Törvénytelen pénzügyi manőverekkel tarthatta fenn a Széchenyi Kereskedelmi Bankot a kormányközeli üzletember, Töröcskei István. A bank így is bedőlt, a pénz pedig eltűnt.
Hárommilliárd forintért vette meg a Széchenyi Kereskedelmi Bank 49 százalékos tulajdonrészét a magyar állam tíz évvel ezelőtt. Bár a hatóságok azóta nyomoznak, továbbra sem tudni, hova tűnt a pénz.
Az állam beszállt, de valahogy nem vette észre, hogy több milliárd hiányzik
A bank a kormányközeli vállalkozó, Törőcskei István érdekeltségébe tartozott. Fontos pozícióban volt, amikor a bankja csődbe ment, ő vezette az Államadósság Kezelő Központot (ÁKK). A vád szerint az állami tőkeemelés idején törvénytelen pénzügyi manőverekkel tartotta fenn a bank működését. A bank azonban alig másfél évvel később mégis bedőlt, 2014-ben az MNB visszavonta a működési engedélyét. A betétesek pénzéből több mint 7 milliárd forint veszett el, valamint eltűnt az a hárommilliárd is, amit a korabeli Nemzetgazdasági Minisztérium tett bele. Az ügyészség szerint 2012 elejétől kezdődően mintegy hatmilliárd forintot folyattak ki törvénytelenül a bankból. Ekkor elvileg az NGM már foglalkozott azzal, hogy beszáll, de az átvilágításnál mégsem derült ki, hogy valami nem stimmel. Annak ellenére, hogy a bank méretéhez képest rengeteg pénzt vettek ki belőle.
A 24.hu most azt írja:
Mészáros Lőrinc bizalmasát, Vörös Józsefet – a bank vezetésébe delegált ügyvédet – ugyan 2020-ban őrizetbe vették, de nem vádolták meg.
Tűz közelből bukott nagyot
Ahogy arról korábban írtunk: Törőcskei viszont bíróság elé került. Az ügyészség kilenc év fegyházban letöltendő szabadságvesztést ajánlott neki, ha lemond a tárgyaláshoz fűződő jogáról. Nem így tett.
Ha bűnösnek találják, akár több mint 20 évet is kaphat.
A Simicska Lajossal is jó kapcsolatot ápoló egykori bankárt feleségével és a pénzintézet több volt vezetőjével és ügyfelével együtt bűnszervezetben elkövetett sikkasztással és hűtlen kezeléssel vádolják.
A folyamatosan veszteséget termelő Széchenyi Kereskedelmi Bank vezetője, a 73 éves korábbi milliárdos most azt mondja, mindent elvettek tőle, sőt,
félmilliárd forint tartozást halmozott fel.
Töröcskei az előkészítő ülésen azt mondta, az állam nem akarta megmenteni a Széchenyi Bankot, ezért dőlt be a pénzintézet.