Nem biztos, hogy 715 milliárd lesz a vételár és az állam hitelből is finanszírozhatja a maga részét, hogy ne terhelje a költségvetést. De miből lesz a 4ig-nak pénze az üzletre is mi lesz a Yettel-részesedésükkel?
Jászai Gellért, a 4ig távközlési és IT-óriás többségi tulajdonosa és elnök-vezérigazgatója nyilatkozott a Vodafone-felvásárlásról az Indexnek. A tőzsdén jegyzett és állami megrendelésekkel jócskán ellátott társaság lendületesen terjeszkedett az elmúlt években, most pedig arra készül, hogy az állammal együtt felvásárolja a Vodafone Magyarországot (a 4ig lesz az 51 százalékos tulajdonos, a Yettelben is érdekelt állam pedig a 49 százalékos pakett tulajdonosa, ha összejön az üzlet).
A beszélgetésben elhangzott legfontosabb információk:
- A Vodafone Group-ot Jászai kereste meg, mivel a piacon elterjedt, hogy a társaság megválna egyes érdekeltségeitől, miután nyitottak voltak a tárgyalásra, bevonta a magyar kormányt is, hogy legyen kisebbségi tulajdonos az állam.
- Nagy Mártonnal egyeztetett az üzletről, a gazdaságfejlesztési minisztert Orbán Viktor kormányfő jelölte ki erre a feladatra.
- Jászai szerint ez nem lesz „államosítás”, ha az üzlet összejön, akkor az egy „minden tekintetben üzleti tranzakció lesz”, ahol az „állami és magántőke összefog”, szerinte egy ilyen stratégiai iparágban az állami szerepvállalás nemzetközi szinten is „teljesen normális”.
- Jászai értékelése szerint a távközlési iparág privatizációjából anno kiszorult az állam és a magyar tőke, most ez billenhet helyre, szerinte a felvásárlással ezt a „lemaradást” hozzák be, ha valaki ebben az államkapitalizmus épülését látja, az csak „hangulatkeltés”, a Deutsche Telekom, a Swisscom, a Telenor és az Orange olyan meghatározó multi cégei a szektornak, ahol jelentős az állami tulajdon ma is – sorolta a példákat.
- Túlárazott-e a Vodafone, amiért 715 milliárdot fizetnének? Jászai szerint egyrészt a JP Morgannel dolgoznak az üzleten, másrészt tapasztalt befektető, szerinte azok, akik sokallták az árat, csak hírnévre vágytak.
- Vételár vagy cégérték: Jászai szerint a Vodafone vállalati értéke a 715 milliárd forint, de ezt több tétel is csökkentheti, például a társaság adóssága, vagyis a vételár ez alatt lehet az átvilágítás végére.
- Azt is mondta, hogy hosszú távra vásárolnak egy komoly pénztermelő képességgel rendelkező céget, ami jól illeszkedik a portfóliójukba, sok szinergia van, ebből a szempontból is vizsgálni kell a vetelárat.
- Most kell-e Vodafone-t venni? Jászai szerint, ha az állam hitelből finanszírozza az üzletet, akkor nem fogja terhelni a költségvetést, a cég pedig fog annyi jövedelmet termelni, hogy tudják fedezni a törlesztőrészletet – azt is mondta, az állam csak jól jár azzal, hogy egy jól jövedelmező céget vesz, hiszen az osztalékot újraoszthatja a költségvetésen keresztül. Szerinte cégeket nem feltétlenül akkor veszünk, amikor akarunk, hanem amikor azok eladóvá válnak.
- Yettel: érdekeltek a cégben, de Jászai szerint ott csak pénzügyi befektetők és a startégiába nem szólnak bele (vagyis nem lehet szó kartellgyanúról), ugyanakkor azt mondta, nemcsak versenyjogi, hanem üzleti szempontból is meg kell vizsgálniuk, hogy megtartják-e ezt a részesedésüket. A Vodafone-ben szakmai befektetőként látják magukat, ott az állam lesz a pénzügyi befektető.
- Miből? „Elsősorban nemzetközi piaci finanszírozásban, hitelben, illetve kötvénykibocsátásban gondolkodunk” – mondta Jászai.
- 10-12 éves megtérüléssel számolnak, ennél pontosabban csak az átvilágítás után látják majd a jövőt.
Jászai Gellért
Jászai vezényelte le a Mészáros Lőrinc-féle tőzsdei befektetési holdingok, az Opus és a Konzum összeolvadását, majd saját portfólió kialakításába kezdett az IT és távközlési piacon a 4ig-val, a tőzsdei cégbe több lépésben vásárolta be magát. A Forbes legutóbbi kimutatása szerint a 49. leggazdagabb magyar.