Nagy üzletet jelentett be a magyar UBM. A 20 milliárd forintos beruházásból az üzemen kívül egy laboratórium és egy oktatási központ is épül a közép-ázsiai országban.
50 millió eurós – azaz mintegy 20 milliárd forintos – összértékű beruházással Kazahsztánban folytatná terjeszkedését az UBM, Magyarország piacvezető takarmánygyártója.
Kazahsztán déli részén az UBM két éven belül
- egy 30 ezer tonna éves kapacitású ún. premixüzemet,
- egy laboratóriumot,
- valamint egy oktatási központot tervez felépíteni.
A mezőgazdasági cégcsoport a beruházás második szakaszában – várhatóan 2028-ig – három, egyenként mintegy 100 ezer tonna éves kapacitással rendelkező takarmánygyárat is létesítene a közép-ázsiai országban.
Mi az a premix?
A premix – másnéven előkeverék – a takarmányok vitamin- és ásványianyag-tartalmának fedezéséért felel. A takarmányhoz 1-5 százalék premixet kell hozzákeverni.
A premixek a vitamin-, mikroelem- és makroelem-készítmények mellett, akár takarmány-adalékanyagokat és állatgyógyászati készítményeket is tartalmazhatnak. Ezeket komplex premixnek hívjuk.
A kazah piac
A kazah kormányzat jelentős erőfeszítéseket tesz az állategészségügy javítása és az állattenyésztés kibocsátásának növelése érdekében (a cél valószínűleg az, hogy minél több országba tudjanak exportálni, akár az EU-ba is). Ennek köszönhetően az UBM számításai szerint az ország
- baromfiiparának takarmányigénye másfélszeresére,
- sertésiparának takarmányszükséglete közel harmadával,
- szarvasmarha ágazatának takarmány-felhasználása közel kétharmadával
bővülhet a következő 5 évben.
Az UBM várakozásai szerint több mint 50 százalékkal,
évi 6,3 millió tonnára bővülhet a kazah takarmányipar 2029-re.
„A várhatóan mintegy 20 milliárd forintos beruházással szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy a cégcsoportunk know-how-ját elterjesszük Kazahsztánban is, elősegítve ezzel a térség állattenyésztésének és egész mezőgazdaságának további fejlődését” – mondta el Horváth Péter, az UBM Csoport vezérigazgatója.
Az UBM-ről
A 2023 június 30-án zárt üzleti évében az UBM 231 milliárd konszolidált eredményt könyvelt el.
A tőzsdén jegyzett cég nemzetközi menedzsmenttel dolgozik, árbevételének exportaránya tavaly 47 százalék körül alakult. A cég 2020 és 2023 között 24%-os növekedési rátát tudott maga mögött.
2022-ben az állami Hiventures magántőkealapjával befektetési és szindikátusi megállapodást kötött az UBM Holding, ennek keretei közt 5 milliárd forint forrást kaptak, az MFB-hez tartozó alap jelenleg 15,6 százalékot birtokol a cégben.
A beszámoló elkészítésében a Forbes újságíróját a Credit Online támogatta