Az IoT és a Big Data megérkezett a tudatos vállalatvezetők horizontjára. Egy fenntartható, jövőbe mutató Microsoft Azure felhő alapú infrastruktúra és egy ügyfélfókuszú megoldásszállító, a Grape Solutions Zrt. gyümölcsöző együttműködése pedig biztosítja, hogy ezek a technológiák bárki számára elérhetők legyenek. A részletekről Fekete Csaba Csongort, a Grape Solutions Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük.
Mit gondol, az IoT és a Big Data valódi értékteremtő eszközök, vagy csak hangzatos kulcsszavak?
Mindenképp értékteremtő technológiákról beszélünk, de látnunk kell azt is, hogy ezeken a területeken egyelőre sokkal több a kiaknázatlan lehetőség, mint a megoldás a vállalatoknál. Ezen innovatív technológiák segítségével nemcsak az ügyfeleiket tarthatják meg, vagy a marginjukat növelhetik, de a megfelelő marketing- és termékstratégiával akár trendeket is teremthetnek. Gondoljunk csak az olasz biztosítótársaságokra, akik a biztosított autókba szerelt telemetriai eszközök folyamatosan beérkező adatai alapján osztályozzák az ügyfeleiket, a valós időben számított kockázati profil ma már árazási faktorrá vált.
Egy ilyen rendszert kiépíteni valószínűleg temérdek idő és pénz, amire a piacvezetőkön kívül senkinek nincs forrása.
Gyakori tévhit, hogy az egyedi szoftvermegoldások az átlag vállalatok számára megfizethetetlenek, de ez közel sem fedi a valóságot. Egyik megoldásunkban Android és iOS alapú okoskészülékeket integráltunk telemetriai és biometriai mérőeszközökkel, majd továbbítottuk az adatot mobilhálózaton keresztül egy felhőben futó Azure IoT Hub-nak, ahonnan egy Microsoft PowerBI dashboard segítségével jelenítettük meg őket valós időben feldolgozva, grafikon formájában. A teljes koncepció megvalósítása az ötlet kitalálásától a bemutatott termékig mindössze három hetet vett igénybe. Ez bármely vállalat, akár KKV-k számára is éven belüli megtérülő fejlesztési költséget jelent.
Az IoT / Data körön kívül mi az, ami még meghatározó technológiája lesz az elkövetkezendő 3-5 évnek?
Nem szívesen bocsátkozom jóslásokba megfelelő adatok nélkül, de ha mégis, akkor az intelligens asszisztensek köré épülő ökoszisztémákra fogadnék. Ilyenek a Chatbotok, amik automatizált ügyféligény kiszolgálást valósítanak meg. Napunk jelentős részét kommunikációval – a magánéletben Skype, Viber, FB Messenger, vállalati szinten pedig Slack és Microsoft Teams – töltjük. A Chatbot koncepció ehhez illeszkedik, segítségükkel szolgáltatásokat köthetünk be ezekre a kommunikációs csatornákra. A lehetőségek száma szinte végtelen. További példaként megemlíteném a NetPincérrel és a Microsofttal, valamint a Viberrel közös projektünket, amely az első ilyen jellegű fejlesztés lesz a magyar piacon. Készítünk egy olyan Chatbotot, ami a Microsoft Bot Frameworkjét és LUIS nyelvértelmező szolgáltatását felhasználva értelmezi a felhasználó igényeit, proaktívan, a HolistiCRM Azure Machine Learning ajánló motorját felhasználva éttermet és ételt ajánl a felhasználónak, valamint felveszi a rendelést, Viberen vagy Facebook Messengeren.
Elég pozitív elképzelései vannak a technológia jövőjére vonatkozóan – a Grape Solutions Zrt. is ilyen tiszta irányt követ?
Jó úton járunk, hiszen az elmúlt két évben sikerült megkétszereznünk a szakembereink létszámát, és a fejlődés töretlen. Folyamatosan keressük a legjobb szakembereket, bővítjük a magyar és nemzetközi ügyfeleink körét. Eltökélt célunk, hogy a kiemelkedő ügyfélelégedettségünk megtartása mellett jövőre is a leginnovatívabb magyar vállalatok között szerepeljünk.