A Yettel országos reprezentatív kutatása szerint a magyarok közel fele 3-4 évig használja a mobilját, a régi, használaton kívüli készülékek többsége pedig a fiókban végzi. A szolgáltatónál a fenntartható működés egyik fontos pillére a körforgásos gazdaság támogatása, ebben pedig a fogyasztók is aktív közreműködők lehetnek.
A fenntartható működés iránti elkötelezettség jegyében a Yettel ESG (environmental, social and governance) stratégiájában 2028-ig jelölt ki fenntarthatósági fókuszterületeket és célokat; a fenntarthatóság, mint átfogó tényező pedig a stratégiai gondolkodás és a hétköznapi üzletvitel része.
A környezeti lábnyom csökkentésének érdekében a Yettel csatlakozott az ún. Science Based Targets (SBTi) kezdeményezéshez, és elkötelezte magát, hogy csökkenti széndioxid-kibocsátását, valamint célul tűzte ki a zöld villamos energia felhasználásának növelését. Környezeti szempontból kulcsfontosságú a mobiltechnológia jelenleg elérhető legújabb generációja, az 5G széleskörű elterjesztése is, amely a Yettelnél egy 2020-ban kezdődött átfogó hálózatmodernizációs projekt keretében zajlik. Amellett, hogy az 5G akár tízszer olyan gyors, és akár tízezerszer annyi eszközt tud kiszolgálni egy időben nagyon alacsony válaszidővel, mint a korábbi 4G technológia, az 5G jelentősen, akár 50%-kal mérsékli az egységnyi adat továbbításához szükséges energiamennyiséget, e tekintetben tehát környezetkímélőbb megoldás elődeinél.
A régi mobilok is értékesek? Az újrahasznosításé a jövő
A körforgásos gazdaság támogatását több megoldás szolgálja a Yettelnél, például a hulladékok szelektív kezelése, az üzleti folyamatok digitalizációja (digitális aláírás, elektronikus számla), de az utóbbi években a SIM-kártyák és azt hordozó műanyag kártyák is kisebb méretűek lettek, és az eSIM is egyre gyakoribb megoldás.
Az elektronikai hulladékok minél nagyobb százalékban történő visszagyűjtése és újrahasznosítása terén a célkitűzés 2028-ig 20 tonna elektromos hulladék összegyűjtése. A Yettel rendszeresen végez fogyasztói kampányokat, edukációt és kutatásokat, ezek eredményeként pedig az elmúlt két évben eddig több mint 10 tonna készüléket adtak le az ügyfelek.
A rosszul tárolt, vagy kommunális hulladékba dobott régi készülékek akár környezeti károkat is okozhatnak, így jó megoldás visszavinni ezeket, a Yettel pedig partnerei segítségével gondoskodik a készülékek szakszerű újrahasznosításáról.
A használt mobiltelefonok, táblagépek és mobil routerek bármikor leadhatók a Yettel üzleteiben, de a visszagyűjtést a szolgáltató akciókkal is ösztönzi. Az éppen aktuális, május végéig tartó promócióban a régi mobil akár 30 ezer forintos készülékvásárlási kedvezményt érhet egyes Samsung-telefonok publikus lakossági hangalapú számlás tarifával (kivéve Yettel Start), 2 év hűséggel történő megvásárlása esetén; sőt, így a kiemelt készülékek akár 0 Ft-ért is elvihetők. A leadott mobil nem kell, hogy működőképes legyen, de egy darabban kell lennie; továbbá egy új készülék vásárlásakor egy régi mobil számítható be.
A Yettel a fenntartható mobilhasználat jegyében vezette be idén tavasszal kísérleti jelleggel a használt prémium okostelefonok értékesítését, ami kezdetben a legmagasabb minősítési kritériumoknak megfelelő (A+ minősítésű), előzetesen szigorúan átvizsgált iPhone készülékeket jelent, az új telefonoknál kedvezőbb áron.