A forinttal együtt rég nem látott szintekre csúszott az OTP – érdemes már vásárolni? A szintek vonzók, a kockázatok ott vannak.
„Elég erős korreláció figyelhető meg a forint és az OTP árfolyama között, de ez nem egyedülálló. A bankszektor részvényei általában az adott gazdasággal együtt mozognak. Ha jól megy a gazdaságnak, akkor erős a deviza, általában erősek a bankok is, és fordítva. Minden probléma ezért először a bankszektor részvényein látszik meg, így volt ez 2008-ban is, amikor egy októberi este a forint és az OTP részvényárfolyamának a zuhanásával kezdődött a válság.”
Csányi Sándor OTP-vezér ezt a májusi Forbes címlapinterjújában mondta el kérdésünkre, amikor is az is kiderült, hogy gyakran, minden órában ránéz az OTP és a forint árfolyamára, és kifejezetten zavarja, amikor úgy érzi, hogy a teljesítmény nemhogy másodlagos, hanem harmadlagos vagy negyedrendű kérdés.
„Az elsődleges az, hogy milyen az általános befektetői hangulat a világpiacon, ezen belül pedig éppen hogyan látják a bankszektort. Utána hogy mi a helyzet a fejlődő piacokon, ahová mi be vagyunk sorolva, erre jön rá az ország megítélése, és csak utána az OTP teljesítménye.
Lehetünk mi nagyon jók, de ugyanolyan eredménnyel itt, adott esetben harminc–negyven százalékkal kevesebbet is érhet a részvényünk.”
Akkor egyébként a legnagyobb magyar bank részvényei a február eleje óta tartó lejtmenet után még 10 ezer forint környékén forogtak a budapesti tőzsdén, azóta az árfolyam tovább zuhant, most körülbelül a 2020-as áprilisi covidpánik idején látott 8000 forint körüli szinteken kereskednek vele. Az alap összefüggés pedig továbbra is áll, az OTP részvénye az ország legfontosabb lakmuszpapírja, ha a befektetők éppen szabadulnak a forinttól, akkor az OTP-t sem kímélik, és fordítva.
Beszállás?
A tízezer alatti OTP-szintek siralmasnak tűnnek, ha ránézünk a múltbeli adatokra, és nagyjából számontartjuk az egyes elemzőházak korábbi célárait, ám ha hosszú távon gondolkodunk, akkor remek beszállási pontnak is tűnhet a papír ára. A mostani árfolyam ugyanis már a néhány hete durván visszavágott céláraknál is jóval lejjebb van.
Az Investing.com folyamatosan frissített ajánlásai szerint a 12 hónapos konszenzusos OTP célár most 14 954 forinton van, ami a mai árfolyamhoz képest 78 százalékos felértékelődési potenciált jelent. Tizenkét elemzőházból tízen vételi vagy felhalmozási (óvatos vételi) ajánlást adnak most az OTP-re, ketten semlegeset, és – az ott összesített elemzők között – momentán nincs, aki eladásra javasolná a magyar bankpapírt.
A célárak természetesen szóródnak, és bármikor drasztikusan megváltozhatnak, mint ahogy most a piaci környezet is rémesen kiszámíthatatlan, ez kiolvasható abból a néhány elemzői ajánlásból is, amit egyedileg összegyűjtöttünk:
- Erste Befektetési Zrt: 12 000; Ajánlás: felhalmozás
Egy hónappal ezelőtt csökkentették a 12 hónapos célárat a korábbi 20 700 forintról 12 ezerre. A célár a mostani árfolyamhoz képest több mint 40 százalékos felértékelődéssel kecsegtet.
„Az idei év már az ördögé, ahogy eleink szokták volt mondani!”
– írták az Erste elemzői, és céláruknál figyelembe vették, hogy az OTP jelentős leírásokra kényszerült az orosz és az ukrán eszközökben, hogy Magyarországon vaskos extraprofitadót kell fizetnie (80 milliárd forinttal számoltak, lehet, hogy csak 60 lesz), hogy jövőre a tavalyihoz hasonló eredményt produkálhat majd a bank, közben konszolidálják az újonnan megvett szlovén bankot, és hogy a szektortársakhoz képest nyomott árfolyamon, alacsonyabb P/E rátán forog az OTP részvénye. Vagyis szigorú feltételeket szabva is alacsony értékeltségeket kapunk, ami inkább a felértékelődés irányába mutat, vélik az elemzők.
- Concorde Értékpapír Zrt.: 14 300; Ajánlás: felhalmozás
Áprilisban hozták ki legutóbbi célárukat az OTP-re, és ahogy most Le Phuong Hai Thanh, a Concorde elemzési üzletágvezetője kérdésünkre elmondta: annyi a bizonytalanság, hogy
„csukott szemmel nem tudom azt mondani, hogy vétel, de hosszabb távon valószínűleg jó befektetés, rövid távon viszont továbbra is maradtak kockázatok.”
Április óta magasabb a kamatkörnyezet, ami általában jó a bankszektornak, ám ez a szint már visszafoghatja a hitelkeresletet, továbbá nincs megállapodás az EU-s pénzekről, és egész Európában extra kockázati tényezőt jelent a gáz kérdése. Ezért fogalmaznak óvatosan, és javasolják inkább a tartás és a vétel között értelmezhető felhalmozásra az OTP-t.
A legpesszimistább célár a londoni Autonomous Research elemzőjétől érkezett június közepén: a korábbi 12 675 forintos 12 havi prognózist vágták vissza 9520 forintra. Rosszul hangzik – nem tudni, kinek lesz igaza –, de még ebben is van némi felértékelődési potenciál.
Az OTP-sek veszik
Mindent egybevetve, úgy tűnik, azt senki nem ajánlja, hogy fejvesztve rohanjunk OTP-t vásárolni, de ha valaki részvényekben gondolkodik, hosszú távra tervez, és pénzének egy részén szívesen tőzsdézik, az megfontolhatja a vásárlást.
Nem tudni, milyen hosszú lesz a kilábalás a jelenlegi krízisből – ha visszanézzük a korábbi válságéveket, látható, hogy ez néha több évig eltart –, de az is látszik, hogy például az OTP vezetői és a bank bíznak a jövőbeli teljesítményükben, és tavasz óta aktívan veszik a bank részvényeit.
Maga Csányi Sándor is azt mondta, meggyőződése, hogy visszakapaszkodik az árfolyam, vagy meg is haladja azokat a szinteket, ahol az elmúlt években járt, és ebben már csak azért is bízik, mert neki is rengeteg OTP-részvénye van. Egyébként meg úgy van vele:
„Nem az érdekel elsősorban, hogy most éppen nyertem vagy veszítettem, a tendenciákat figyelem.”