Az OTP-csoport az első negyedévben a vártnál jobb, 194,7 milliárd forint konszolidált adózás utáni eredményt ért el, szemben az előző negyedévi 115,1 milliárdos eredménnyel és az egy évvel korábbi 33,4 milliárdos veszteséggel – tette közzé az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerinti jelentésében.
A bankcsoport eredményének jelentős, negyedéves alapon 69 százalékos javulása a korrekciós tételek pozitív egyenlegével, a kockázati költségek alacsony összegével, valamint a szlovén NKBM konszolidációjával magyarázható. A Portfolió szerint annyira jó üzlet volt a bank felvásárlása, hogy
gyakorlatilag ellensúlyozni tudta a magyar különadók hatásait.
Az elemzők arra számítottak, hogy a pénzintézet konszolidált adózás utáni eredménye 171,4 milliárd forint, a konszolidált korrigált adózás utáni eredmény pedig 167,9 milliárd lesz az év első negyedében.
A beszámoló alapján
- a konszolidált korrigált adózás utáni eredmény 187,1 milliárd forint lett, ami negyedéves alapon 22 százalékos, éves alapon 111 százalékos javulásnak felel meg.
- A pénzintézet mérlegfőösszege 36 175 milliárd forintra nőtt idén január-márciusban, ami negyedéves alapon 10 százalékos, éves alapon 26 százalékos bővülést jelent.
- A konszolidált árfolyamszűrt teljesítő (Stage 1+2) hitelállomány 1903 milliárd forinttal, 11 százalékkal bővült negyedéves alapon és a portfólió nagysága megközelítette a 19,9 ezer milliárd forintot.
Kamatstop: Nagy Márton visszaszólt Csányinak
„Csányi Sándor örüljön a kamatstopnak, ennek hiányában sokkal rosszabb lenne a helyzet” – ezt üzente az Indexnek adott nyilatkozatában tegnap a gazdaságfejlesztési miniszter, Nagy Márton az OTP-vezérnek. Csányi többször is kritizálta a kormány által bevezetett kamatstopot, szerinte az teljesen értelmetlen. Nagy szerint „egy gazdasági lassulás esetén a hiteleknél növekszik a nem teljesítő portfólió. Ugyanakkor ebben nem látunk nagy növekedést, se a vállalati, se a lakossági szektornál. A nem teljesítő hiteleket pedig pont az akadályozza, hogy kamatstop van.”
Korábban több elemző is beszélt arról, hogy a magyar bérdinamika mellett valószínűleg nem okozott volna széles rétegeknek gondot a megemelkedett törlesztők. A kormány lépése inkább azokat jutalmazza így, akik kevésbé tudatosan vagy nem hosszú távon gondolkodva adósodtak el.
Az árfolyamszűrt konszolidált betétállomány negyedéves szinten 13 százalékkal nőtt, ezzel meghaladta a 27 300 milliárd forintot. A teljes állományon belül az NKBM betéti portfóliója 3106 milliárd forintot képviselt, az akvizíciós hatás nélkül a betétállomány gyakorlatilag stagnált.
A működési eredmény negyedéves alapon 4 százalékkal, éves alapon 21 százalékkal 231,8 milliárd forintra javult az első negyedévben. A bevételek ezen belül negyedéves alapon 1 százalékkal, éves alapon pedig 27 százalékkal 457,1 milliárdra emelkedtek; a működési kiadások 225,2 milliárd forintot tettek ki, ami az előző negyedévihez képest 1 százalékos csökkenést, az egy évvel korábbihoz képest 32 százalékos növekedést jelent.
Így teljesítettek Oroszországban és Ukrajnában
A kockázati költségek értéke az első negyedévben összesen 9,1 milliárd forint volt, miközben október-decemberben ezen a soron 41,7 milliárd, tavaly ilyenkor 72,8 milliárd szerepelt. A külföldi leánybankok közül a szerb és horvát teljesítmény nőtt a legdinamikusabban, míg a bolgár operáció gyengébben teljesített a felügyeleti díj egy összegben történő teljesítése miatt.
- A konszolidált korrigált adózás utáni eredményhez az OTP Core (Magyarország) 43 milliárd forinttal járult hozzá, ami 19 százalékkal több az előző negyedévinél és 55 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.
- A DSK Csoport (Bulgária) hozzájárulása 35,6 milliárd forint,
- az OTP Bank Szlovéniáé 20,2 milliárd,
- az OBH (Horvátország) része 12,8 milliárd, a
- z OTP Bank Szerbiáé 16,4 milliárd,
- az OTP Bank Albániáé 3,8 milliárd,
- a CKB Csoporté (Montenegró) 4,3 milliárd,
- az OTP Bank Romániáé 1,2 milliárd
- és az OTP Bank Moldováé 4,4 milliárd volt.
- Az ukrán, illetve orosz leánybankok 12,6 és 18 milliárd forintnyi összeggel járultak hozzá a konszolidált adózás utáni eredményhez a bázisidőszakban elszenvedett masszív veszteséghez képest.
Az OTP részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír kedden 115 forinttal, 1,03 százalékkal 11 080 forintra csökkent, az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 11 580 forint, a legalacsonyabb 7738 forint volt.
(MTI, Forbes)