A kijárási korlátozások a négy fal közé szorították az embereket, sokan azonban saját, vagy ismerősöktől, rokonoktól kölcsönkapott, esetleg bérelt nyaralóban vészelték át ezt az időszakot. A budapestiek 10 százaléka menekült hétvégi házba, és kiderült az is, hogy az országos átlaghoz képest a fővárosiak magasabb arányban tették át ideiglenesen székhelyüket.
A Groupama Biztosító megbízásából készült friss, reprezentatív kutatás szerint minden tizedik fővárosi töltött hosszabb időt (heteket) hétvégi házakban a veszélyhelyzet idején, az országos átlag pedig 6 százalék volt, áll a társaság sajtóközleményében.
A megkérdezettek 11 százaléka gondolkodott el azon, hogy érdemes volna nyaralót venni vagy bérelni a jövőben, százból négyen komolyan fontolóra vették az ötletet. Azok körében pedig, akik a járvány alatt a gyakorlatban is ki tudták élvezni egy nyaraló előnyeit, közel 50 százalék vette fontolóra a vásárlást, illetve a bérlést, harmaduk kifejezetten komolyan.
(A nyaralóba vonulásról a kormány kommunikációja némileg ellentmondásos volt, május elején, a vidéki lazítások után, de még a fővárosi lazítások előtt Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő arról beszélt, hogy budapesti és Pest megyei lakosként továbbra sem utazhatnak el az emberek vidéki nyaralójukba. Március végén viszont Müller Cecília országos tisztifőorvos azt mondta, mindenki önként választhatja meg, hol szeretne tartózkodni a kijárási korlátozások alatt.)
Átalakult a kereslet a Balatonon
A kutatás értelmezésével a Groupama az
OTP Ingatlanpont szakértőit bízta meg, ők úgy látják, a járvány miatt idén
eltolódott a szezon a nyaralópiacon a Balatonnál, a szokásos március helyett
májusban jelentek meg az érdeklődők. A kereslet is átalakult. A vevők a
megelőző években főleg azokat a nyaralókat részesítették előnyben, ahol nem
kell a fenntartással bajlódni, mostanra viszont felértékelődtek az önálló
hétvégi házak. Ezzel párhuzamosan megjelent egy új vásárlói réteg is: ezek azok
a fiatal párok, akik fontolgatják, hogy otthagyják a fővárost és a Balaton
mellé költöznek – főleg, ha távmunkában is tudnak dolgozni. Valkó Dávid vezető
elemző szerint a tótól
10-15 kilométerre, az autópálya közelében olcsóbban meg tudnak venni egy vidéki
házat vagy használt nyaralót, mint egy újépítésű lakást a fővárosban. „Budapest
környékén 30-40 milliót is elkérnek egy telekért, a Balaton vonzáskörzetében
20-30 millióért már lakóingatlant is lehet venni.”
Bár sok érdeklődő arra számított, hogy a járvány leszorítja az árakat a Balaton partján, ez nem következett be. Az OTP Ingatlanpont adatai szerint az újépítésű projektekben 7-800 ezer forinttól indulnak és 1 millió fölé is felkúsznak a négyzetméterárak. Használt nyaralóknál pedig meglehetősen szegényes a kínálat az 50 millió forint alatti kategóriában. A telekárakban nincs változás.
Módszertan: A felmérést az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. 2020. júliusában készítette. Az adatfelvétel módszere: online kérdőíves felmérés többszörösen rétegzett, véletlen mintavétellel az NRC Netpanel segítségével. Az 1000 fős válaszadói minta reprezentatív a magyar lakosságra nem, korcsoport, végzettség, lakóhelytípus és régió alapján.
Kép: Dope Masters // Unsplash