A Trump-tornádó kifejezés valóban nagyon találó, hiszen az amerikai elnök rombolni tud és akar, közben pedig nem látszik, hogy mi lesz a pusztítás után. De legalább származik ebből egy látványos trend a világban, ami segít a befektetőknek. Már csak az a kérdés, meddig. Ács világa.
A héten lehet majd csócsálni az első negyedév piaci teljesítményeit, és elég markánsan kirajzolódik az Egyesült Államok alulteljesítése. Ennek háttere csak egy fokkal összetettebb, mint amit józan paraszti ésszel bárki össze tud rakni a fejében: Trump.
Nem volt ez előre megírva, mert egy nárcisztikus hazugsággyáros esetében sose lehetet tudni, hogy abból, amit mond, mi vehető komolyan – főleg, ha elnök lesz belőle, a világ legnagyobb hatalmú ura. Még a csapata összeállításánál is sokan jelezték, hogy maradt néhány vállalható arc a sok veszélyes futóbolond mellett, mindenekelőtt Scott Bessent pénzügyminiszter személye tűnt ilyennek. De hamar kiderült, hogy a kezdeti tébolyt senki se állítja meg.
Gyorsan lejtmenetbe kapcsolt a fogyasztói bizalom
A Wall Street hamar jelzett: mára stabilan az látszik, hogy a pénzeket az alapkezelők más piacokra viszik. A Bank of America friss felmérése szerint az eurózóna tőzsdéire 2021 óta nem látott összegeket irányítottak márciusban, a Wall Street-re irányuló allokáció viszont soha nem látott mértékben zuhant. Miközben Amerikában az S&P index a korrekciós határon tántorog, tehát 10 százalékot esett a csúcsáról, a világ nagy részén sokkal jobb a hangulat, még a magyar piacon is, igaz, mindössze néhány részvény húzza felfelé az indexet.
Ez az Amerikából kiábránduló rotáció olyan trend, amit eddig is érdemes volt megjátszani, és az lenne a meglepő, ha rövid távon bármi bekavarna a folyamatba. De mindig érdemes résen lenni, bármikor jöhetnek olyan változások, amelyek megváltoztathatják a folyamatokat.
Most Amerika ott tart, hogy
a hard makroadatokba még nehezen magyarázható bele a Trump-hatás, az előremutató indikátorokban viszont már vastagon ott van. A leglátványosabb a fogyasztói bizalom gyors erodálódása.
Még hónapokba telhet, mire kiderül, milyen gyorsan és mennyire makkan meg az amerikai gazdaság az új kormány intézkedéseitől, mindenekelőtt a munkaerőpiaci adatokat érdemes figyelni ez ügyben.
Fordulópont lehet ugyanakkor, ha a saját szobrát építő, koronára vágyó elnök rájön, hogy ha nem változtat, a többség inkább le fogja köpni. Már most meredeken esik a népszerűsége, és a tőzsdét is fontos indikátornak tartotta korábban. Nem tudni, hol az a pont, ahol ráébred, hogy a mostani iránnyal csak árt a saját országának, de ha ez eljön, és elkezd változtatni, pillanatok alatt változhat meg a pénzáramlás iránya és a piacok teljesítménye.
De ha ez nem jön el, és Trump magabiztosan nézi a Wall Street további vergődését, akkor is eljuthatunk egy olyan pontra, ahol már megszűnhet a Wall Street látványos alulteljesítése. Az elmúlt több évtized tapasztalatai alapján
az amerikai piacok korrekciója felett simán szemet tudnak hunyni a világ többi részének tőzsdéi, vagyis egy kis amerikai megingás még nem vágja földhöz az egész világot. De ha a korrekcióból medvepiac lesz, vagyis több mint 20 százalékot esnek a részvények a csúcshoz képest, az eddig mindig lerántotta az egész világot.
Ha meg is marad valami a világ más részeinek felülteljesítéséből, az nem fogja túlságosan vigasztalni a részvényeseket, ha Amerika 30 százalékot zuhan, a több rész meg csak 25-öt.
És a magyar piac?
Innentől izgalmas kérdés, hogy ez legközelebb is így lesz-e. Hiszen az együtt mozgás alapja épp az amerikai gazdaság kimagasló súlya, a dollár világpénz jellege. Ha az USA lábon lövi önmagát, és a dollár szerepe is csökken, a világ egyre nagyobb mértékben lesz képes függetleníteni magát az Amerikából érkező hatásoktól. Az amerikai részvények értékeltségi szintje eddig kimagasló volt, beárazva a következő időszakra is az ottani gazdaság változatlan felülteljesítését. Ha ez a hit sérül, akkor bőven van tér az átárazódásra is.
A nagy globális átrendeződésen túl a magyar piac mellett is érdemes egy pillanatra megállni. A BUX kiemelkedően teljesített az elmúlt években is és az elmúlt néhány hónapban, Trump ámokfutása alatt is.
De idén a blue-chipek közül csak az OTP és a Telekom ment, meg mögöttük is csak néhány papír a második vonalban. Ha a felhajtóerőt biztosító tényezőket nézzük, van változás és vannak kiújuló kockázatok is.
Az egész régiót a háború lezárásával kapcsolatos várakozás fűtötte, itt azért látszik, hogy nem lesz olyan gyors a folyamat, mint amiben sokan pár hete bíztak. Közben a választás felé közeledve meredeken nő az esélye, hogy a nagy pénztarhálás időszakában a kormány egyre több piaci szereplő zsebébe nyúl bele újra. A bankok mindig is kézenfekvő célpontot jelentettek, de most már a távközlési cégek is megkapták az árstoppos üzenetet. A kockázat tehát nő, miközben az árfolyamok csúcsra lőttek ki, ilyenkor érdemes lehet fokozatosan zsebre tenni a profitot és máshova átcsoportosítani. Akár a devizaarányt is növelve, amiben segít a 400 körüli átváltás lehetősége.