A bírói függetlenség nem tárgyalási alap. Vagy létezik, vagy nem – mondták többek között az uniós biztosok abban az összefoglalóban, melyben a magyar kormány és az Európai Bizottság közötti egyeztetésekről számoltak be. Alkut nem kötnek, az értékelési folyamatokhoz hiányzik egy s más.
Együttes ülést tartott a költségvetési és költségvetés-ellenőrzési szakbizottság az Európai Parlamentben, ahol a főkérdés a befagyasztott magyar pénzek sorsa volt.
Johannes Hahn költségvetési Nicolas Schmidt foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős uniós biztos az ülésen kiemelte, bár történtek Magyarországon előrelépések az Integritás Hatóság és az ügyészség függetlensége kapcsán, a magyar kormány nem foglalta jogi keretbe az eljárás megszűntetése érdekében tett lépéseit, ezért a bizottság véglegesen nem értékelhette a történteket – írja az EconomX.hu.
A bizottság jelenleg azt várja a magyar kormánytól, hogy a reformjai jogi szövegben legyenek megfogalmazva, amit értékelhetnek.
A sajtóban megjelenő híresztelések (miszerint a bizottság alkut kötne a magyar kormánnyal) nem fedik a valóságot – szögezte le a költségvetési biztos.
Kitértek többek között arra is, hogy
- a bírói függetlenség nem tárgyalási alap, mert vagy létezik, vagy nem
- nincs garancia arra, hogy az eljárásokat könnyen be lehet fejezni. De kiemelték: a cél nem Magyarország büntetése, hanem az uniós költségvetés védelme.
- Nem lehet bennünket zsarolni – mondta Johannes Hahn kérdésekre, melyek arra utaltak, Magyarország csak akkor járul hozzá Ukrajna további finanszírozásához, ha hozzájut a forrásokhoz.
Következő lépésben az Európai Bizottság december 15-ig jelentést készít a Magyarországgal kapcsolatos eljárásokról és a magyar kormány reformjairól.