Az amerikai bankcsődök pénzügyi válságot nem okoznak, de a kamatemelést még leállíthatják. Nem beszélve a forint gyengüléséről, ahol most olyasmit láthatunk, mint a tömött éjszakai diszkókban.
Az amerikai bankcsődökről és a forintárfolyam gyengüléséről is beszélt Zsiday Viktor befektetési szakértő. A Citadella alap portfóliókezelője a Portfolio.hu podcastjában úgy fogalmazott: a Silicon Valley Bank (SVB) és társai csődje ellenére nem vár újabb, rendszerszintű pénzügyi válságot.
Az elmúlt napokban ugyanis azok a bankok kerültek a csőd közelébe, akik túl nagy kockázatot vállaltak.
Olcsó, rövid lejáratú hitelből finanszíroztak egy magasabb kamatozású, hosszabb lejáratú eszközt. Ez akkor probléma, ha az eszközök árfolyama valami miatt hirtelen meginog.
A bankcsődök továbbterjedését sikeresen akadályozhatja meg Zsiday szerint a Fed hétvégi lépése. A teljes kártalanítás ígéretével meg lehet nyugtatni más bankok betéteseit, hogy ne vegyék ki a pénzüket.
Ha bankválságot nem is okoz, az SVB és a Signature Bank bedőlése még így is megállíthatja a Fed jelenlegi kamatemelési ciklusát a tengerentúlon. A kamatok további emelése ugyanis a pénzügyi rendszer stabilitását fenyegeti a jövőben. „Ez nem biztos, hogy jobb végkifejlet a gazdaság és az infláció számára, mintha most megállnának.”
A forint és a tömött diszkó
A bankcsődök hírére a forint még a régiós devizákhoz képest is jelentős gyengülésbe kezdett. Tegnap két és fél hónap után a 400 forintot is átlépte az euró árfolyama. Zsiday szerint mindenki számára egyértelmű, hogy Magyarország a legkockázatosabb ország a régióban.
„Itt 18 százalék kamatot kell adnunk a befektetőknek, míg máshol 6-7 százalék kamatot kapnak. Nyilván azért kell ilyen sokat adnunk, mert egy nagyon kockázatos ország vagyunk.”
Magyarországot most a forró pénz finanszírozza. Tehát olyan befektetők, akik a forinttal spekulálnak és kihasználják a mostani kamatkülönbözetet. De ha bármi probléma merülne fel, akkor kiszállnak. „Mint egy tömött diszkóban, próbálnak azért az ajtóhoz közel állni és az első rossz jelre elmenekülnek.”
Ez a helyzet akkor változna, ha a forró pénzek mellett a hosszú távra tervező befektetési alapok vagy nyugdíjpénztárak is mernének finanszírozni minket. Ehhez azonban az kell, hogy a befektetők elhiggyék: Magyarország a nyugati blokkhoz akar tartozni. Az EU-s megállapodás megkötése nem is a beérkező pénzek miatt lenne fontos, hanem azért, hogy kialakuljon ez a bizalom.