Több engedményt is tett a kormány a családvédelmi intézkedéseket illetően – írja közleményében a Bank360.
Egy április 23-án életbe lépett kormányrendelet szerint március 11-ig visszamenőlegesen is igaz, hogy babaváró hitel esetén:
- ha a gyermek a veszélyhelyzet alatt, vagy az azt követő harminc napban születik meg, akkor utólag is lehet babaváró hitelt igényelni – ennek határideje a veszélyhelyzet vége + 60 nap
- akkor is igényelhető marad a babaváró hitel, ha a feleség a veszélyhelyzet idején tölti be a 41. életévét – ez esetben a veszélyhelyzet vége utáni 30 napon belül még ő is beadhat igénylést. A CSOK esetében sem gond, ha a valaki a veszélyhelyzet alatt tölti be a 40-et
Mindkét támogatásra, tehát a babaváró hitelre és a CSOK-ra
is igaz, hogy:
- a köztartozásmentességet a veszélyhelyzet előtti utolsó napon kell vizsgálni, tehát március 10-én
- elfogadható a TB jogviszony igazolás akkor is,
ha a kiállítástól számított 30 nap a veszélyhelyzet ideje alatt telik le
- a veszélyhelyzet idején és az azt követő 30
napban történő TB jogviszony megszakítását nem kell figyelembe venni a
veszélyhelyzet megszűnéséig, valamint ezt követően a veszélyhelyzet teljes
időtartamával megegyező további, de legfeljebb 90 napos időtartamig
- ha újra dolgozni kezd az igénylő, akkor a
veszélyhelyzet idején kimaradt napokat is biztosítási jogviszonyban töltött
időnek kell tekinteni
A Bank360 kiemeli: nem elég az állami feltételeknek megfelelni, az igénylést elbíráló banknak is muszáj zöld jelzést adnia. A CSOK igényléséhez a bankoknál 100-150 ezer forintos nettó jövedelemre és legalább fél éves munkaviszonyra van szükség.
A babaváró hitelnél nagyobb különbségek vannak a bankok között. Több hitelintézet minimum 3 hónapos munkaviszonyt vár el, de van, ahol fél év az elvárás. Az elvárt nettó jövedelem terén is van, ahol a mindenkori nettó minimálbért kell igazolni az igényléshez, míg máshol akár 180 ezer forint is lehet az elvárt jövedelem a babaváró hitel igényléshez (a hitelezési feltételein több bank is szigorított az elmúlt hetekben) .
A CSOK-kal kapcsolatban az OTP is kiadott egy közleményt, amiben a leggyakrabban felmerülő kérdéseket igyekeznek megválaszolni. A legfontosabb, hogy a veszélyhelyzetben meghozott szabályokhoz és az ügyfelek igényeihez igazodva folyamatosan biztosítják a CSOK- kérelmek befogadását, elbírálását, a támogatások és a kedvezményes hitelek folyósítását, ezt a kihirdetett veszélyhelyzet nem befolyásolja.
„A CSOK és a hozzá kapcsolódó kedvezményes CSOK hitel
igénylésének feltételrendszere nem változott a veszélyhelyzetben sem. A
szükséges dokumentumok benyújtásának rendjében azonban elérhetőek olyan
elektronikus adminisztrációs lehetőségek, amelyek könnyebbséget jelentenek az
ügyfelek számára és csökkentik a személyes találkozók számát, ezzel
leegyszerűsítve az ügyintézést a jelenlegi helyzetben” – mondja Kormos Zoltán, az
OTP Bank ingatlanhitelezésért felelős vezetője.
Az OTP emlékeztet: a családtámogatási hitelekre is érvényes az állami hiteltörlesztési moratórium, aki pedig élni akar a lehetőséggel, ne tegyen semmit – annak kell csak nyilatkoznia, aki továbbra is szeretné fizetni a hitelét. A babaváró hitelesek kifejetten nyerhetnek is a moratóriummal, még akkor is, ha amúgy lenne fedezet a törlesztésre.
Az OTP-nél a korábbi gyakorlattól eltérően a TB jogviszonyigazolást már nem kell kinyomtatva elvinni a fiókba, digitálisan is alkalmas hiteligénylésre. Több más bank is egyszerűsített az ügyintézésen, és amit lehet, online kérnek – ezt amúgy külön kérte a bankoktól az MNB is.