„Az első mérföldkő egyértelműen az, amikor a Veres úr hajlandó volt nekem időpontot adni, hogy találkozzunk és elbeszélgessünk arról, hogy akkor mit is szeretnék én” – meséli nevetve ifj. Chikán Attila, a fenntartható energetikával foglalkozó Alteo Nyrt. vezérigazgatója a cég indulásáról. Az Alteo az elmúlt években szisztematikusan, lépésről lépésre építkezett: naperőműveik, szélerőműveik, akkumulátoraik országszerte megtalálhatóak. Az idézetben említett úr, Veres Tibor pedig nem más, mint a Wallis igazgatóságának elnöke, aki már 2008-ban, kezdő vállalkozásként is látott fantáziát a zöld energiában gondolkodó cégben. Nemrég sikeres exitet zártak: az Alteót felvásárolta a Mol vezette konzorcium, de a két vállalat továbbra is szoros üzleti kapcsolatot ápol.
Ifj. Chikán Attila egy nemzetközi cégnél korábban is foglalkozott már környezetvédelemmel, energetikával. Tudta, hogy erős tőkeháttérrel kell megvalósítania a zöld energiatermelésről, fenntarthatóságról szóló vízióját, melyhez befektetőt keresett. „Kétéves volt a cég, amikor felkerültünk a térképre” – mondja arról, hogy 2010-ben az addigi villamosenergia-kereskedelem mellé már a termelésbe is beszálltak, mert vásároltak soproni és győri gázerőműveket. Ezzel olyan nemzetközi partnereik lettek, mint az Audi és a Heineken. És bár elsőre úgy tűnhet, de a zöld gondolattal sem szakítottak:
Ma ahhoz, hogy nagyon sok és minél több megújuló lehessen Magyarországon, úgy, hogy ez ne legyen sem a költségekre, sem az ellátásbiztonságra negatív hatással, ahhoz a földgáz típusú erőművek nagyon jók és hatékonyak. Nem véletlen, hogy az Európai Unió is azon dolgozik, hogy ezt elfogadják fenntartható energiának”
Ifj. Chikán Attila
Mindeközben a cég tőzsdei vállalatként is épült: eleve olyan működési modellel és céges kultúrával, hogy az alkalmas legyen a tőzsdére lépésre. 2010-ben már ott voltak a magyar tőzsdén, 2016-ban megtörtént az első nyilvános részvénykibocsátás, azóta már prémium kategóriában ott vannak a BUX-indexben is.
Energetikai vonalon sem állt meg a fejlődés: napelemparkok, szélerőművek felvásárlása, a hulladékok energiájának hasznosítása közben 2015-ben az Alteo felvásárolta és tevékenységébe integrálta a Sinergyt. „Itt azért a kis hal ette meg a nagy halat. A Sinergynek kétszer akkora volt az EBITDA-ja, és háromszor akkora az árbevétele. Irtózatos mázli, minthogyha komplementer vállalatot építettek volna a Sinergyvel, mint jin és jang, úgy összeillett” – mondja Attila. A megújuló energiaforrást is használó erőművek üzemeltetésével és termelésmenedzsmentjével is foglalkozó, szabályozói központtal is rendelkező vállalat kialakításához erős alapot adott az Alteónak az összeolvadás.
Nekem nagy büszkeség volt, amikor átadtuk Közép-Európában az első ipari méretű energiatárolót. Innovációban megmutattuk a világnak, hogy mire vagyunk képesek”
Ifj. Chikán Attila
Rendszerük a magyar villamosenergia-kereslet és -termelés ingadozását képes egyensúlyozni, másodperces sebességgel. A fejlődésük azóta sem állt meg, a Mol vezette konzorcium felvásárlása a stratégiai célokat illetően nem változtatott semmin, az Alteo megy előre a fenntartható energetikáért. „Az elmúlt három év mindenkit megtanított arra, így a vállalatokat is, hogy az energetikával foglalkozni kell” – mondja. „Akkor is, ha vannak nehézségek, ahogy nem volt könnyű egy újonnan létrehozott energetikai vállalatot 15 év alatt ekkorára növeszteni sem.”