Csináljuk másképp! – valahogy így lehetne kihangosítani azt a gondolatot, ami az ingatlanfejlesztésekben már tapasztalatot szerzett szakemberek fejében forgott, amikor pár éve belevágtak a HelloParks projektbe. Több fény, kevesebb beton, mobilappos támogatás, az ügyféligények érvényesítése és gyors reagálás: ez jellemzi a HelloParks működését és az általuk fejlesztett zöld ingatlanokat.
A Futureal cégcsoporthoz tartozó ingatlanfejlesztő cég, a HelloParks 2020-ban, az első Covid-hullám elején alakult meg. „A Futureal-csoport meghatározó tulajdonosaival az volt a célunk, hogy egy olyan ipari ingatlanfejlesztő platformot hozzunk létre, ami kicsit másképp viszonyul a piachoz és jobban fókuszál az ügyfélbarát megoldásokra és az bérlői igényekre” – meséli Nemes Rudolf, a HelloParks vezérigazgatója, társalapító partnere.
Korábban már fejlesztettek raktárakat, és látták, mi az, ami nem működik jól, milyen hibák csúsznak be a gépezetbe, ezért elhatározták, hogy máshogy csinálják. Kezdve az ügyfelek igényeire való gyors reagálással.
Már az indulásukkor tapasztalható volt a fellendülés a szektorban, de a világjárvány és az ellátási láncok rövidülése, valamint az e-kereskedelem előretörése még tovább növelték a keresletet a korszerű ipari létesítmények iránt. Manapság a bővülésben már jóval nagyobb szerepe van a nearshoring kapcsán megjelenő gyártói és összeszerelési tevékenységhez kapcsolódó igényeknek. Újabban a Magyarországra érkező távol-keleti cégek is jelentős érdeklődést generálnak az ipari ingatlanok iránt.
Három év alatt Budapest környékén minden égtáj irányába elindultak – Fóton, Pátyon, Maglódon és Alsónémediben is fejlesztésekbe kezdtek, szem előtt tartva a helyi közösségeket is. Helyi sportklubokat támogatnak, részt vesznek a társadalmi felelősségvállalásban, és figyelnek arra is, hogy a területükön végzett régészeti ásatások eredményeit mindenki megismerhesse. A Páty mellett talált honfoglaláskori kincsekről a sajtó is beszámolt.
Fenntarthatóság, mint üzleti modell
Ahogy az építkezés alapja a beton, úgy a HelloParks egyik fő alapköve a fenntarthatóság. A megaparkjaikban épülő csarnokok karbonlábnyomának csökkentése érdekében a használt beton összetételét is megváltoztatták, az építkezések kezdetétől szelektíven gyűjtik az építési hulladékot, amelynek több mint 85 százalékát újrahasznosítják és ISO 14001-es minősítésű építőanyagokat használnak. A mérhető fenntarthatósági célok a legtöbb vállalat számára az üzleti stratégia központi részévé váltak, a világ egyik legelterjedtebb épületminősítő rendszere mentén értékelt logisztikai ingatlanok pedig hatalmas segítséget nyújthatnak ebben számukra. Ebből adódóan valódi érdeklődés mutatkozik a fenntartható építési módszerek iránt. A bérlők számára a látványos, korszerű megoldások is vonzóvá teszik az újgenerációs logisztikai központokat. Az épületek körüli közterületeken smart-ready lámpák világítanak és a tiszta energiával működő járművek számára elektromosautó-töltőket és elektromos golfautókat biztosít a vállalat a gyors és környezetbarát mozgáshoz.
A kivitelezés mellett a működésben is alapvető szempont a fentarthatóság. Az épületek alapfelszereltsége magába foglalja a hőszivattyús fűtési rendszert, a napelemek kiépítését, a LED lámpákat, az energiahatékony gépészetet, az automata öntözőrendszert.
A tervezésnél arra is figyeltek, hogy minél több természetes fény érkezzen be, így kevesebbet kelljen összességében használni a világítást. Mindezeknek köszönhetően az elkészült épületek irodái nulla primer energiafelhasználás mellett üzemeltethetők. Az sem mindegy, hogyan alakítják ki a tereket: a megfelelő szakértelemmel és korszerű megoldásokkal úgy javítható a raktárok kihasználtsága, hogy a bérlők kisebb területen is hatékonyabban tudnak működni. Ennek köszönhetően a bérleti díj is jóval alacsonyabb lehet.
A hatékonyságot mobilappal is növelik. Minden csarnokba beépítik a vállalat épületautomatikai rendszerét, amely a létesítmények energiahatékony működtetését segítik. Erre kapcsolódik a HelloParks Assistant applikáció is, melyen keresztül az ügyfelek távolról is hozzáférhetnek az általuk bérelt területek műszaki adataikhoz, valós időben követhetik közüzemi fogyasztásukat, vagy módosíthatják a fűtési, szellőztetési és világítási beállításaikat. A fenntartható üzemeltetés tehát a bérlői oldalon is paradigmaváltást jelent, a technológia pedig kiteljesíti a tulajdonosi szemléletű, energiahatékony működést.
A zöld ingatlanfejlesztés melletti elköteleződésnek már eredménye is van: Magyarországon elsőként kapták meg – legelső, maglódi beruházásukkal – a BREEAM fenntarthatósági szabvány New Construction kategóriájának második legmagasabb, Excellent minősítését, ma pedig már minden fejlesztésük a legmagasabb, Outstanding minősítés kritériumai és az EU Taxonómia követelményei szerint épül. Ilyen szigorú feltételeknek megfelelő ipari ingatlant Magyarországon csak a HelloParks épít.
„A csapat minden tagja örömmel veszi ki a részét fenntarthatósági törekvéseinkből. Ez valamennyiünktől új szemléletet követel meg, ami a témában szakértő kollégáink iránymutatása segítségével válik a mindennapi gyakorlat részévé. Kiemelkedő szakértelmüknek és a szervezet elköteleződésének hála, a legszigorúbb fenntarthatósági követelményeket is teljesíteni tudjuk” – mondja Nemes Rudolf. A befejezett és folyamatban lévő magyarországi fejlesztések mellett most már európai terjeszkedésben gondolkodnak, több országot is vizsgálnak a régióban. A néhány éve indult cég számára fontos visszajelzés az eddigi siker: a fenntartható szemlélet és az energiahatékony működés a piac számára is egyre fontosabb.