Súlyosan elszakadhat a valóságtól, ha a törvény szerint emeli a nyugdíj összegét novemberben a kormány.
Újabb évtizedes rekordon az infláció, augusztusban átlagosan 15,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. A pénzromlást a nyugdíjasok kiemelkedően érzik, a nyugdíjtörvény (Tny.) szerint pedig a kormánynak évente kétszer – januárban és novemberben – emiatt az inflációval kell korrigálnia az ellátmányok összegét.
A novemberi emelést azonban nem az őszi, és nem is az augusztusi, hanem a január-augusztusi éves inflációs adat alapján emelik.
Ez az adat a KSH csütörtöki gyorsjelentése szerint 10,7 százalék. A kormány eddig kétszer, 8,9 százalékkal emelte a nyugdíjakat idén, így az emelés törvényi előírás alapján mindössze 1,8 százalék lehet.
Köszönőviszonyban sincs a valósággal
Amennyiben a kormány a várhatóan szeptember végén-október elején meghozott rendeletben nem 1,8 százalék felett emel, a nyugdíjasokat súlyosan érintő inflációval még csak meg sem próbálja felvenni a versenyt. Farkas András nyugdíjelemző szerint az augusztusban 15,6 százalékos pénzromlás egyrészt legalább egy nagyjából 6 százalékos emelést vár el, másrészt az ősszel akár 20 százalékra ugró infláció az emelések gyakoriságának rendszerét is megkérdőjelezi: szeptemberben és decemberben is kéne emelnie a kormánynak, hogy megakadályozza a nyugdíjak vásárlóértékének elégését.
Az 1,8 százalékos előrevetített emeléssel azonban még nincs semmi kőbe vésve: a kormány még a realitás talajára terelheti a novemberi korrekciót.
A Fidesz döntése várhatóan heteken belül kiderül, Gulyás Gergely szerint a nyugdíjprémium összegéről és annak esetleges korábbi kiutalásáról már szeptemberben határozatot hozhat a kormány.
Címlapról ajánljuk: