Orbán Viktor közvetlen rokonságának céges érdekeltségei idén is jól teljesítettek, kivéve lánya bababoltját, aminek nem igazán sikerült piaci alapon megélnie.
Mi történt? Megnéztük Orbán Viktor miniszterelnök közvetlen családjához köthető cégek teljesítményét. Az előzetes számok alapján a miniszterelnök családjához köthető cégek forgalma 2022-ben meghaladta az egymilliárd eurót és nyereségük is közel 54 milliárd forint volt. A felvett osztalék is majdnem 7 milliárd forint lett.
Tiborcz István és Orbán Ráhel. Sajnos Tiborcz István – a kormányfő veje – zászlóshajója, a BDPST Zrt. konszolidált számaira még várni kell, de megpróbáltuk a cégcsoport legfontosabb elemeit végigvenni.
A cég 120 millió forint konszolidáció előtti bevételt és 8,8 milliárd forint nyereséget ért el, amiből nem látszik jóváhagyott osztalék. A BDPST két legfontosabb leánya, a Gránit Bank és a Waberer’s. Előbbi 122 milliárd forintos bevétel mellett 21 milliárdnál is több nyereséget ért el, míg a tőzsdén forgó logisztikai vállalat 278 milliárdos árbevétel mellett 11 milliárd fölötti nyereséget termelt, amiből 1,8 milliárdot osztalékként vissza is juttattak a tulajdonosoknak.
Mivel Tiborcz a BDPST-n keresztül és magánszemélyként 52,01 százalékos tulajdonos, így összesen 964 millió forintos osztalék üthette a markát.
A BDPST Capital Zrt., amit Tiborcz magánszemélyként tulajdonol, idén 0 forint árbevétel mellett 9,7 milliárd forintos nyereséget hozott össze köszönhetően a pénzügyi műveleteken elért nyereségnek. Ez a cég egy jelentős, közel 3,9 milliárdos osztalékot is jóváhagyott Tiborcz Istvánnak.
A BDPST Equity Zrt. szintén nem ért el bevételt értékesítési tevékenységből, azonban így is összehozott majdnem 335 millió forintnyi nyereséget, amit a tulajdonos bent tartott a cégben.
A miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel tulajdonában álló luxus-bababolt, az Odu store bár tavalyhoz képest jelentős árbevétel-növekedést ért el, a veszteségei is közel azonos mértékben nőttek, így a cég továbbra sem egy aranybánya. Szintén a miniszterelnök lányához köthető, ám tulajdoni szinten a BDPST Zrt. leányának tekinthető BDPS Koncept is szép évet zárt (ennek Orbán Ráhel az ügyvezető igazgatója). A főként a BDPST által üzemeltetett szállodák marketing és kommunikációs tevékenységeiért felelős cég árbevétele hatszorosára nőtt és már minimális nyereséget is termelt idén.
Orbán Győző és ifj. Orbán Győző. A miniszterelnök édesapjának bányászati érdekeltségei tavaly is szépen teljesítettek.
A Dolomit Kft, ami idősebb Orbán Győző legfontosabb érdekeltsége, 2022-höz képest gyengébben muzsikált, ám így is sikerült 1,8 milliárdnyi eredményt elérnie, amit a tulajdonos egy az egyben felvett.
A családfő másik bányászati cége a Gánt kő Kft. 283 millió forintos árbevétel mellett kevesebb mint 9 millió forint nyereséget ért el és osztalékot sem fizetett. Ennek a társaságnak ugyanakkor van egy új leánycége, ami hatalmas üzlet előtt áll. A DG Kőbánya Projekt Kft.-ben Orbán Dávid, a kormányfő unokaöccse is érdekelt.
A Hvg360 írta meg, hogy a vállalkozás nevére kiadott engedély szerint 2024 elejétől 2077-ig évente 400 ezer tonna hulladékkal töltheti fel a gánti dolomitbánya gödrét. Ez napi 32 teherautóforduló-többletet jelent. (A 400 ezer tonna óriási mennyiség, Budapestről évente 650-750 ezer tonna háztartási szemetet szállítanak el.) A Szabad Európa kalkulációja szerint ez évente akár 4 milliárdos forgalmat is jelenthet majd a társaságnak.
Ehhez képest eltörpül a családfő ingatlanfejlesztő vállalkozása, ami 17 millió forintos árbevétel és alig 4 millió forint nyereség mellett is jóváhagyta 7 millió forint osztalék kifizetését, az előző években felhalmozott eredménytartalék terhére is.
A miniszterelnök testvére, ifj. Orbán Győző tulajdonában álló Hahót Tőzeg Kft. tavaly növelte az értékesítésből származó árbevételét 241 millió forintra, de a 2022-ben kimutatott majdnem 160 millió forintos egyéb bevétel nélkül idén a nyereség is a negyedére esett vissza, ami így kevesebb mint 43 millió forint lett. Az e-beszámolóra feltöltött határozat szerint nem vett fel osztalékot a cégből a tavalyi év után.
Orbán Áron. Orbán Viktor fiatalabb testvére is üzletelget, bár a hozzáköthető cégeknek nem volt különösebben erősebb éve. A Direkt36 cikke szedte össze először, még 2022 őszén, a legkisebb Orbán fivér üzleti érdekeltségeit. Ennek központi eleme a dunakeszi Multi Shoot Zrt. idén 122 millió forint árbevétel mellett 26 milliós veszteséget termelt. A cég nem az ő nevén van, de annak vezető tisztségviselője, a telephely pedig az ő birtokán épült.
A Multi Shoot egyik leánya, a százmilliós közbeszerzéseket bezsebelő Bank Biztonság Bizalom Zrt. idén is szépen hasított, közel egymilliárd forint volt a bevétele, és majdnem 81 millió maradt meg, mint profit. Ebből a tulajdonosok 70 millió forintnyi osztalékot szavaztak meg maguknak.
Érdekesség, de az egyik cég, amiben 100 százalékos tulajdonos, Circle of Devils néven fut, a beszámolója szerint a kft. az elmúlt két évben nem folytatott érdemi tevékenységet. Korábban amúgy a Multi Shoot volt ennek a cégnek a tulajdonosa. A HVG korábban arról írt, a társaság a Shobert Norbert-féle Update termékeket forgalmazhatott. Orbánnak ugyanis van egy horvát cége, Circles of Angels and Devils d.o.o néven, ami a horvátországi Update-boltját üzemeltette.
Mennyi az annyi? Ha csak a cikkben vett gazdasági társaságok idei árbevételét nézzük, akkor 408,3 milliárd forint forgalmat bonyolítottak le a cégek, míg profitjuk összesen 53,7 milliárd forintra rúgott. Ilyen teljesítmény mellett körülbelül 6 milliárd forint landolt a különböző családtagoknál osztalék formájában.
A céges birodalomban a legnagyobb részt a BDPST Group teszi ki, ami hatalmasat nőt az elmúlt bő egy évben, rendületlenül terjeszkedik, megjelent a logisztikában, a bank szektorban és a befektetési szolgáltatók között is. Ugyanakkor az is látszik, hogy az Orbán család többi tagjai is egyre aktívabb az üzleti életben.