A vártnál jobban teljesített a Richter Gedeon Nyrt. 2023 elején. Emelkedő profit és árbevétel – van honnan visszakapaszkodnia a magyar gyógyszercégnek, miután a tavalyi év végét megtépázta az extraprofitadó.
A Richter Gedeon Nyrt. idén az első negyedévben 39,03 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 3,0 százalékkal nagyobb az előző év azonos időszakában elértnél, felülmúlva az elemzői várakozásokat – közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
A társaság árbevétele 209,653 milliárd forint volt, 24,8 százalékkal haladta meg az előző évit a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült, konszolidált gyorsjelentés szerint. Jobban teljesített a vártnál a magyar nagyvállalat, a Portfolio.hu által készített elemzői konszenzus alapján az elemzők 204,4 milliárd forintos árbevételt és 35,1 milliárd forintos adózott eredményt vártak.
A különadó sem tűnt el
Az MTI idézi Orbán Gábor vezérigazgatót aki kiemelte: mind a négy üzletág az időarányos célok fölött teljesített, és mind földrajzi, mind termékszinten kiegyensúlyozott növekedést mutatott. Az eredményeket javították az év első három hónapjában tapasztalt, éves összehasonlításban most még kedvező devizaárfolyammozgások is. A jelentés szerint az árfolyamnyereség 21,6 milliárd forinttal növelte az árbevételt.
A kedvező eredményeket a tavaly karácsonykor kivetett rendkívüli különadó is csak kis mértékben tudta visszahúzni. 2023 első negyedévében 3,4 milliárd forintot kellett befizetnie a Richternek az államkasszába a gyógyszergyártókra is kiterjesztett extraprofitadó címén. 2022 év végén jóval rosszabbul járt a cég: akkor 28 milliárd forint plusz terhet jelentett az adó és egyébként is vaskos mínuszokat produkáltak.
Jól alakult az orosz piac is
A nőgyógyászati termékek és a gyógyszergyártás árbevétele is nőtt a főbb régiókban, azaz Közép-Euróban és az Oroszországgal együtt vett Kelet-Európában.
Az orosz-ukrán konfliktusról a jelentésben azt írták, hogy az értékesítési volumenek csökkenését ellensúlyozta a rubelben mért magasabb forgalom, amely elsősorban a 2022 első negyedév végén végrehajtott áremelések eredménye.
A Richter továbbra is nyomon követi kitettségét és a fizetési fegyelmet Oroszországban. Helyi leányvállalatuk rubelben mért árbevételének mintegy fele természetes úton fedezi a rubelben felmerült helyi gyártási és marketingköltségeket. Az anyavállalat felé jellemzően amerikai dollárban számolnak el. A kifizetések mind az orosz, mind az ukrán piacról rendben teljesültek a beszámolási időszak során – közölték.