A Revolut Spanyolországban teszteli új generációs bankautomatáit, lesifotón láthatjuk a dizájnt. Itthon arról megy a vita, hogy a litván neobank is szálljon-e be véghez vinni Nagy Márton borsos tervét.
Mi történt?
Lesifotó érkezett a Revolut első bankautomatáiról. A neves fintech-angyalbefektető és hírlevélíró, Marcel van Oost posztolt a neobank új generációs ATM-modelljéről, amit állítása szerint a Revolut év elejére bejelentett, spanyolországi tesztbevezetésén fognak használni.
Van Oost posztja szerint az első Revolut-logós, óriáskijelzős automaták a múlt hét végén érkeztek meg Barcelonába. Utóbbi információt a Revolut is megerősítette a Forbes.hu-nak.
A bevezetési fázis során „korlátozott számú” ATM-mel fognak futni, és egyelőre csak a spanyol piacon, tette hozzá a cég sajtóosztálya.
Mire képes a gép?
A fotón nem látni az ATM felhasználói felületét, de azt igen, hogy bitang nagy kijelzővel gondolták újra a műfajt. Az ATM-projektről először tavaly novemberben beszéltek az alapítók a Revolut 50 millió ügyfelét megünnepelve. Akkor az is kiderült, hogy fejlett biztonsággal, arcfelismerő személyazonosság-hitelesítéssel vértezik fel hosszú távon az eszközt.
A kép forrása: Marcel van Oost
„Valós esélyt látunk rá, hogy felkavarjuk a régimódi szolgáltatások állóvizét az ATM-ek világában – fejtette most ki írásos válaszában a Revolut a Forbes.hu-nak. –
Az ATM-piac túl régóta lemaradásban van, talán itt az ideje, hogy ezen változtassunk. Megkérdezzük az embereket, mire van igazából szükségük, hogy több különleges szolgáltatással, ultramodern gépekkel nyújtsunk nekik hozzáadott értéket.”
A Revolut azt is elárulta nekünk, hogy céljuk túllépni az ATM-ek hagyományos funkcióin, mint amilyen a készpénzfelvétel vagy befizetés, mégpedig azzal, hogy akár azt is lehetővé teszik az ügyfeleknek, hogy közvetlenül az automatából kapják meg Revolut-kártyájukat. További „meglepetéseket” nem szeretne most ellőni a cég.
Eközben itthon
A kinti teszteléssel párhuzamosan, itthon friss rendeletben írta elő a kormány a hazai bankoknak, hogy nem szüntethetik meg a már működő ATM-eket. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azt is bejelentette, hogy a kormány célja, hogy az ország összes településén legyen bankautomata – úgy, hogy jelenleg a kétharmadukban nincs. Egy március végi, éjszaka kiadott kormányhatározatban jogszabályba is foglalták az elvárást.
Igen ám, de a bankok szerint jó lenne látni a kidolgozott részletszabályokat is. Elvégre a legtöbb ATM-et a kereskedelmi bankok üzemeltetik, ezek telepítése és üzemeltetése pedig elég költséges (egyenként mintegy 10 millió forintba is kerülhetnek a banknak).
A szakértők szerint pont a Revolut juthat így versenyelőnyhöz. Ugyanis az ATM-ek telepítése jelenleg a hazai kártyakibocsátó bankok feladata, így a fejlesztési kötelezettség nem vonatkozik a litván Revolutra, pedig az, ha minden igaz, már 2 millió magyar ügyfélnek bocsátott ki valamilyen – elektronikus vagy fizikai – kártyát. Csakhogy a Revolut határon átnyúló szolgáltatóként van nálunk jelen, a magyar ügyfeleknél Litvániában kibocsátott bankkártyák vannak.
Mit mond a szakértő?
„Ha a Revolut magyar bank lenne, akkor a kibocsátott bankkártyák száma alapján 826 ATM-et kellene telepítenie Magyarországon”, írta meg nemrég Gergely Péter pénzügyi szakértő a BiztosDöntés.hu-tól. Ahogyan azt is, hogy a neobank „potyautasként szemlélheti azt, hogy hazai versenytársait automatahálózatuk nem rentábilis környéken történő fejlesztésére kötelezi a kormány, így sérül a tisztességes verseny lehetősége”.
Hogyan tovább?
A Bankszövetség, ha burkoltan is, de közleményében szintén beszólt a Revolutnak, mert nem szeretnék, ha a külföldi fintech cég sem mentesülne az ATM-telepítési szabályok alól.
A Telex úgy tudja, az állam is szívesen látna itthon Revolut-automatákat, legalábbis Nagy Márton minisztériuma, valamint a jegybank is olyan rendszerben gondolkodna, ahol
a kiadott lakossági betéti kártyák száma szerint vesznek részt itthon a bankok és neobankok a telepítési feladatban.
Szóval arról is megkérdeztük a Revolutot, tervez-e részt venni a magyarországi ATM-hálózat bővítésében annak ellenére is, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint külföldi kártyakibocsátó intézményként nem köteles részt venni a fejlesztésben, és ha igen, akkor milyen konkrét tervei és elképzelései vannak erre. Csakhogy ezekre a kérdéseinkre nem reagált írásos válaszában a neobank sajtóosztálya.