Fiatal, okos és trágár: megírták Nagy Márton portréját, aki ostorral jár tárgyalni a bankokkal, és aki előre tudta, hogy az árstop oda fog tenni az inflációnak.
Mi történt? A Direkt36 hosszú cikkben mutatja be a nemzetgazdasági miniszter, Nagy Márton felemelkedését a korai jegybankos időszakától egészen addig, hogy Orbán Viktor egyik legfontosabb minisztere lett.
Miért fontos ez? Az MNB-ben kirúgatta a főnökét, a kormányban most gyűjti az ellenségeket, de közben bírja a legfontosabb ember, vagyis Orbán bizalmát. Nagy Márton úgy vált gazdaságpolitikai kulcsfigurává, hogy olyan döntéseket is bevállalt, amiknek káros hatásaival ő maga is tisztában volt, például hogy az árstopokkal gerjeszteni fogják az inflációt.
Részletek. A cikk tele van korábban nem feltárt információkkal.
- Például arról, hogyan próbálta őt kibékíteni Orbán a korábbi főnökével, Matolcsy György jegybankelnökkel. A próbálkozás nem sikerült maradéktalanul.
- Egy másik elmeséli, hogyan vetette „vehemensen” Szijjártó Péter külügyminiszter szemére egy kormányülésen, hogy a külügy rosszul mérte fel a helyzetet, és az akkumulátorgyártással „nem jó lóra” tett.
Kontextus. A Direkt36 szerint nincs egyetértés a magyar kormányban arról, valóban jó ötlet-e az akkugyárakra alapozni az ország jövőjét. Szijjártó a fenti eset során nem jött zavarba, sőt beleállt a vitába, és megpróbálta félresöpörni Nagy érveit. Orbán is jelen volt a kormányülésen, de nem szólt hozzá a vitához, érdeklődve hallgatta, ahogy emberei összecsapnak.
Hogyan tovább? Volt, aki Nagy Márton aggresszív stílusáról azt mondta,
„szadomazo lett belőle úgy, hogy Marcinál volt az ostor”.
Ami a Szijjártóval történt csörtét illeti, a későbbi fejlemények alapján biztosan nem ártott Nagynak. Amikor július elején Orbán Viktor átszabta minisztereinek hatáskörét, több feladat is Szijjártótól Nagyhoz került át.