A közzétételi kötelezettségek ellenére még mindig jelentős profitot visznek ki különböző adóparadicsomokba a top európai bankok, olvasható az Európai Adófelügyelet hétfőn közzétett jelentésében.
Az EU társfinanszírozásában működő, adókra specializálódott kutatócég, 36 európai bank éves beszámolójából kimutatta, hogy a nagybankok átlagosan 20 milliárd euró profitot (az összes nyereségük mintegy 14 százalékát) adóparadicsomokban könyvelték el, pedig alkalmazottaik töredéke dolgozik csak ott, írta a Reuters.
Munkavállalókra levetítve 238 000 euró a fejenkénti kivitt, és csak 65 000 euró a nem adóparadicsomokban termelt profit, vagyis a jelentés szerint a bankok nem a szolgáltatásnyújtás országában könyvelik el, hanem adóparadicsomokba viszik ki a pénzüket.
A kedvelt célpontok: a Bahamák, Bermuda, a brit Virgin-szigetek, a Kajmán-szigetek, Guernsey (Csatorna-szigetek), Gibraltár, Hong Kong, Írország, Man-sziget, Jersey, Kuvait, Luxemburg, Makaó, Málta, Mauritius, Panama, és Katar.
Évekre és bankokra lebontva megbecsülték, hogy (egy 15 százalékos adókulcsot alapul véve) mennyi adótól esnek el a bankok profitkivitele miatt az állami büdzsék: 2020-ban összesen több mint 600 millió eurótól. Ennek nagy részét 289 millió eurót a HSBC-nek kellett volna befizetnie tavaly, a második legnagyobb profitot a Barclays vitte ki; ezután 211 millió euró volt az adókiesés.
A covid miatt szenvedő gazdaságokba most egyébként is öntenék a pénzt a kormányok, akiknek így még fontosabbak lettek az adóbevételek. Ennek ellenére sem a 2014-ben bevezetett, országonkénti jelentési kötelezettség (amellyel jobban bele lehet látni a a bankok könyveibe), sem az, hogy adózási kérdések egyre inkább az érdeklődés középpontjába kerültek, nem szüntették meg a profitkivitelt.
Az adókutató szerint ezért sokkal ambiciózusabb kezdeményezések szükségesek ahhoz, hogy ne legyenek ilyen vonzóak az adóparadicsomok a bankoknak: ilyen intézkedés lenne például egy 25 százalékos, globális minimumadó bevezetése a nyereségre.
A kivitt, busás profitok ellenére, arról is szólnak hírek, hogy spórolnának a bankok: erről itt írtunk.
Eltitkolt vagyonok: pontozni fogják a megbízható cégeket, de tényleg ez a jó megoldás?
Kép: Sharon McCutcheon // Unsplash