A K&H egy kutatással vizsgálta, hogy a fiatalok között hányan élnek önálló háztartásban és mekkora a szülőkkel élők aránya, illetve a költözést tervezők hogyan oldanák meg a lakhatást a jövőben. Meglepő eredmény született.
Az eredményekből ugyanis kiderült, hogy
A 19 és 29 éve közöttiek 63 százaléka él önálló háztartásban, az elmúlt tizenkét évben soha nem volt ilyen magas az önállóak aránya.
Ez 2012-ig visszamenve (azóta méri a K&H a 19-29 közöttiek lakhatását) rekordszintet jelent. A fiatalok önállósága javuló trendet mutat, az első komolyabb fordulat 2020-ban volt, addig 50% alatt volt az önálló háztartásban élő fiatalok aránya, azóta pedig stabil 50% feletti arányt mérnek.
Otthon maradók
A szülőknél élő fiatalok 24 százaléka fontosnak tartja, hogy minél hamarabb önálló életet kezdjen, is az látszik az adatokból, hogy a nők között jóval magasabb azok aránya, aki az önálló lakhatást fontosnak tartják, közülük 40 százalék akar mielőbb elköltözni a szüleitől, míg a férfiaknak csak 16 százaléka. 61 százalék gondolja úgy, hogy ráér később a költözéssel, míg mindössze 15 százalék az, aki nem gondolkodik az önállóvá váláson.
Ez az arány a viszonylag idősebbek, a 26–29 évesek körében 31 százalék, míg a 19–25 évesek esetén – ők még közelebb vannak a tinédzserkori lázadó időszakukhoz – 11 százalék.
Saját lakás vagy albérlet?
A még szülőkkel élő, de már költözést tervező fiatalok 35 százaléka úgy gondolja, hogy az önálló élet legjobb útja a saját lakásvásárlás, 34 százalék albérletben gondolkodik, míg 17 százalék a partnerükkel összeköltözésben gondolkodik.
A megkérdezettek 26 százaléka tervezi saját ingatlan vásárlását a következő három évben. Ők leginkább azok, akik aktív keresők. Az elmúlt 12 év felmérései alapján úgy látszik, hogy ha lassan is, de egyre kevesebben gondolkoznak albérletben, és egyre inkább nő a lakásvásárlási szándék. A megkérdezettek fele kizárólag hitel segítségével látja megvalósíthatónak a saját ingatlant, és egyre többen látják úgy, hogy egyre nehezebb ingatlanvásárláshoz kölcsönt felvenni, mint 3-4 éve.
Módszertan
A K&H kutatásához használt minta összetétele reprezentálja a magyarországi 19-29 éves városi lakosság összetételét nem, korcsoport, régió, településtípus, befejezett iskolai végzettség, gazdasági aktivitás alapján. A felmérésben 300 fő vett részt, a hibahatár maximuma +/- 5,7 százalék.