Számos kihívást prognosztizálnak a szakértők 2019-re a befektetések terén, diverzifikációval azonban mérsékelhetőek a kockázatok.
Pesszimista vélemények szerint tíz éve tart a gazdasági világválság, az optimistább hangok úgy gondolják, a 2008-as összeomlás óta tíz éve tart a kilábalás. A valóság a szakértők szerint a kettő között található: a nemzeti hatóságok és a jegybankok a szabályozás módosításával próbálták kezelni a válság fő katalizátorainak gondolt tényezőket, a tőkepiaci háttér azonban nem változott lényegesen és nem oldódtak meg a főbb világgazdasági problémák, így az általános eladósodottság sem. Noha a piac 2009-ben érte el a mélypontot, sok tőkepiaci szereplő azzal a várakozással hozott döntéseket a következő egy évtizedben, hogy akár pár hónapon belül megismétlődhet az összeomlás. Bár várható gazdasági visszaesés, és világszerte láthatóak a kifáradás jelei, a szakértők szerint tévedés 2008-as kaliberű válságot várni és erre pozicionálni magunkat.
Nem árt ugyanakkor felkészülni arra, hogy 2019 nehéz év lesz a befektetők számára. „Megnövekedett volatilitásra és nagy árfolyamugrásokra számítunk, így az egyedi részvényeket csak korlátoltan javasoljuk befektetésre, különösen a piacra újonnan belépőknek” – figyelmeztet Borbély Miklós, a Diófa Alapkezelő értékpapír-befektetési igazgatója. Jó példa a kockázatokra a General Electric esete, amelynek papírjai magasról kerültek igen nyomott szintre – a tőkepiac nem válogat, és ha egy globális vállalatnál rosszul menedzselték az elmúlt tíz évet, az bizony megjelenik az árfolyamban is.
Borbély Miklós, a Diófa Alapkezelő értékpapír-befektetési igazgatója
Nem kedvez a megfelelő döntéseknek a befektetők sokszor hiányos tájékozottsága. Tipikus hiba például a múltbeli hozamok kivetítése a jövőre, és gyakori jelenség az abszolút hozamú alapok favorizálása is, amellyel kapcsolatban szintén óvatosságra intenek a szakemberek. „Mivel nincs már mögöttük a korábbi 4-6 százalékos kockázatmentes állampapírhozam, a korábban megszokott akár kétszámjegyű növekedést sem tudják hozni vagy csak nagyon nagy kockázattal” – magyarázza a szakember. És ha már rizikó: hazánkban is sokan hajlamosak bedőlni a kriptodevizákat övező felhajtásnak, ám egyrészt nem értenek hozzájuk, másrészt túl későn szállnak be, amikor már nem remélhetnek belőlük profitot – érdemes inkább kihagyni az ilyen lehetőségeket. Az alapkezelők komoly szerepet játszhatnak a hasonló tévedések kivédésében az ügyfelek edukációjával és a választást megkönnyítő modellportfóliókkal.
Ebben a kockázatokkal terhelt környezetben a biztonságos irányt a befektetési alapok és az általuk kínált diverzifikáció képviselik. A Diófa Alapkezelő például beemelte termékskálájába a hozamkockázatokat tekintve kedvező ingatlanalapokat, a részvényeken, kötvényeken és a vegyes alapokon túl további alternatívát kínálva intézményi ügyfeleknek és diszkrecionális vagyonkezelést választó magánszemélyeknek. Hazánkban aktuális téma a lakossági nyugdíjkötvény is, amely Borbély Miklós szerint szintén kiváló lehetőséget jelent a lakosság számára. „Minden öngondoskodást és megtakarítást támogató termék üdvözlendő, a befektetési alapkezelők pedig jól ki tudják egészíteni az ilyen típusú lakossági megtakarításokat vegyes és részvényalapokkal” – mutat rá a szakember.