Hétfőtől kihúzzuk a stand-by üzemmódban lévő kütyüket, ezerszer is meggondoljuk, bekapcsoljuk-e otthon a légkondit. Méhes Martinával jártuk körbe, mit tehetünk azért, hogy a nyári hőségben is költséghatékonyan őrizzük meg hidegvérünket.
Nyakunkon az augusztus elseje, amikor az új rezsicsomagnak köszönhetően kegyetlenül megugorhat a villanyszámlánk, ha nem figyelünk oda. Közben még legalább egy hónapig tombol a nyár, holott már a hőségriadókkal tarkított elmúlt heteket is sokan a légkondival felszerelt helyiségekben pihegve töltöttük. De mi van akkor, ha nem rendelkezünk elkényeztetett generációnk enyhülést adó eszközével, vagy hétfőtől már nem engedhetjük meg magunknak, hogy bekapcsoljuk? Méhes Martinával, az Energiaklub ügyvezető és szakmai igazgatójával, a Forbes Levegő fenntarthatósági lista zsűritagjával beszélgettünk a tanácsadó központok munkájáról, tippekről, költséghatékony megoldásokról a hűtési, majd fűtési szezonra.
Fel kell arra készülnünk, hogy a hőhullámok évről évre egyre sűrűbbek és hosszabbak lesznek. De csak azután szereltessünk be klímát, hogy megtettük az energiahatékonysági intézkedéseket, melyek hosszabb távon biztosítják otthonunk megfelelő hőmérsékletét” – javasolja a környezetgazdálkodási agrár- és energetikai mérnök.
Nem kellenek hatalmas átalakítások
Apró lépésenként haladva évek alatt is el lehet jutni a teljes korszerűsítéshez. A hűtés szempontjából az árnyékolástechnika és a nyílászárók cseréje kiemelt jelentőségű, ezekkel 10-15 százaléknyi energiát lehet megtakarítani. Méhes kiemelte: a jól megválasztott külső és belső árnyékolókkal (redőnyök, reluxák, naphálók, napellenzők, vastag függönyök használatával) akár szükségtelenné is válhat a légkondicionálás.
Nyissatok ablakot! De mikor?
Ha már megvannak a jól működő nyílászárók, az sem mindegy, mikor használjuk őket. Bár sokan hisznek a „csináljunk huzatot, mozogjon a levegő” elvében, a kánikulában nagyon gyakran váltanak ki ezzel ellentétes hatást.
„Okosan kell szellőztetni is. Este nyissunk ablakot, amikor már lehűlt a levegő, majd reggel, amikor elkezdődik a felmelegedés, csukjuk be, hogy bent tartsuk a hűvöset. Az így optimalizált levegőjű szobában nagyon sok esetben már egy ventilátor is elég a jó közérzethez”.
Elkényelmesedtünk, de azt is lehet okosan
Az elmúlt évtizedekben elkényelmesedett társadalommá váltunk, mindenre van egy gombnyomással indítható megoldásunk. Ha már be van szerelve, természetes, hogy nem szeretnénk, hogy parlagon heverjen, és a légkondi is használható költséghatékonyan.
„A kiindulási hőmérséklethez képest maximum 5 Celsius-fokkal ajánlott csökkenteni a hőmérsékletet, 24-25 Celsius alá ne menjünk. Amellett, hogy ezzel energiát spórolunk, egészségesebb is így, mivel a túl nagy hőingadozás rettenetesen megterheli az emberi szervezetet” – mondja Méhes.
Ugyanebből a szempontból fontos a stabilitás is. Nem jó megoldás az, ha a felmelegedett lakásba hazaérve hirtelen lehűtjük a levegőt 18-20 Celsius-fokra, majd kikapcsoljuk a gépet.
Karbantartás nélkül viszont jobb, ha be sem kapcsoljuk. Legalább évente kell szakértő kezeknek kitisztítani, szűrőt cserélni a gépekben, így előzhető meg a gombásodás, penészedés, a különböző baktériumok szétfújása a lakásban. A rendszeresen meg nem tisztított klímaberendezések üzembentartási költsége is jelentősen megnövekszik.
Ami eleve nem túl alacsony. „A mesterséges hűtés csaknem négyszer annyi energiát igényel, mint a fűtés. Egy átlagos klímaberendezés nyáron havonta akár 250 kilowattórával is növelni tudja az áramfogyasztást” Méhes szerint.
A mobilklíma is csak gennyes sebre ragasztott tapasz
A mobilklímák is csak átmeneti megoldást jelenthetnek, az egyéb intézkedések nélkül „ez csak egy sebtapasz-megoldás, mely alatt ott van a gennyes seb” – fogalmazott Méhes. Ha csak időszakosan, felváltva egy-egy kisebb szoba hűtésére használnánk, ideális lehet az alkalmazásuk, de ha más lépésre nem vállalkozunk, villanyszámlánkat ugyanúgy megnöveli, mint egy nem megfelelően használt, beépített klíma.
„Senkinek nem javaslom, hogy ez legyen az első és egyetlen megoldása a nyári hőségben, mert feleslegesen fog vele túl sok energiát fogyasztani” – mondta a szakértő.
Az energiahatékonyság nálunk csak a pénzről szól
„Szomorú, hogy egy háborús helyzet és egy energiaválság kellett hozzá, hogy mindenki kicsit tudatosabb legyen, felülvizsgálja az energiafogyasztását és ne vegye készpénznek, hogy az energia ott van” – fogalmazott Méhes. Kiemelte ugyanakkor, hogy Magyarországon ez főleg a nagyvárosokban élőkre vonatkozik, vidéken rosszabb a helyzet, ott jobban figyelnek a fogyasztásra. Sokan ráadásul csak fával és ha nincs pénz tűzifára– aminek egyébként szintén lassan duplájára emelkedik az ára –, gyakorlatilag mindennel, szeméttel is fűtenek.
Magyarországi viszonylatban az emberekben általában nincs elég pénze arra, hogy a klímavédelemmel, az energia környezettudatos felhasználásával foglalkozzon, ennek optimalizálására költsön.
„Ezért volt jól eladható a rezsicsökkentés eddig ismert formája, mert az embereket elsősorban az érdekelte, hogy alacsony a villanyszámlájuk. A társadalom egy jelentős része egyik napról a másikra él.”
Külön csoport Méhes szerint a meleget távhővezetéki hálózaton keresztül kapóké. Mindannyian ismerjük az alaphelyzetet: ezerrel megy a fűtés télen, hiszen benne a közös költségben. Ha túl nagy a meleg, inkább kinyitják az ablakot.
A legfontosabb: tanácsot kérni
Az Energiaklub két Európai Uniós támogatásból megvalósuló szolgáltatást is kínál, mely kiemelt jelentőségű a jelenlegi, sokak számára rengeteg bizonytalanságot tartogató helyzetben. Számos hazai szakmai szervezettel együttműködve hozták létre a Renopontot, mely az Európa-szerte elterjedt egyablakos tanácsadói rendszer mintáján alapul. Az ingyenes szolgáltatással az energiahatékonysági felújítást tervezők számára tudnak segítséget nyújtani (jogi, műszaki és pénzügyi jellegű tudnivalókkal).
A PowerPoor projekt célja az úgynevezett energiaszegénység csökkentése. „Ez a projektünk elsősorban azoknak szól, akik spórolnának, de nem tudják, hogyan fogjanak hozzá, vagy mi okozza a megnövekedett villanyszámlájukat” – mondta Méhes.
A helyi energiaszegénység-ügyi irodákban, Józsefvárosban és Terézvárosban tanácsot kérhetnek azok, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy beruházzanak otthonuk korszerűsítésébe. Nekik segítenek, hogy kis odafigyeléssel, kisebb trükkökkel hogyan spóroljanak meg akár 10-20 százaléknyi energiát és pénzt.
Az új rezsicsomag bejelentése azonnal érződött a PowerPoor irodáiban. „Tanácsadóinknál korábban 1-2 időpont volt foglalt naponta, a bejelentés óta viszont minden nap teltház van.”