Másfélmilliárdos büntetés és közel ennyi visszafizetetlen kintlévőség után is szép profitot tettek zsebre Magyarország legsikeresebb építési vállalkozói.
Mi történt? Hiába lépte át működése során először a Market Építő Zrt. árbevétele a 320 milliárd forintot, kevesebb profittal zárták a 2023-as évet, mint az eggyel előbbit – derült ki a Credit Online cégadatbázis adataiból.
A 2022-es 34 milliárd forintot meg sem közelítette az idei érték:
csupán 21 milliárd és 93 millió forint adózás utáni eredménnyel tud büszkélkedni a cég.
Az adózott eredmény csökkenése már az üzemi eredmény csökkenésében is visszaköszön, ahol érdekes tételeket is láthatunk:
- 1,56 milliárd forintba került idén a késedelmi kamat, kötbér, kártérítés és bírság kifizetése, míg ez tavaly előtt csak 13 millió forint volt,
- további 1,39 milliárd forint ment el behajthatatlan követelések leírására (értékcsökkenésére), ami a 2022-es 160 millió forinthoz képest szintén egy nagyobb ugrás,
- de a beszerzett anyagok is drágultak nagyjából 10 százalékkal, 34 milliárdról 37 milliárd forintra.
Mindezek ellenére a 21 milliárd profit szép eredmény, főleg annak a tudatában, hogy ez az összeg idővel két magánszemély zsebében fog kikötni.
Tulajdonosok. A cégnek két tulajdonosa van, előbbi az ország 15-ik, utóbbi a 10-ik leggazdagabb embere.
- Az alapító-vezérigazgató Scheer Sándor a LMCS Vagyonkezelő és Tanácsadó Kft-n keresztül 49 százalékban (ő amúgy a magyar Meki tulajdonosa is, ahol szintén elég jó évet zárt)
- míg Orbán Viktor jóbarátjának, Garancsi Istvánnak az érdekeltségébe tartozó Garhartt Invest 2014 Zrt.-t 51 százalékban tulajdonolja a gigacéget.
Milyen projektekre számíthatunk a Markettől? Tavaly nagy port kavart, hogy Scheer és Garancsi cége végzi majd el a debreceni CATL akkumulátorgyár szerkezetépítési munkáit, minden idők legnagyobb hazai beruházásának (3000 milliárd forint) részeként.
Idén azonban már a inkább a Tiborcz Istvánnal és Mészáros Lőrinccel közös Dürer Park Projekt kapcsán halljuk a cég nevét, amit az állam vásárol meg.