Új rekordot döntöttek az Egyesült Államokban a bankoknak nyújtott sürgősségi hitelek, vagyis meghaladták a 2008-as pénzügyi válság idején elért korábbi csúcsot.
Az Axios a Federal Reserve (Fed) csütörtökön közzétett heti jelentésére hivatkozva kifejti: a hitelek volumenét most mindenki árgus szemekkel figyeli a Silicon Valley Bank és a Signature Bank csődje nyomán a bankrendszerben tapasztalható feszültségek miatt. A problémák a tengerentúlról Európába is átgyűrűztek: ahogyan arról mi is írtunk, a Credit Suisse csütörtökön 50 milliárd frank (54 milliárd dollár) kölcsönt kért a svájci jegybanktól, hogy helyreállítsa a likviditási gondjait és a befektetői bizalmat.
Nagy szám(ok)
153 milliárd dollár – a Fed heti jelentése szerint a bankok eddig ekkora összegben kaptak refinanszírozási hitelt a Fed-től likviditásuk biztosítása érdekében. Az ilyen típusú hitelfelvétel korábbi rekordja 111 milliárd dollár volt 2008-ban. A covid világjárvány első időszakában pedig a mostani összeg harmadát, 51 milliárd dollárt tett ki.
A bankok emellett 12 milliárd dollárnyi hitelt kaptak a vasárnap este bejelentett Bank Term Funding Programból, amely kedvező feltételekkel teszi elérhetővé a banki hitelezést. A jelentésből nem derül ki, hogy mely (vagy hány) bankok vették igénybe a keretet.
A Fed ezenkívül 143 milliárd dollárt biztosított az amerikai betétvédelmi alap, az FDIC ( Federal Deposit Insurance Corporation) garanciájának támogatására,
hogy a csődbe ment Silicon Valley Bank és Signature Bank betétesei hozzájuthassanak a pénzükhöz.
Kell a pénz
A jelentés megmutatja, mennyire kellenek a bankoknak likvid források, rögtön a Szilícium-völgyi bankválság első napjaiban. A Fed természetesen szorosan figyeli a bankok helyzetét. Szintén csütörtökön nagy bankok egy csoportja, köztük a JPMorgan, a Bank of America és a Citigroup, bejelentette, hogy 30 milliárd dollárt juttat a következő dominónak tartott First Republic Banknak.