Nemcsak a fizetések kimagaslók, hanem az egyéb, béren kívüli juttatások is csábítók az alig több mint fél éve működő, de már száznál több embert foglalkoztató Szuverenitásvédelmi Hivatalnál.
Mi történt? A HVG közérdekű adatigénylésben kérte ki a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezérkarának – Lánczi Tamás elnöknek, Berzi Gergely és Szablics János elnökhelyetteseknek –, valamint a nemrég alakult Szuverenitásvédelmi Kutatóintézetet vezető volt III/III-as tiszt, a rendszerváltás után a titkosszolgálatoknál, illetve az UD Zrt.-nél dolgozó Horváth József juttatásait.
Csak nem keresnek többet, mint egy-egy kormánytag? Az adófizetők védelmét és jólétét szolgáló állami hivatalra nyilván nem lehet elég közpénzt fordítani. Így:
- Lánczi Tamás elnök: bruttó fizetése 5 483 520 forint/hó, 500 000 forint/év ruhapénz, 411 885 forint/év SZÉP-kártya-juttatás, állami vezetőknek járó Skoda Superb gépkocsi hivatali és magánhasználatra.
- Berzi Gergely elnökhelyettes: bruttó fizetés 3 701 376 forint/hó, 450 000 forint/év ruhapénz, 361 475 forint/év SZÉP-kártya-juttatás, Budapest-bérlet.
- Szablics János elnökhelyettes: bruttó fizetés 3 701 376 forint/hó, 450 000 forint/év ruhapénz, 411 885 forint/év SZÉP-kártya-juttatás, állami vezetőknek járó Skoda Superb gépkocsi hivatali és magánhasználatra.
- Horváth József kutatóintézeti igazgató: bruttó fizetés 2 406 015 forint/hó, 400 000 forint/év ruhapénz, 210 246 forint/év SZÉP-kártya-juttatás, munkába járási támogatásként 30 forint/kilométer költségtérítés.
Megéri a pénzét? A Szuverenitásvédelmi Hivatalt a hivatalos indoklás szerint azért hozták létre 2024-ben, hogy transzparenssé tegye a különféle szervezetek magyarországi tevékenységét. A hivatal lényegében bármit és bárkit vizsgálhat, civil szervezeteket, pártokat, közjogi szervezeteket, tehát akár önkormányzatokat is, de cégekre, egyházakra és magánszemélyekre is kiterjesztheti megfigyeléseit. Minden irathoz, minden adathoz hozzáférhet, és bár semmit nem foglalhat le, mindenből kérhet másolatot, és bárkit adatszolgáltatásra hívhat föl. Eddig ugyanakkor csupán politikai, elsősorban pártpolitikai, illetve a sajtószabadsággal meglehetősen ellentétes intézkedéseiről lehetett hallani a Lánczi-féle szervezetnek, valamint arról: magánszemélyek bankszámláiról is kimutatásokat kérne.
Mit érdemes tudni még erről? A Szuverenitásvédelmi Hivatal és annak jelentős jogkörökkel felruházott elnöke, Lánczi Tamás a parlamentben elfogadott szuverenitásvédelmi törvény betartását vizsgálják. A jogszabály nemcsak a pártoknak, hanem a választáson induló, civil szervezetként működő jelölő szervezeteknek is megtiltja a külföldi támogatás elfogadását, és büntetőjogi szankciókat is rendel melléjük.