A Széchényi Alapok 10 milliárdját kezelő Óbuda Uni Venture Capital bejelentette első befektetését, a zöld átállásba szállnak be egy magyar cégen keresztül.
Mi történt? 400 millió forintos befektetést kapott a Denxpert EHS&S software nevű magyar cég, amely környezet- és munkavédelmi, illetve fenntarthatósági adatok gyűjtésében, kezelésében és auditbiztos reportolásában nyújt egy átlátható és könnyen kezelhető, felhőalapú szoftvert a vállalatokat. A társaság 2021-ben vált ki az azóta már EY denkstattból, a régió egyik vezető fenntarthatósági tanácsadó cégéből és kezdte meg önálló karrierjét, mint szoftverszolgáltató.
Kik adták a pénzt? Az Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC) és a Sofia Angel Ventures (SAV). Az ÓUVC az alapítványi modellváltáson átesett Óbudai Egyetem és az egykor állami, ma már szintén az egyetemet fenntartó Rudolf Kálmán Alapítvány alá tartozó Széchenyi Alapok közös befektetőcége. Utóbbi 10 milliárdot adott az alapnak, hogy egyetemi projekteket piacosítsanak. A befektetőcégnek ez az első befektetése.
Az ÓUVC vezeti a kört, árulta el a társaság a Forbes.hu-nak, de mindenképp akartak egy külföldi befektetőt is, a bolgárokkal pedig jó volt az összhang, mellettük döntöttek. A SAV seed kör előtti és seed körös startupokba fektet, az Európai Befektetési Alap támogatásával.
A befektetési körrel közvetlenül 30% alatti tulajdont adott át a cég, de ennél pontosabb információt nem akartak elárulni a Forbes.hu-nak.
Mit tud a Denxpert EHS&S software? Az EU-ban 2024-től kezdve több mint 50 ezer vállalatnak kell rendkívül részletes fenntarthatósági beszámolót készítenie a Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) irányelvei szerint – ehhez nyújt segítséget többek között a cég által fejlesztett szoftver. Arra számítanak, hogy a piaci igény sokszorosára fog nőni.
A Forbes.hu-nak elmondták, ezt a felfutást már tavaly az utolsó két hónapban megérezték. A társaság ehhez képest komoly veszteséggel zárta 2023-at a Credit Online adatai szerint.
„Mivel ősszel láttuk, hogy az igények megnőttek és a piac elkezdett beindulni, a sales-marketing költés megnőtt, és erőforrásokra is szükség volt a projektek megvalósításához. Ezen költségek kiszámlázása már év végén megtörtént. A költség tavaly jelentkezett, a bevétel pedig a licencdíjak elhatárolása miatt idénre került. Az áthidalást rövid távon az alapítók finanszírozták.” Mint mondták, a januári zárás profitabilitása már 100 millió forint volt szemben az év végi mínusszal.
Borítókép: Szűcs-Winkler Róbert (a Denxpert CEO-ja és kisebbségi tulajdonosa) és Hild Imre, az ÓUVC vezetője.
A beszámoló elkészítésében a Forbes újságíróját a Credit Online támogatta