Az idei első negyedév szinte zsongott a Revolut fejlesztéseitől, de lássuk, sikerült-e lépést tartaniuk vele a hazai bankoknak. Mobilbanki jelentés.
(A szerző a BiztosDöntés.hu alapítója, pénzügyi szakértő. Korábbi írásai itt olvashatók. Ez pedig a negyedéves mobilbanki jelentés.)
A 2024-es első negyedév igen aktív volt a banki mobilapplikációk fejlesztése szempontjából. A bankok nem csak a fizetési kérelem határidőre történő bevezetése miatt pörögtek magasabb fordulatszámon, hanem egyéb jelentős fejlesztések is történtek.
Mindenekelőtt sok fejlesztés történt a fizetési kérelemmel kapcsolatban, amelynek kötelező bevezetésében az előző negyedév utolsó napja előtti hetekben volt a véghajrá. A fizetési kérelem fogadásával minden bank végzett a határidőre, de a fizetési kérelem küldése – ami már nem kötelező szolgáltatás –, a K&H és a MagNet bankoknál még nem érhető el. A többi ismert banknál elérhető a fizetési kérelem küldése is, mely akciósan szintén ingyenes.
A fizetési kérelem egy olyan új szolgáltatás, mely idővel a csoportos beszedések és a sárga csekk versenytársa lehet.
A fizetési kérelemre válaszul indított átutalást – a szolgáltatás elterjedése érdekében – az állam teljesen ingyenessé tette minden lakossági fizetési számlás (lakossági bankszámlás) ügyfél számára. Így a bankoknak teljesen ingyen kell nyújtaniuk azt, még a pénzügyi tranzakciós illetéket sem számíthatják fel érte.
Noha a fizetési kérelmet elsősorban a rezsiszámlák gyors kifizetésére találták ki, ettől az még remekül használható két lakossági bankszámla között is. Akár akkor is, ha ugyanannak a személynek két bankszámlájáról vagy a családon belüli házastárs, illetve 18 év feletti gyermek bankszámlájáról van szó.
Egy másik fontos fejlesztési iránynak látszik a bankkártyás vásárlások során beváltható kuponok világa (erről itt írtunk bővebben).
Negyedéves mobilbanki jelentés
Új formában folytatódik a Forbes és a BiztosDöntés.hu közös, negyedévenként megjelenő sorozata, mely a hazai mobilapplikációk fejlődését követi nyomon. A cikkekben ezentúl a mobilapplikációk fejlesztésére összpontosítunk és közülük ki is emeljük a közelmúlt szerintünk legjobb újdonságait.
A Revolut felpörgött
A Revolut Bank begyújtotta a rakétáit a tavalyi év végi pihenő után, így csak ámulhattak a magyar ügyfelek a fintech fejlesztései láttán az idei év első három hónapjában. Ha továbbra is ekkora össztűz alatt tartja a hazai bankokat a Revolut, akkor a magyarországi hitelintézeteknek előbb-utóbb a jelenleginél sokkal látványosabban kell beleállniuk az egymilliós magyar ügyfélkörrel rendelkező litván pénzügyi szolgáltatóval vívott versenybe. Miközben az ellenfél idehaza gyakorlatilag láthatatlan.
A Revolut most már minden magyar ügyfél számára elérhető megtakarítási számláján nőttek a kamatok az első negyedévben, ami az első kézzelfogható előnye annak, hogy a Revolut bankká vált.
Már 100 eurós befektetéstől igénybe lehet venni a Revolut robo-tanácsadóját, mely nem csak a befektetési döntés meghozatalakor, hanem a portfólió későbbi menedzselésében is segít.
A fintech új csalásvédelmet fejlesztett ki az engedélyezett internetes kártyás fizetésekből származó csalások visszaszorítása érdekében, ahol a csalók befektetési lehetőségeket kínálnak kripto- vagy más befektetési oldalakra. Ez a változás máris 30 százalékkal visszavetette az ilyen csalások arányát a Revolutnál.
Öt országban, köztük Magyarországon megjelent a Revolut mobil kártyaolvasója, a Revolut Reader. A készülék segítségével az üzleti felhasználók kártyás fizetéseket fogadhatnak a Revolut Business vagy Revolut Pro számlájukon. A terminál kezeli az érintéses és a chipes fizetést, az Apple Pay és Google Pay, sőt, még a Samsung Pay rendszerű fizetést is.
Március végén elindult a Revolut globális mobilinternet szolgáltatása, mely csak eSIM-et támogató mobilkészülékekkel vehető igénybe. Az itthon és külföldi mobilhálózatokon is használható szolgáltatással korlátlanul ingyen használható a Revolut alkalmazása, ha más internet szolgáltatás éppen nem érhető el a készülékkel. Ezen felül – előfizetéssel – általános mobilinternet szolgáltatás is elérhető, az Ultra csomag előfizetői pedig 3 GB-os adatkeretet kapnak automatikusan minden hónapban.
A Paysafecash szolgáltatón keresztüli magyarországi készpénzbefizetés a Revolut számlára változatlanul teszt üzemmódban fut, így nem érhető el minden magyar ügyfél számára. Ettől függetlenül csökkent az egy tranzakcióval befizethető összeg és drámaian csökkent a havi befizetési limit is, 1 300 000 forintról 290 000 forintra, az éves limit pedig 7 500 000 forintról 1 900 000 forintra.
A Revolut mobilalkalmazás 4 jegyű biztonsági kódjának kötelezővé vált a megváltoztatása legalább 6 jegyűre, amihez a régi kódot is ismerni kell. Aki elfelejtette ezt a kódot, mert biometrikus azonosítással használta a Revolutot, annak előbb ki kell jelentkeznie a Revolut fiókjából, majd a telefonszámának vagy az e-mail címének megadását követően megjelenik az elfelejtett kód funkció.
A Revolut emelt ugyan az előfizetéses csomagjai díjain, de jelentősen nőtt az ingyenes havi devizaváltási keret is a Plus csomagban, a Premium és Metal csomagban pedig megjelentek a Revolut üzleti partnereinek előfizetései. Ezekkel olyan szolgáltatások kaphatók ingyen, mint VPN szolgáltatás, meditációs és mindfulness alkalmazás, testre szabott edzésprogram, intelligens ébresztőóra és alváskövető alkalmazás, képszerkesztő és kreatív eszköz, társkereső alkalmazás, vagy a Financial Times Standard Digital csomagja.
Mit léptek a magyar bankok?
Az MBH Bank applikációja egy fontos állomáshoz érkezett: immár Androidon is beléphet bármely új, vagy korábbi Budapest Bank-os, MKB Bank-os vagy takarékbankos ügyfél ugyanabba az egységes, megújult mobilapplikációba. Emellett egyelőre továbbra is használhatóak maradnak a korábbi MKB-s, illetve takarékbankos mobilalkalmazások is.
A Raiffeisen Bank myRaiffeisen applikációjának új androidos verziójában már áttekinthetők az állandó átutalási megbízások, a devizaszámlások pedig azonnali árfolyamon válthatnak köztük devizát. Az alkalmazás már most nyújtja a szeptemberben országosan induló QR-kódos fizetést. Lehet utalni a tranzakció történet részleteiből is, illetve megjelentek a számlához és a kártyához kapcsolódó biztosítási ajánlatok is. A felhasználók láthatják továbbá a tranzakcióikhoz kapcsolódó karbonkibocsátás mértékét is.
Egyre több bank vezeti be a bankkártya ideiglenes blokkolási lehetőségét, mellyel a felhasználók elérhetetlenné tehetik a bankkártyájukat, amíg nem használják azt. A Revolut és a Gránit Bank után a K&H, MBH, Raiffeisen és UniCredit bankok is bevezették már ezt a szolgáltatást, ebben a negyedévben pedig az Erste Bank csatlakozott ehhez a táborhoz.
Az Erste George Magyarország applikációjában kiemelt csempék jelentek meg a kezdőképernyőn. A havi költségkeret beállításával egy olyan összeghatár adható meg, melynél az ügyfél nem szeretne többet költeni az adott hónapban. A havi költést mutató csempe mellett az applikáció automatikusan kiemel a kezdőképernyőre két kategóriát: a lakhatási kiadásokat, valamint, hogy mennyit költött a felhasználó élelmiszerre és éttermi fogyasztásra. Ezekre koppintva érhetők el azok a tranzakciók, melyekből a kategória összege összeállt. Szabadon szerkeszthető, hogy az ügyfél mely csempéket szeretné kiemelni a kezdőképernyőre, s ezzel milyen kiadásokat szeretne szem előtt tartani. A kiadások besorolása bármikor módosítható.
Az OTP MobilBankban egy új menüpont jelent meg, a Mentőöv biztosítás. Az időzített és rendszeres utalások almenüjében lekérdezhetők a részletek, illetve törölhető a tranzakció. A további fejlesztésekkel elérhető lesz a szerkesztés lehetősége is. Mostantól minden olyan képernyőn, ahol partnerek bukkannak fel, mint átutalás, fizetési kérelem, vagy számlabontó, gyorsan és könnyen lehet keresni a mentett partnerek között, immár Androidon is.
A negyedév dobogósai
Bár a hazai bankok applikációi szinte zsongtak az első negyedévben a fizetési kérelemmel kapcsolatos fejlesztésektől, mégis nehéz lenne bármivel megindokolni, ha nem a Revolut vinné el a pálmát a legtöbb új funkció kategóriájában. A befektetési robo-tanácsadó megjelenése, a megemelt megtakarítási számla kamatok, a hatékony új csalásvédelem, a Revolut Reader mobil kártyaolvasó, az eSIM-es globális mobilinternet szolgáltatás, vagy a legdrágább csomagokban megjelent üzleti partneri előfizetések tették ebben a negyedévben a dobogó legfelső fokára a fintech szolgáltatót.
A BiztosDöntés.hu szakértői szerint jelenleg a legjobban használható a Gránit Bank mobilapplikációja, egyszerűen azért, mert a bank nem kísérletezett a felhasználói felületekkel, hanem meghagyta a klasszikus ikonos választási lehetőséget a főképernyőn. Ez sokkal jobb áttekintést biztosít, mint a menükre, majd almenükre, vagy külön-külön oldalakra elhelyezett funkciók, melyek nehezítik ezek megtalálását. A Gránitnál egyetlen oldalról, akár görgetés nélkül nyithatók meg a legkülönfélébb funkciók, mint például számlainformáció, bankkártyák, betétlekötés, átutalás, csekkbefizetés, hitelek. De ugyaninnen érhető el a videóbank, az ügyfélajánlás, a pénzügyi áttekintő, sőt még a beállítások is. Természetesen ez egy szubjektív megítélés, hiszen az ügyfeleknek különböző preferenciáik lehetnek, de általánosságban könnyen kezelhető felületnek tartjuk a Gránit applikációját.
A hazai bankok applikációi közül a legtöbb banki termék igénylésére az Erste Bank George applikációja biztosít lehetőséget. Szám szerint 20 termékigénylési lehetőséget számoltunk össze benne, így alkalmas bankszámla és betéti bankkártya, illetve értékpapírszámla igénylésére is. Betét is leköthető az appal és megtakarítási számla is igényelhető. Indítható benne önkéntes nyugdíjpénztár tagság igénylése, ötféle biztosítás, köztük az egzotikus kisállat biztosítás vagy bankkártyás vásárlási biztosítás is, továbbá hatféle hitel is igényelhető vele: folyószámla hitel, hitelkártya, Rögtönkölcsön, EasyPay, Easycash és személyi kölcsön.
Gergely Péter,
pénzügyi szakértő, BiztosDöntés.hu