A kormány bejelentette, hogy a háborúra hivatkozva továbbra is megmaradnak a korábban bevezetett különadók, sőt az egyik adótételt emelik is, és behoznak egy újabbat is.
Mi történt? A kormány délelőtt bejelentette, hogy „védelmi hozzájárulás” címen újabb különadókkal sújtja a nagy cégeket: fizetni fog a bankszektor, a multik és az energiacégek is a kormány terve szerint.
Az indoklás. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter azt mondta, „védelmi hozzájárulást kell fizetnie minden olyan multinacionális vállalatnak, amely a háborús időkben extraprofitra tett szert”.
Mit tudunk arról, hogy ki és mit fog fizetni?
- A bankokat terhelő tranzakciós illetéket emelik, de a számlavezetési díjakat befagyasztja a kormány (nehogy átterheljék a terhet a bankok a fogyasztókra).
- Devizaváltási illeték: ez új adó.
- Bankadó: noha ideiglenesen vezették be ezt is, marad, de nem emelik (sőt, akik vásároltak állampapírt korábban, azok leírhatnak belőle valamennyit).
- Különadók: az energia szektor, a multikat és a kiskereskedelmet érintő különadók maradnak (korábban ezeket is ideiglenesen vezették be).
Egy nagy szám. A költségvetésbe 400 milliárd forintos plusz bevétellel számolnak. Erre szükség is lesz, mert az első félévben a büdzsé gyakorlatilag összeomlott, jelentősen emelni kellett a hiánycélt is.
A piac nem örül.
EUR/HUF. A múlt hét végén az euró forintárfolyama újra erősödésnek indult. A váratlan kormánybejelentések után ez megtört. A reggeli 392,7 forintról egészen 395 forintig szakadt az euró árfolyama, azóta kissé korrigált az árfolyam (ahogy az ilyenkor lenni szokott).
OTP. A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) a nap egyik vesztese az OTP, a bankpapír ára 17 520-ig esett ma, miközben a kereskedési napot még 17 900 feletti szintről indította.
Csavar. Külön érdekes, hogy korábban a kormány azért feszült össze az ukránokkal, mert a „háborút támogató” cégként feketelistára tették a magyar óriásbankot (az ukránok minősítését a bank visszautasította), most pedig külön megsarcolják, mert szerintük a háború miatt extraprofitja keletkezik.
Mol. Jelenleg 2 százalékos esésben az olajóriás papírjainak jegyzése is.
BUX. A BÉT részvényindex is megérzi a bejelentéseket, a BUX jelenleg 1,45 százalékos mínuszban.
A kormány további bejelentéseiről itt írtunk.