Tíz éve hirdette meg az első Főállású Angyal pályázatát a Vodafone Magyarország Alapítvány. Idén is várják a jelentkezőket. Nyílt pályázatról lévén szó, bárki jelentkezhet Főállású Angyalnak, akinek van elhivatottsága és ötlete egy adott társadalmi probléma megoldására. A jótékonysági célú projekteknek tartalmaznia kell valamilyen digitális elemet is.
Új mérföldkőhöz érkezett a Vodafone Angyal Programja: a mindig friss és kreatív ötletekkel előrukkoló telekommunikációs cég magyar tagja Új-Zélandból hozta a kezdeményezést. Ott 2002-ben hétköznapi hősöknek hirdettek egy programot. Olyan pályázókat kerestek, akik kellő elszántsággal és lelkesedéssel rendelkeztek ahhoz, hogy legalább egy teljes évre beleálljanak egy általuk választott nemes „szívügy” segítésébe a Vodafone támogatásával. Hat évvel később a Vodafone Magyarország Alapítvány is útjára indította a saját programját. „Azóta az élet számos területén láthattunk már Főállású Angyalokat. Volt, aki látássérülteket segítő programban vett részt, volt, aki hallássérülteket támogatott, illetve akadt olyan, aki zsáktelepüléseken élő fiatalok oktatásában vett részt” – idézte fel röviden a Vodafone vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese az elmúlt 10 év emlékezetes történeteit.
Dr. Budai J. Gergő a Mazel Tovban rendezett 10. születésnapi Angyal Börzén elmondta, hogy a jubileum alkalmából amellett, hogy keresik a 2019 év Főállású Angyalát keresnek, két „extra angyalt” is munkába állítanak. „Egyikük tartós kórházi ellátásra szoruló gyerekek oktatását fogja segíteni digitális eszközökkel, ő a Digitális Kórházi Angyalunk. Míg a másikuk az iskolákban fog szolgálatot teljesíteni, ő lesz a Digitális Iskola Angyal” – magyarázza a vezérigazgató-helyettes.
„Négy évvel ezelőtt kezdtünk el kórházakba járni” – idézte fel a kezdeteket Fábián Sára, a Vodafone Digitális Kórházi Angyala, aki az általa alapított Amigos a gyermekekért alapítvánnyal dolgozik majd. „Annak idején megkérdeztem 10 közeli barátomat, hogy lenne-e kedvük eljönni egy kórházba segíteni valahogyan az ott fekvő gyerekeknek. Sokan vannak, akik súlyos betegség miatt akár 1-2 évet is kénytelenek kórházban tölteni, így teljesen kiesnek a közösségből. Tudom, hogy milyen ez, hiszen én is hasonlón estem át gyerekként. Ma már 94-en vagyunk Amigók, akik barátkozni megyünk a kórházban fekvő gyerekekhez. Végeredményben nem kis esetlenekként fognak visszatérni a suliba, nem lesznek magányosak, hanem elmondhatják magukról, hogy egyetemista barátaik vannak és ráadásul még nyelveket is beszélnek valamennyire – ugyanis nyelvoktatással is segítjük őket” – mondja Sára.
A másik „extra Angyal” Váczi Dorottya lesz – ő 2019 Digitális Iskola Angyala. Oktatási szakértőként az elmúlt két évben olyan cégnél dolgozott, ahol innovatív pedagógiai módszerekkel foglalkoztak. „Ha nagyon patetikus szeretnék lenni, akkor azt mondanám, hogy az én misszióm az, hogy boldog felnőttek neveljenek boldog gyerekeket” – mondja nevetve Dorottya hozzátéve, hogy a program segítségével „szeretném támogatni a pedagógusokat abban, hogy legyőzzék a félelmüket a digitális eszközökkel kapcsolatban. Hiszen ezeket úgyis fel lehet használni, hogy a gyerekek motivációja is erősödjön, egyúttal pedig a pedagógusoknak is hasznos legyen” – magyarázza a Digitális Iskola Angyal. „A pedagógusok is igénylik a segítő kezet a digitális világban, így nagy munkánk lesz, viszont az látható, hogy már megszületett a nyitottság a szemléletváltásra.”
A korábban szintén Főállású Angyal pozíciót betöltő Agárdi Szilvia számára abszolút életformává vált a látássérültek, vagyis sorstársai segítése. „Az egész életem arról szólt, hogy merjek nyitottan beszélni a problémákról, amelyekkel nap, mint nap megküzdünk. Egy fény-árnyék-játék előadással mutattam be a fiataloknak, hogy milyen a látássérültek világa, illetve egy interaktív szemüvegen keresztül maguk is megtapasztalhatták ezt” – mondja Szilvi. Az ő nevéhez fűződik a Lapról Hangra elnevezésű kezdeményezés népszerűsítése is. Arra buzdítottuk a fiatalokat, hogy olvassák fel a napi nyomtatott sajtót és töltsék fel az erre a célra létrehozott oldalra. Így a hangoskönyvek mintájára hangos lapok és magazinok születtek a nem látó emberek számára.”
Hogy mikor számít sikeresnek egy angyal munkája? „A visszajelzés számunkra is nagyon fontos” – mondja Dr. Budai J. Gergő, vezérigazgató-helyettes. „31 angyal működött az elmúlt 10 évben. A cél számunkra mindig ugyanaz: minél több embert érintsen meg a program.” Hozzátette, hogy a Főállású Angyal mellett a Vodafone Alapítvány másik kezdeményezésének, a Digitális Iskola Programnak a sikere is az egyre növekvő érdeklődésben mutatkozik meg: „jelenleg 27 iskola vesz részt országszerte ebben a projektben, melynek segítségével elsősorban a hátrányos helyzetű iskoláknak nyújtunk támogatást digitális eszközök formájában. Most már ott tartunk, hogy maguk az iskolák jelentkeznek a programba, ami egyértelmű siker.”
Az Angyalbörzén bemutatkoztak azok az alapítványok, amelyek már dolgoztak Főállású Angyallal. Közéjük tartozik a 30 éve létrehozott Bliss Alapítvány is, amelyet Kisné Czirják Zsuzsa képviselt, aki egyben az alapítvány által fenntartott Bóné András Kommunikációs és Fejlesztő Iskola vezetője is. „A célunk az, hogy a súlyosan mozgássérült és beszédképtelen egyéneknek kommunikációs lehetőségeket biztosítsunk augmentatív és alternatív kommunikációs eszközökkel” – mondja Zsuzsa. Tableteket és szoftvereket alkalmaznak a sérült gyerekekkel való közös munkában. „Olyan kommunikátorokra kell gondolni, amelyeken fix vagy dinamikusan bővíthető üzenetekkel támogathatjuk a sérültek kommunikációját” – és már mutatja is az egyik A4-es lap méretű eszközt, amelyen különböző figurák láthatók. Az egyiket megnyomva a „Segíts, kérlek”, a másikat megnyomva pedig az „Igazítsd meg a joystickot” szöveg hangzik el. „Képzeljünk el egy súlyosan mozgássérült embert, aki beszélni sem tud. Kap egy számítógépes feladatot és elakad. Hogyan tud jelezni az oktatójának? Például ezzel az eszközzel, amelyen megbök egyet a sablonmondatokat tartalmazó jelek közül.”
November 21-ig várják a lehetséges Főállású Angyalok jelentkezését ezen a felületen. A legjobb pályázatot benyújtó jelölt lesz a 2019-es Főállású Angyal, aki,egy éven át bruttó 400 ezer forint havi fizetést kap azért, hogy megvalósítsa célját. „Több száz, akár ezer pályázat is befuthat” – magyarázza Dr. Budai J. Gergő – „így aztán a Magyar Adományozói Fórum segít nekünk előszelektálni a pályázatokat, majd a Vodafone Alapítványának kuratóriuma is átnézi azokat.” A sok jó ötlet között a technológiai elképzelések előnyt élveznek majd: „a társadalmi segítségnyújtás mellett – technológiai vállalat lévén – szeretnénk, ha pici innováció és 21. századi gondolkodás lenne a pályázatokban.”