A negyedik negyedévben 45,352 milliárd forint veszteséget könyvelt el a Richter Gedeon Nyrt. az extraprofitadó miatt, de éves szinten így is növelt nyereségén a magyar gyógyszergyártó.
Közzétette konszolidált gyorsjelentését A Richter Gedeon Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján. A gyógyszergyártó 2022-ben 157,255 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 11,4 százalékkal nagyobb az előző évinél – írja az MTI.
A társaság árbevétele tavaly 802,755 milliárd forint volt, 27,3 százalékkal meghaladva az előző évi 630,595 milliárd forintot. A megugró árbevétel ellenére a negyedik negyedévben
a 2021-es 47,059 milliárd forint adózott nyereség 40,002 milliárd forintos veszteségbe fordult át, jócskán meghaladva a legpesszimistább elemzői várakozásokat.
A Portfolio által készített elemzői konszenzusban 226,6 milliárd forintos árbevételt és 10,8 milliárd forintos adózott eredményt vártak a negyedévre, a Világgazdaság által megkérdezett elemzők prognózisai 10 milliárd forintos nettó veszteségtől egészen a 27 milliárdos profit között szóródtak az október és decemberi időszakra.
A cég közlése szerint a devizaárfolyamok változása
- a konszolidált árbevételt 104,6 milliárd forinttal,
- a bruttó fedezetet 69,1 milliárd forinttal,
- az üzleti eredményt 44,4 milliárd forinttal emelték 2022-ben.
A pénzügyi veszteség a negyedik negyedévben 45,352 milliárd forint volt az előző évi 5,827 milliárd forintos nyereség után.
Így látja a Richter
A jelentés idézi Orbán Gábor vezérigazgatót, aki elmondta, hogy makrogazdasági volatilitás, az ellátási lánc zavarai és a geopolitikai válság hatására bizonytalanná vált környezetben tudott „kiemelkedően sikeres” évet zárni a társaság.
Bár a fenti negatív hatások mellett bizonyos egyszeri tételek is kedvezőtlenül hatottak az utolsó negyedévben realizált eredményünkre, éves üzemi eredményünk így is rekordot döntött
– mondta.
Előzmények
A kormány 2022. december 23-án este tette közzé a Magyar Közlönyben, hogy újabb különadót vet ki, amivel a gyógyszergyártókat célozza. Az adóteher az ország legnagyobb gyógyszergyártóját, a Richtert érintette leginkább, a vállalat akkor a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) publikált közleményében felfedte, hogy az új különadó várhatóan 28 milliárd forintnyi extra befizetést jelent nekik. A mostani jelentésből kiderült, hogy egészen pontosan 27,860 milliárd forint különadót fizettek.
A Richter részvényeinek legmagasabb árfolyama 9150 forint, a legalacsonyabb 6310 forint volt tavaly.
Így áll a magyar piac
A jelentés szerint a gyógyszergyártási szegmens árbevétele tavaly Magyarországon 45,748 milliárd forint lett, ami forintban 4,9 százalékos éves növekedés. A hazai gyógyszerpiac növekedése 8,5 százalékos volt, a Richter termékek kiskereskedelmi forgalma ennél nagyobb ütemben, 11,6 százalékkal emelkedett a rendelkezésre álló adatok alapján. Az értékesítés Ukrajna kivételével minden régióban növekedett – írták.
A Richter a magyarországi piaci szereplők rangsorában 4,6 százalékos részesedéssel a negyedik helyen áll, a vényköteles patikai piacot tekintve a 7,4 százalékos piaci részesedéssel a második legnagyobb forgalmazó. Szintén a gyógyszergyártást tekintve az EU-ban, a magyarországi piac nélkül, a társaság árbevétele 492 millió eurót tett ki 2022-ben, ami 16,3 százalékos éves növekedés.