Az augusztusi infláció alapján akár havi 20 ezer forinttal is nőhetnek a háztartások rezsiköltségei. Eközben a költségvetés több mint százmilliárdos többletbevételhez juthat a GKI elemzőinek becslése szerint.
Az augusztusi inflációs adatokból már látszik, hogy jelentős többletkiadásokkal szembesültek a háztartások a rezsicsökkentés részleges kivezetése miatt – írja a Forbes.hu-hoz eljuttatott elemzésében a GKI Gazdaságkutató Zrt.
Az már múlt héten kiderült, hogy a fogyasztói árindex idén augusztusban 15,6 százalék volt, miközben az európai összehasonlításhoz használt harmonizált árindex 18,6 százalék lett.
A két érték közötti három százalékpontos különbségből
- egy százalékpontot a külföldiek üzemanyagvásárlásai magyaráznak,
- míg a maradék a háztartási energia költségek növekedését takarja.
A GKI számítása alapján így a háztartási energia kiadások közel 55 százalékkal nőhettek augusztusban.
Egy fontos szám: 20 ezer
A GKI becslése szerint ez az áremelkedés azt jelenti, hogy a havi rezsi átlagosan 13 ezer forinttal nő háztartásonként. Ebben azonban benne vannak a nem gázzal vagy villannyal fűtő háztartások is (arányuk 35 százalék),
tehát a rezsicsökkentés kivezetésében érintett háztartási körben kb. 20 ezer forint/hó lesz a növekmény
Ugyanakkor számíthatunk arra is, hogy a háztartások megpróbálják mérsékelni az energiafelhasználást, így a tényleges többlet költség kisebb lesz – írják a GKI elemzői.
Az előző becsléseket alapján a rezsicsökkentés csökkentése évi 636 milliárd forinttal emeli a szolgáltatók árbevételét (és ennyivel csökkenti a lakosság elkölthető jövedelmét). Az árbevétel 21 százaléka áfabevételként a költségvetésbe kerül. Ez azt jelenti, hogy a költségvetés a villany- és a gázáremelés hatására 135 milliárd forint többletbevételhez jut évente. Mindez alapot adhat az intézkedések következtében leginkább rászorulók támogatására is.