Mi kell a sikeres startuphoz? Egy szuper ötlet, egy ütős csapat és egy befektető, aki lát bennük fantáziát, de mellette kellenek olyan vállalkozási ismeretek is, melyek lehetővé teszik, hogy az ötlet jól működő vállalkozássá fejlődhessen. Gyakran azonban az ötlet, csapat, tőke és tudás halmazaiból metszetet képezve, egy induló startup esetében nem mindig jön létre egy olyan közös halmaz, mely mindegyik elemet tartalmazza, ami a jövőbeli dinamikus növekedést vagy egy potenciális befektetést nézve akadályozó tényező lehet. Ezt a problémát ismerte fel az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures, és Edulab néven olyan országos és régiós szinten is egyedülálló oktatási programot indított, mely kifejezetten a korai fázisú startupok fejlődését szolgálja.
„2017-ben azzal a céllal indult a Hiventures, hogy segítse a jelen és jövő innovatív elképzeléseit 3 egymásra épülő, startupokat célzó befektetési programjával. Azóta a közép-kelet-európai régió egyik legnagyobb és legaktívabb kockázati tőkealap-kezelőjeként elmondhatjuk, hogy az eltelt 3,5 évben több mint 2700 jelentkezés fogadtunk, melyek közül 284 startup kapott tőlünk befektetést összesen 29,3 milliárd forint értékben. Egyedülállóan nagy kockázatvállalási étvággyal tudunk korai fázisú startupokat finanszírozni, és büszkék vagyunk rá, hogy a „dobozos” inkubációs befektetési programunk mára egy piaci sztenderddé vált, melynek köszönhetően egyre többen mernek vállalkozni. A portfóliónkban jelenleg 161 inkubációs fázisú cég található, a jelentkezők számát tekintve minden tizedik tudott eljutni eddig a pontig, amely arányon javítani szeretnénk” – mondta Mikesy Álmos, a Hiventures vezérigazgató-helyettese.
Az alapkezelő egyik fő küldetése, hogy erősítse a hazai startup kultúrát, ösztönözze a vállalkozásalapítást, és edukálja a jelen és a jövő vállalkozóit.
“Nagyon sok korai fázisú startuppal találkoztunk már és előfordult, hogy bár szuper volt az ötlet és a csapat, a sikeres befektetés a vállalkozói kompetenciák hiányán, vagy azon múlott, hogy csak későn szembesültek azzal, mit jelent és mivel jár egy kockázati tőkebefektetés. Az inkubációs programban lévő startupok számára a mentor és inkubátorpartnereink számos fejlődési lehetőséget kínálnak, viszont szerettük volna megszólítani a következő generációt, illetve a korábban hozzánk sikertelenül pályázókat is. Úgy tapasztaltuk, hogy ezeknek a startupoknak nincsen lehetőségünk személyre szabottan visszacsatolást adni, vagy egy fejlődési lehetőséget vázolni, de ami részükről a legfontosabb probléma, hogy nincsen kifejezetten kockázati tőkebefektetésre felkészítő inkubációs program, ahova irányíthatnánk őket. Ezért született meg az elhatározás, hogy egy olyan egyedi interaktív tudásteret építünk, amely egyfajta online inkubációs folyamatként segíti a startupokat ötletük tovább fejlesztésében.”
Az Edulab program célja, hogy a játékos tanulási környezetnek és a változatos edukatív tartalmaknak köszönhetően egyre többen merjenek vállalkozóvá válni, illetve, hogy szélesebb körben terjedjen – akár a fiatalok körében is – a kockázati tőke, mint finanszírozási forma. Mikesy Álmos azt is elmondta, annak is örülnek, ha a képzésben résztvevő startup végül más befektető portfóliójába kerül be.
“Az Edulab program nem konkurenciát teremt más alapkezelőknek, hanem piaci rést tölt be: a teljes hazai befektetői szférának minőségi pipeline-t kívánunk építeni. Azt a kezdetektől tudtuk, hogy a vállalkozói szférát erősíteni kell, ma már azt is, hogy legalulról kell kezdeni az építkezést, mert gyakoriak az üzletileg nem értelmezhető innovatív ötletek” – mondta a vezérigazgató-helyettes, majd hozzátette:
“Hazai és régiós szinten is egyedülállóan, közel 3000 céget elemeztünk már ki, ezekre a tapasztalatokra építve tudjuk, hogy mik a korai fázisú startupok tipikus problémái, így konkrét és gyakorlatias segítséget tudunk nyújtani a hazai vállalkozások számára. Azt, hogy milyen egy jó pitch vagy hogy mik az alapvetői „fogásai” egy jó piac- és versenytárselemzésnek, azt nemzetközi sztenderdek alapján is el lehet sajátítani, ám mi ismerjük azt a pluszt is, amire a hazai kezdő vállalkozóknak szüksége van. Olyan tudást kínálunk, ami kifejezetten a kockázati tőkealapoknak való megfelelésre képez, így aki ezt elsajátítja, utána sikerrel pályázhat hozzánk vagy akár másik tőkealaphoz. Nekik is fontos, hogy a portfóliójukba kerülőkről ne a tőkebevonás után derüljön ki a vállalkozási ismeretek hiánya.”
A program négy pilléren keresztül vezet végig a sikeres vállalkozóvá váláshoz szükséges tudáson, a részletek, a tananyagok pedig a Hiventures megújult weboldalán keresztül, a startup.hiventures.hu/edulab címen érhetőek el.
“Egy év munkája érett be azzal, hogy megszületett az Edulab. Ezzel egy időben megújult a weboldalunk, és az online jelentkezési felületünk is átalakult. Az új inkubációs jelentkezés egy vállalkozói kompetenciateszt kitöltésével indítható, amely segítségével gyors helyzetképet kaphat a jelentkező arról, hogy az ötlete, csapata, vállalkozása elérte-e már a tőkebefektetéshez szükséges fázist, vagy esetleg szüksége van még további üzleti kompetenciák elsajátítására.”
A programban minden tudás egymásra épül. “Az oktatóvideók bárki számára elérhetőek. Itt röviden tisztázunk nagyon egyszerű alapfogalmakat, melyek akár lerágott csontoknak tűnhetnek, mi mégis azt látjuk, nem lehet róluk eleget beszélni. Milyen a jó pitch? Mi az, hogy piac- és versenytárselemzés? De ezek mellett szó lesz jogi, IT, compliance kérdésekről és a nemzetközi terjeszkedésről is.”
A vállalkozói közegben jó sztorikkal lehet információkat átadni. Erről szól az Edulab edukációs blogsorozata, ami a videókhoz képest mélyebb és magazinosabb tartalmakat kínál. Az írásokért a Hiventures inkubációs befektetési igazgatósága felel, akik az alapkezelő saját know-howját adják át az olvasóknak, akárcsak az online workshopokon.
Az Edulab révén a Hiventures külsősöknek is megnyitja az eddig csak portfóliócégeknek szóló havi rendszerességű workshopjait, mivel nyitott academy kurzusaira majd minden tanulni vágyó érdeklődő ingyenesen regisztrálhat.
Az Edulab e-learning platformja valódi nekiülős tanulást jelent. Bár a program ingyenes és nyílt, ide a komolyan tanulni vágyókat várják, éppen ezért egy rövid motivációs összefoglaló kitöltésével jelentkezhetnek a jelentkezési folyamaton kívülről érkező startupok. Sikeres beiratkozást követően havonta bővülő, egymásra épülő modulokkal mélyíthetik az érdeklődők a vállalkozói kompetenciájukat. A platform a nemzetközileg is bevált gamifikált, azaz szórakoztató formában működik, életből vett példákkal, valós benchmarkokkal, a végén pedig olyan vizsgával, vagy olyan tesztekkel, amik visszajelzést adnak a megszerzett tudásról. Az e-learning képzés végén oklevél is jár, ami megkönnyítheti a vállalkozói közegben való kapcsolatszerzést, csapatépítést.
Az Edulab képzései persze nem jelentenek Hiventures befektetői programjaiba való automatikus bekerülést, viszont aki elvégzi, az a kockázati tőkealapokra specializált tudásnak köszönhetően jóval nagyobb eséllyel jelentkezhet az alapok programjaira annál, mintha csak a bombasztikus startup-ötletével kopogtatna valamelyik alapkezelő ajtaján.