A tavalyinál többet szánunk a nyaralásra, a budapestiek a legtöbbet.
Mi történt? A K&H felmérése szerint nőtt a nyaralásra szánt összegek száma idén, átlagosan tíz százalékkal. Az eddigi mélypont 2021 volt, ahhoz képest nyolcvan százalékkal vállalnak nagyobb számlát az utazni vágyók.
Idén átlagosan 327 ezer forintot szánnak a kikapcsolódásra a 2024 első negyedévében készült K&H biztos jövő felmérésből. 2021-ben mindössze 183 ezer forint volt a tervezett éves utazási büdzsé. A következő években folyamatosan emelkedett az összeg. Átlagosan 2,4 fő azok száma, akik ebből a költségkeretből útnak indulnának
Mi van az átlag mögött? A legtöbbet, átlagosan 444 ezer forintot a budapestiek költenének pihenésre, nyaralásra.
- A vidéki városok lakói esetén 313 és 331 ezer forint között alakul a tervezett kiadás,
- míg a falvak lakói átlagosan csak 236 ezer forintot szánnak kikapcsolódásra.
Végzettség szerint:
- A magasabb végzettségűek közel 400 ezer forintot,
- az alacsonyabban képzettek átlag 271 ezer forintot említettek. Ugyanez az eltérés látható a jövedelmek növekedésével párhuzamosan, ahol a skála 161 ezer forint és 422 ezer forint között húzódik.
Miből fizetjük? A felmérés válaszadóinak 69 százaléka saját jövedelmét és megtakarítását használja erre a célra. A 30–39 évesek körében 77, a magas jövedelműeknél 78 százalék ez az arány. Más családtag a nyaralók 19 százaléka esetén járul hozzá jelentősen az utazás költségéhez.
A banki kölcsön átlagosan az emberek nyolc százaléka esetén játszik szerepet a kiadások fedezésében.