Ahogy közelít a NIS2 irányelv által meghatározott határidő, egyre égetőbbé válik a felkészülés elodázása helyett a tényleges cselekvés. A következő praktikus tanácsokkal egy kézzelfogható cselekvési tervet segítünk lebontani 3 hónapos időszakra.
Kontextus: Az egyre gyakoribb és kifinomultabb kibertámadások, a gyorsuló digitalizáció és a háborús fenyegetettség az EU-n belül számos sebezhetőséget tárt fel. Emiatt elengedhetetlenné vált a NIS-irányelv (Network and Information Security Directive) korszerűsítése és szigorúbb szabályok bevezetése a NIS2 irányelv formájában. A NIS2 egy EU-s kiberbiztonsági irányelv, amelynek célja egységes, magas szintű kiberbiztonsági érettség elérése a tagállamokban, továbbá fokozni kívánja a kritikus szektorokban működő köz- és magánszereplők ellenálló- és incidenskezelési képességét.
Az irányelv magában foglalja a biztonsági követelmények erősítését, az ellátási láncok védelmének fokozását, valamint a jelentési kötelezettségek szigorítását, amelyek mind az adott iparágokban működő vállalatokra, mind a kormányzati szervekre vonatkoznak.
Honnan tudhatod, hogy a NIS2 irányelv hatálya alá esik-e a szervezeted?
Az érintettség vizsgálatához elsőként ellenőrizzük a jogszabályi környezetet. A NIS2 elvárások gyűjteménye az EU 2022/2555 sz. irányelvben került megfogalmazásra. Magyarországon a törvénynek való megfelelést a 2023. évi XXIII. törvény szabályozza. További segítséget nyújthat az érintettség vizsgálatához a Nemzeti Kibervédelmi Intézet infografikája, vagy a Régens Zrt. interaktív NIS2 ellenőrző felülete , amelyben néhány rövid kérdés megválaszolásával azonnal választ kapunk, hogy ránk nagy valószínűséggel vonatkozik-e a NIS2 irányelv.
Milyen előnyöket szerezhetünk a NIS2 megfelelőséggel?
Érdemes a NIS2 irányelvnek való megfelelésre nem csak jogszabályi kötelezettségként tekintenünk, hiszen számos előnyt hoz magával:
- Információbiztonság javítása:
A NIS2 irányelv keretében a szervezetek kötelesek azonosítani és elemezni a kockázatokat, majd megfelelő intézkedéseket hozni azok kezelésére. Ezáltal jelentősen javul az információbiztonság, mivel a potenciális veszélyforrások időben történő felismerése és kezelése minimalizálja a biztonsági incidensek előfordulásának valószínűségét.
A NIS2 irányelv betartása növeli a szervezetek hitelességét az ügyfelek és partnerek szemében. Az átlátható és biztonságos működés iránti elkötelezettség megteremti a bizalmat, ami hosszú távon megerősíti az üzleti kapcsolatokat és növeli a szervezet hírnevét.
Azok a vállalatok, amelyek rendelkeznek a NIS2 irányelv által megkövetelt tanúsítvánnyal, versenyelőnyre tehetnek szert azokkal szemben, akik nem rendelkeznek ezzel. A magasabb szintű IT biztonság és a szabályozásoknak való megfelelés kiemeli őket a versenytársak közül, és vonzóbbá teszi őket az ügyfelek számára.
- Szabályozási követelmények teljesítése:
A NIS2 irányelv segít a vállalatoknak megfelelni az egyéb szabályozásoknak is, mint például az ISO27001 és a GDPR. Az irányelv előírásainak betartása biztosítja, hogy a vállalatok minden vonatkozó szabályozásnak eleget tegyenek, ezzel elkerülve a lehetséges jogi és pénzügyi szankciókat.
A NIS2 irányelv rendszeres felülvizsgálatra és javításra ösztönzi a vállalatokat. A folyamatosan változó kiberbiztonsági fenyegetések és technológiai fejlődés figyelembevételével a szervezeteknek folyamatosan frissíteniük kell biztonsági intézkedéseiket, ami hosszú távon növeli a rendszerek ellenálló képességét és megbízhatóságát.
Így láss neki a NIS2 határidőre való teljesítéséhez való felkészülésnek!
A felkészülés megtervezésében a következő határidők tartása a legfontosabb szempont:
- 2024. június 30-ig az érintett vállalatoknak önazonosítást kell végezniük, a biztonsági intézkedéseket meg kell kezdeniük és be kell jelentkezniük nyilvántartásba vételre, az Információbiztonsági Felelős (IBF) meghatározásával.
- 2024. október 18. a NIS2 által előírt kockázatelemzés elvégzése, cselekvési terv kialakítása és védelmi intézkedések alkalmazásának határideje, így a nyári időszakban elengedhetetlen megkezdeni az aktív munkát.
- 2024. december 31-ig az első kiberbiztonsági auditra vonatkozóan szerződést szükséges kötni a kiválasztott auditorral, így a harmadik negyedévben aktuális az auditorok megpályáztatása és körültekintő kiválasztása.
- 2025. december 31-ig az első kiberbiztonsági audit lefolytatása előírás.
NIS2 felkészülési ütemterv
Amennyiben egy kb. 3 hónapos időszakra tervezzük meg a felkészülési ütemtervet, a következő menetrend segíthet a megfelelő haladásban:
1-2.hét: Önazonosítás és regisztráció
Amennyiben még nem tettük meg, ellenőrizzük, hogy a NIS2 szabályozás hatálya alá esünk-e. Azonosítsuk az Információbiztonsági felelős személyét és végezzük el 2024. június 30-ig a regisztrációt az SZFTH felületén. Amennyiben elmulasztottuk a határidőre történő regisztrálást, ezt haladéktalanul pótoljuk. Jelöljük ki a NIS2 megfelelőség kialakításáért megfelelő csapattagokat a szervezeten belül, és szükség esetén vonjunk be egy tanácsadó szervezetet, aki segíti munkánkat a következő hetek feladataiban.
3-4. hét: Helyzetfelmérés és a hiányosságok azonosítása
Kezdjük a szakmai feladatokat belső és külső rendszereink alapos felmérésével. Végezzük el a kockázatok azonosítását, beleértve a lehetséges fenyegetéseket és sérülékenységeket. A felmérés eredményei alapján készítsük el a GAP analízist, amely részletesen bemutatja a jelenlegi állapot és a NIS2 irányelveknek való megfelelés közötti különbségeket. Ez az elemzés lesz az alapja a további cselekvési tervek kidolgozásának és a szükséges védelmi intézkedések meghatározásának.
2. hónap: Cselekvési terv összeállítása és a végrehajtás megkezdése
A GAP analízis eredménye alapján készítsük el a cselekvési tervet a hiányosságok pótlására. Minden azonosított hiányosságra konkrét intézkedéseket és határidőket kell meghatározni, hogy a vállalat hatékonyan és időben elvégezze a szükséges változtatásokat. Kezdjük el az intézkedések végrehajtását, és vonjunk be minden szükséges érintettet a munkába. Fordítsunk kiemelt figyelmet a menedzsment felkészítésére, mivel a vezetésnek tisztában kell lennie az irányelv követelményeivel és a kockázatkezelésével. A vezetők közvetlen felelőssége, hogy a követelményeknek való megfelelés érdekében azonosítsák és kezeljék a kiberkockázatokat.
3. hónap: Intézkedések bevezetése
A cselekvési tervben szereplő intézkedéseket maradéktalanul hajtsuk végre. Ellenőrizzük, hogy a cégünkre vonatkozó intézkedések mindegyikét teljesítettük, hiány esetén haladéktalanul pótoljuk, például:
- A Biztonsági intézkedések hatékonyságának értékelése és eljárások kialakítása
- Kriptográfia és titkosításra vonatkozó irányelvek
- Biztonsági incidensek kezelési terv
- Rendszerbiztonság a beszerzéstől az üzemeltetésig
- Kiberbiztonsági képzés és kiberhigiénia gyakorlata
- Adathozzáférési eljárások és érzékeny adatok kezelése
- Üzletmenet irányítási terv biztonsági incidensek esetén
- Többfaktoros hitelesítés és titkosítás alkalmazása
- Ellátási láncbiztonság és beszállítói kapcsolatok védelme
- Beszállítók biztonsági szintjének értékelése és intézkedések meghozatala
Kezdjük meg a tárgyalásokat a kiválasztott audit partnerrel, hogy az év végéig zökkenőmentesen megtörténhessen a szerződéskötés.
Gyakorlati tippjeink a felkészülés során:
- Vegyük komolyan! Bár a NIS2 regisztráció önbevallás alapú, a regisztráció és az intézkedések bevezetésének elmulasztása bírságot vonhat maga után. A bírság akár az árbevétel 2%-át is elérheti, így jelentős súlya van a megfelelőségnek üzleti szempontból is. További kilátásba helyezett szankció a pénzbírságon felül, hogy azok a vezetők, akik nem alkalmazzák az irányelv előírásait, felfüggesztésre kerülhetnek pozíciójukból.
- A NIS2 jogszabályi követelményeknek való megfelelés érdekében fontos, hogy bevezessünk egy MI vagy anomália alapú védelmi mechanizmust (például egy XDR vagy EDR rendszert). Ez segíthet továbbá az IT környezet hatékonyabb védelmében és a potenciális kiberfenyegetések azonosításában.
- A mentési eljárások biztonságos és hatékony kialakítása szintén létfontosságú, mivel a védelmi megoldásokat megfelelő visszaállítási tervvel kell kiegészíteni. Így egy hatékony, támadásoknak ellenálló rendszert kaphatunk.
- Amennyiben a vállalatnak jelentős számú beszállítója van, érdemes az ellátási lánc biztonság és beszállítói kapcsolat védelmét az első intézkedések közé sorolni, mivel a beszállítók biztonsági protokolljainak felmérése és felülvizsgálata jelentős idő- és erőforrást igényel.
- Szintén időigényes folyamat lehet, így prioritásként kezelendő a rendszerbiztonság kialakítása a beszerzéstől az üzemeltetésig. Főként azoknál a szervezeteknél lehet kritikus ez az intézkedés, ahol nincs kialakítva megfelelő incidenskezelési módszertan és akár a rendszerek ismeretében is vannak vakfoltok.
- Válasszunk olyan partnert az auditot megelőzően kialakítandó intézkedések támogatásához, aki magas szinten ismeri a NIS2 irányelv előírásait, professzionális szaktudással és minősítésekkel rendelkezik az IT biztonság területén. Egy külső szakértő csapat objektíven tudja felmérni a követelményeknek való megfelelés helyzetét, és kontrollálja a megfelelő haladási ütemet a határidők tartása érdekében.
- Jelöljük ki körültekintően az Információbiztonsági Felelőst (IBF). Az SZFTH-regisztráció során meghatározandó felelős elsődleges feladata a kiberbiztonsági események kockázatának csökkentése, valamint az azok felfedezéséig eltelt idő lerövidítése. A legoptimálisabb megoldás az lehet, amennyiben a szervezeten belül kerül kijelölésre az IBF egy olyan munkatárs személyében, aki teljes rálátással bír a belső rendszerekre, és megfelelő szintű kapacitással rendelkezik az információbiztonsági előírások teljesítésének folyamatos ellenőrzéséhez és szükség esetén a megfelelő intézkedések elvégzéséhez. Amennyiben ilyen személy belülről nem allokálható az IBF szerepkör betöltésére, külső tanácsadó is kijelölhető a pozíció betöltésére.
Szüksége van egy megbízható partnerre a felkészítésben?
Cikkünk szerzői a Régens Zrt. IT biztonsági csapatának szakértői.
A Régens a kiberbiztonság területén magasan képzett szakértő csapattal áll ügyfelei rendelkezésére. 30 éves fennállása, referenciái és kiberbiztonsági minősítései garanciát jelentenek arra, hogy stabil és megbízható partnerként működjön együtt ügyfeleivel. Professzionális szolgáltatások széles körével átfogó támogatást nyújt a kockázatok felmérésétől kezdve a védelmi intézkedések bevezetéséig, biztosítva ezzel a folyamatos és teljes körű szabályozási megfelelést és a magas szintű kiberbiztonság elérését:
- Elektronikus információs rendszer meghatározása és osztályba sorolása
- Kockázatelemzés és lehetséges fenyegetések felmérése
- Eltérések és hiányosságok elemzése, illetve feltárása a GAP analízis keretében
- Információbiztonsági irányítási rendszer kialakítása
- Beszerzést és üzemeltetést érintő rendszerbiztonság megtervezése
- Üzletmenetfolytonosság tervezése, üzletmenet irányítási terv elkészítése
- Adathozzáférési eljárások kialakítása
- Sérülékenységvizsgálatok végrehajtása
- Információbiztonsági belső szakmai audit lefolytatása
- Védelmi intézkedések kialakítása és bevezetés támogatása
- Információbiztonsági oktatás dedikált csapatoknak, vagy akár a szervezet egészére
- Információbiztonsági felelős (IBF) szerepkör vállalása
Válassza a Régens csapatát a NIS2 megfelelés támogatásának teljes spektrumában!
Ingyenes konzultáció és árajánlat igénylése
Képek forrása: Envato, Régens Zrt.