A várakozásoktól enyhén elmaradt az OTP adózás utáni eredménye. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató a ma reggeli eredményértékelőn azt mondta, „nincs olyan szegmense a banknak, ami gyengén teljesítene.”
A várakozásoktól kis mértékben elmaradó, 123,3 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el az OTP 2021 utolsó negyedévében, számolt be az MTI az OTP negyedéves jelentése alapján.
Ez az eredmény az előző negyedévinél 3 százalékkal alacsonyabb, az egy évvel korábbihoz képest azonban 57 százalékkal magasabb. A korrekciós tételek hatása még nincs benne az eredményben.
Az OTP csoport 2021 egészében 496,902 milliárd forint adózott eredményt ért el, ami 60 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az adózott eredmény nagyságát érdemben befolyásolta, hogy a teljes kockázati költségek 72,5 milliárd forintos volumene mintegy harmada volt a bázisidőszakinak – írták.
Cégcsoport szinten 130,9 milliárd forintos eredménnyel számoltak.
Éves szinten jobban néz ki az eredmény
A csoport mérlegfőösszege az év egészét nézve 27 553,3 milliárd forintot tett ki, ami éves alapon 19 százalékos növekedést jelent.
A bevételek dinamikusan, 13 százalékkal nőttek éves alapon; ezen belül a nettó kamateredmény hasonló mértékben, a díj- és jutalékeredmény ettől némileg elmaradó mértékben, 12 százalékkal bővült. Az egyéb nem kamatjellegű bevételek éves alapon 17 százalékkal nőttek. A konszolidált éves nettó kamatmarzs ugyan enyhén, 11 bázisponttal csökkent 2021-ben 3,51 százalékra, ugyanakkor a 2020-as év negyedik negyedévéhez képest a negyedéves marzsok már stabil vagy javuló tendenciát mutattak – áll a bankcsoport beszámolójában.
Mire számítanak az ukrán és orosz OTP-nél?
Az OTP Bank Ukrajna 39 milliárd forintos, éves alapon nézve 49 százalékkal magasabb adózott eredményt realizált 2021-ben; igaz a forintban kifejezett pénzügyi adatokat befolyásolta a forint-hrivnya árfolyam alakulása. Az OTP Bank Oroszország 37,6 milliárd forint nyereséget könyvelt el 2021-ben, amely 131 százalékkal haladta meg a bázisidőszakit.
Az orosz és ukrán operációk nélküli teljesítményt illetően a menedzsment 2022-es várakozása az, hogy az árfolyamszűrt teljesítő hitelállomány organikus növekedése 10 százalék körüli lehet, a kamatmarzs stabilizálódhat, a korrigált jövedelmezőségi mutató, a hitelkockázati költség ráta és a működési költséghatékonyság 2021-hez hasonló lehet. Ez a szcenárió arra az esetre vonatkozik, ha az orosz-ukrán konfliktusnak nem lesz érdemi negatív hatása a csoport többi országára – olvasható a jelentésben.
Csányi Sándor a bank péntek reggeli eredményértékelőjén azt mondta, hogy február 23. óta Ukrajnában 4, Oroszországban 11 százalékkal nőtt a csoport leánybankjainál elhelyezett betétállomány, miközben más pénzintézeteknél sorok álltak, hogy felvegyék a pénzüket az emberek.
Semmi nem indokolta az áresés mértékét, amely az OTP Bank részvényeinek árfolyamában bekövetkezett
– mondta a bankvezér. Kiemelte: az ukrajnai és az oroszországi érdekeltségek hatása a bank eredményére összességében maximum 15 százalékos hatást indokol a papírok korábbi, 18 ezer forintos értékéhez viszonyítva. A bankpapír 11 000 forinton zárta a csütörtöki kereskedést. A pénzintézet 2022-re további organikus növekedést tűz ki célul a 2021-es rekordnak számító 497 milliárd forintos adózás utáni eredményt követően – tette hozzá.
Átlagosan 42 fiókunk van nyitva, a dolgozók be akarnak járni dolgozni, ki akarják szolgálni az ügyfeleket Ukrajnában, írja az Index.
Borítókép: Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója