Optimista a közeljövővel kapcsolatban Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója.
Interjút adott a Portfolio.hu-nak Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, aki a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban optimista, a hitelpiaccal kapcsolatban már kevésbé. Az interjúban a bankvezér legfontosabb állításai ezek voltak:
- A tervekhez képest 17 százalékkal több extraprofitadót kell befizetniük idén (az első félév változatlan, a második féléves befizetés ennél 35 százalékkal magasabb lesz). „Az ilyen utolsó pillanatos változások nem javítják a kiszámíthatóságot, pedig az adózás olyan terület, ahol mindannyiunk érdeke a kiszámíthatóság.”
- Zolnai a következő negyedévekkel kapcsolatban optimista. Rendeződni látszódik az energiahelyzet, elértük az infláció csúcspontját, a felső kamatsáv csökkentésével az MNB is megtette az első lépést az enyhítés felé. „A várakozásaink szerint elhúzódó recesszióra sem kell számítani, a sokaknak eszébe jutó 2009 utáni 4-5 nehéz év nem fog megismétlődni. Az elmúlt három év, benne a járvány tanulsága is az volt, hogy a GDP esését sokkal gyorsabban ledolgozza a gazdaság, mint gondoltuk, részben a más országokban is megtörtént állami intervencióknak köszönhetően.”
- Létezik persze kevésbé optimista forgatókönyv is: ha tartós lesz az infláció, még évekig eltart a kamatkörnyezet, és kifutnak a pár évre fixált kedvezményes kamatozású hitelek, az már nagyobb probléma lesz. Erre Zolnai kisebb esélyt lát.
- A bankvezér szerint az európai szabályozói és felügyeleti rendszer jól szerepelt a márciusi szituációban (az amerikai SVC és a svájci Credit Suisse megroggyanása után). „Ami a Silicon Valley Banknél történt, az az európai szabályozás és felügyelet mellett nem történhetett volna meg.”
- A költségek elszállásától nem tart. A 2010-es években két komoly költségcsökkentési hullám is lezajlott, ezeket azóta sem felejtették el. „A mai napig nem dolgozik a bankban sofőr, ez nem egy luxus munkahely. Az V. kerületi, Dunára néző központunkból a Váci útra költöztünk. Nem panaszkodunk, de ez már nem az a bankvilág, mint ami akár a kilencvenes években volt. Odafigyelünk, nem félek attól, hogy a költségeink elúsznának.”
- A hitelpiaccal kapcsolatban vegyes a jövőképe. A lakossági oldalon azt látják, nincs érdemi hitelfelvétel, 70 százalékkal visszaesett a jelzáloghitelezés, stagnálásra számítanak a lakossági hitelállományban. Vállalati oldalon fennmaradt az aktivitás, itt 10 százalékos hitelállomány-növekedésre számítanak.
A teljes interjú itt olvasható.