Az MVM és az ICBC közötti hitelmegállapodás keretösszegével több osztalékot fizetett be az állami energiacég a költségvetésbe ahhoz képest, amennyit az előző éves adózott eredményből megengedhetett volna magának, derítette ki Jávor Benedek, a Párbeszéd politikusa közérdekű adatigénylési eljárás során.
Mi történt? Ahogy az Jávor Benedek facebook-posztjából kiderül, még 2022 őszén az MVM és Kína egyik legnagyobb állami bankja, az ICBC annak osztrák leányvállalatán keresztül hitelkeret-megállapodást kötöttek, aminek értelmében az MVM egy nagyjából 100 milliárd forintos (250 millió euró) összeghatárig felvehető rövid távú gördülő hitelkerettel bír a banknál. Ez lényegében azt jelenti, hogy az MVM újra és újra felveheti ezt a maximális hitelösszeget feltéve, hogy a keretből előző alkalommal lehívott hitelt visszafizette. Jávor közérdekű adatigénylése szerint ezt a keretet összesen hatszor vette igénybe az MVM a szerződéskötés óta, és ebből 5 alkalommal vissza is fizette azt pár napon, héten belül. Az utolsó, december 6-i hitelfelvétel az adatok alapján továbbra sem került visszafizetésre.
Hova ment el a pénz? Nem sokkal az utolsó hitelfelvét előtt az MVM bejelentette, hogy 309 milliárd forintos osztalékot fizet be az államkasszába, amikor a költségvetésnek erre nagy szüksége is volt. Ez azért tűnt egy erős vállalásnak, mert az MVM adózott eredménye az előző üzleti évre vonatkozóan 209 milliárd forint volt. Az adózott eredményen felül befizetett 100 milliárd által hagyott likviditási lyukat pedig az ICBC hitelkeretével tömhette be az MVM.
Miért fontos ez? Ahogy Jávor is leírja, az egész helyzet azért is érdekes, mert így olyan, mintha áttételesen a kínai állam finanszírozná a magyar költségvetést az állami energiacég hitelezésén keresztül, amiből a kormány pontosan a hitelkeret összegével több osztalékot vett fel ahhoz képest, amennyit annak adózott eredménye fedezett volna. Mindez amellett, hogy kockázatos vállalati gyakorlat, a kormánypárt szuverenitás alapú kommunikációjával is szögesen ellentmond.