A járvány első hulláma után is sokaknak okozott gondot a hiteltörlesztés, de a jegybank előrejelzése szerint 2021. első negyedévében jöhet el a mélypont a munkaerőpiacon. A foglalkoztatottak száma 100 000 fővel csökkenhet majd előző év azonos időszakához képest.
A Bank360.hu összegyűjtött hat olyan pénzügyi eszközt és lehetőséget, ami segíthet idén a hiteltörlesztés folyamatossá tételében, és segíthet megelőzni, hogy elkerüljük a késedelmi kamatot vagy a KHR negatív adóslistáján történő szereplést.
Hitelmoratórium
A bankok kidolgozták annak a lehetőségét, hogy aki tavasz óta visszalépett a törlesztésbe, de ismét pénzügyi problémákkal találta szembe magát, akár többször is visszatérjen a moratóriumhoz. A hitelmoratóriummal az idei év végéig védve vannak a hiteltörlesztő háztartások, amellyel a lakossági és vállalati hitelek törlesztése szüneteltethető.
A meg nem fizetett törlesztőrészleteket később egyenlő részletekben kell visszafizetniük az ügyfeleknek úgy, hogy a havi teher nem lehet magasabb, mint az eredetileg megállapított törlesztőrészlet.
Ez azt is jelenti, hogy a hitel futamideje kitolódik.
Például, ha egy 6,6 százalékos fix kamatozású jelzáloghitelünkből már csak 5 millió forint tőketartozás van hátra, amelyet a moratórium nélkül 9 év alatt kellene visszafizetni, a hitel lejáratának dátuma a moratórium hatására nem 2029 szeptembere, hanem 2030 júliusa lesz.
A hitelmorítóriumot a kormány meghosszabbította ugyan, de csak bizonyos társadalmi csoportok számára.
Banki segítség
Ha látjuk, hogy problémánk lesz a hitelünk törlesztésével érdemes minél előbb jelezni a bankunknak. A pénzintézet segíthet a törlesztés átütemezésében, ami alacsonyabb törlesztőrészletet jelent, de hosszabb futamidőt. Szüneteltethető a törlesztés is időszakosan, ami a moratóriumhoz hasonlóan a futamidő kitolásával jár.
Előtörlesztés: nem mindig díjmentes
Attól függően, hogy milyen kölcsönt fizetünk vissza, az előtörlesztésnek díja van. A bankok az előtörlesztett összeg 1,5–2 százalékát számítják fel lakáshiteleknél, személyi hiteleknél pedig 0,5–1 százalék a jellemző, de több olyan helyzet is van, amikor az előtörlesztés díjmentes.
Ilyen például, ha lakástakarékból törlesztjük elő Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelünket. Ugyanennél a hitelfajtánál más forrásból történő előtörlesztés esetén is legfeljebb 1 százalék lehet a díj.
Tizenkét havonta 200 000 forintot díjmentesen előtörleszthetünk.
Hitelfedezeti biztosítás
Hitelfedezeti biztosítás esetén a biztosító lép be helyettünk és több hónapig fizet, vagy akár a teljes tartozást kifizeti helyettünk, ha valamilyen oknál fogva nem tudnánk fizetni a törlesztőrészletet.
A biztosítások között olyan is akad, amely a törlesztőrészlet kétszeresét téríti, így szabadon felhasználható forráshoz is jutunk. Hitelfedezeti biztosítás akár meglévő hitel mellé is igényelhető. Lakáshitel és személyi kölcsön mellé is köthetjük.
Jövedelempótló biztosítás
Jövedelembiztosítással megkaphatjuk a fizetésünket vagy annak egy részét arra az esetre, ha tartósan munkanélkülivé válunk. Csomagtól függően a biztosítás munkanélküliség vagy keresőképtelenség esetén akár hat hónapon keresztül térít, és az összeget szabadon felhasználhatjuk.
Fontos, hogy mielőtt ilyen szerződést kötünk, vegyük figyelembe, hogy melyek azok a kizárások, amelyek miatt elesünk a térítéstől, emellett általában számolnunk kell várakozási idővel.
Ha megkötjük a biztosítást, de kicsit később már beüt a baj, még nem térít azonnal a biztosító.
Adósságrendezés
Sokat spórolhatunk azzal, ha magas kamatú személyi kölcsönt, áruhitelt, hitelkártya-tartozást fizetünk vissza egy kedvezőbb kamatozású szabad felhasználású hitellel. Akár 10 százalékos THM alatt is találhatunk már ilyen kölcsönöket, amelyeket adósságrendezésre is használhatunk.
A babaváró hitel 10 millió forintja is egy ideális lehet a családalapítás előtt állóknak a hitelkiváltásra. Egy gyermek megszületésével a hitel kamatmentessé válik, további gyermekek vállalásával pedig vissza nem térítendő támogatássá alakítható a konstrukció.
+1 tanács: figyeljünk a határidőkre!
CSOK-kal történő építés és bővítés esetén is a szerződésben rögzített határidőre kell befejezni a munkákat, amit számlával kell igazolnunk a bank felé.
Járvány idején fokozottan érdemes mérlegelni, hogy időben befejeződik-e az építkezés, mert ha nem valósul meg a vállalt határidőig az igazolt használatbavétel, vissza kell fizetni a támogatást.