Idén eddig nőttek a bankközi kamatok, így a változó kamatozású hiteleseknek nőhet a törlesztőrészlete. Még a hitelmoratórium alatt is.
A meglévő jelzáloghitelek – köztük a lakáskölcsönök – 49 százaléka változó kamatozású, ők ezért kockázatos időszak elé néznek, ha nőnek a bankközi kamatok – írja elemzésében a money.hu.
A változó kamatozású hitelkonstrukcióknál a kamat a bankközi kamatoktól függ, így annak függvényében, hogy a bankközi kamatszint emelkedik vagy csökken, úgy nőhet vagy csökkenhet a havi törlesztőrészlet. Már pedig az idei évben eddig inkább nőttek:
figyelmeztető jel, hogy májusban a bankközi kamatok 260-497 százalékkal voltak magasabbak, mint januárban.
Az elmúlt években nagyot javult a helyzet a lakáshiteleknél. A kockázatos változó kamatozású lakáshitelek aránya fokozatosan csökkent, ma pedig már az új lakáshitelt igénylők szinte csak több évre fix kamatozású kölcsönt választanak.
A fix törlesztőrészlet azt jelenti, hogy ha a rögzítés ideje alatt esetlegesen emelkednek a piaci kamatok, akkor sem kell többet fizetni. Ez a változó kamatozású hitelekre nem igaz, azoknak a törlesztőrészlete jellemzően 3-12 havonta változik (attól függően, milyen kamatperiódussal kötött szerződést a hiteles), a bankközi kamatokkal párhuzamosan. A bankközi kamatok az idén megemelkedtek: a 3-12 hónapos kamatok a januári átlaghoz képest májusban 497-260 százalékkal nőttek, így 1 százalék felett jártak. Azt is fontos látni, hogy ez azért így is viszonylag alacsony szintet jelent.
Az esetleges piaci kamatemelkedés magasabb havi kiadást eredményez, ez jelenti a kockázatot.
Moratórium alatt is változhat a hitel törlesztőrészlete
Azoknak, akik élnek a hitelmoratóriummal, a mostani szabályok szerint december végéig nem kell törleszteniük, utána azonban újra meg kell kezdeni a hitel visszafizetését. Akik a fix kamatozású hiteleket választottak, az esetben a törlesztőrészlet ugyanannyi marad és csak az eredeti futamidő lesz hosszabb. De a változó kamatozású hiteleseknél az adott hitel kamatát meghatározó bankközi kamatláb függvényében változhat a törlesztőrészlet: lehet, hogy magasabb lesz, de az persze az is lehetséges, hogy csökkenni fog.
Akik nem szeretnék ezt a kockázatot futni, azoknak az jelenti a megoldást, hogy a meglévő változó kamatozású hitelüket fix kamatozásúra váltják. Valamennyi banknál megoldható ez a váltás, ám a feltételeket érdemes átnézni. Egyrészt azért, mert nem mindegyik változó kamatozású hitelt törlesztő adósnak érdemes lecserélnie a hitelét, másrészt a bankok ajánlatai között jelentősek a különbségek.