Aki most kezdi a vállalkozását, annak van egy csomó teendője, amit vagy jól elmond neki az ügyvéd, könyvelő – vagy nem. Egy biztos: bankszámlára szüksége lesz. Méghozzá az áfakörön kívüli egyéni vállalkozókat kivéve – akik lakossági bankszámlát is használhatnak – drága pénzforgalmi számlát kell majd nyitnia. Érdemes azonban alaposan odafigyelni a választásnál, ha nem szeretnénk, hogy már az első évedben elszálljanak a bankköltségek.
(A szerző a BiztosDöntés.hu alapítója, pénzügyi szakértő. Korábbi írásai itt olvashatók. Ez pedig a negyedéves mobilbanki jelentés.)
Miért fontos alaposan körbenézni azoknak, akik éppen most indulnak neki a vállalkozói létenek? Társas vállalkozók (tehát cégek tulajdonosai) és az áfakörbe tartozó egyéni vállalkozók kizárólag pénzforgalmi számlát választhatnak a pénzügyeik lebonyolítására – az adózás rendjéről szóló, hatályos törvény szerint.
Lakossági bankszámlát csak az áfakörbe nem tartozó egyéni vállalkozók nyithatnak, de az ő esetükben is célszerű egy önálló számlán bonyolítani a vállalkozás pénzügyeit, a magán pénzügyektől elkülönítve. Így nem keveredik a vállalkozói- és a magán- pénzforgalom, és a könyvelő dolgát is megkönnyíti ezzel.
Melyek a legfontosabb szempontok a választáskor?
Egy kezdő vállalkozásnak elsősorban a költségeket érdemes mérlegelnie, de ha sok készpénzre lesz szüksége, akár befizetéshez, akár készpénzfelvételhez, akkor célszerű olyan bankfiókot választani, amely közel van a vállalkozáshoz és van bankpénztára.
A kisvállalkozói bankszámlákat vezető bankok közt sok olyan van, amely nem biztosít mindegyik fiókjában pénztárat.
A BiztosDöntés.hu vállalkozói bankszámla kalkulátora segítségével könnyen kiszámolható, hogy a megadott (becsült) havi átutalási forgalma alapján melyik vállalkozói bankszámla a legolcsóbb a vállalkozása számára.
Ugyanakkor arra is érdemes figyelni, hogy mindezeken túl a bankok előszeretettel adnak kedvezményt kezdő vállalkozásoknak. Ez általában legfeljebb 1 éves, de sokszor még inkább csak fél éves vállalkozást jelent.
Ajánlatok kezdő vállalkozásoknak
Ilyen kedvezményt nyújt például az Erste Bank a Vállalkozói S(tart) Számlacsomagja, mely legfeljebb fél éves kezdő vállalkozásoknak szól. Az első 12 hónapban átutaláskor, beleértve a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé történő átutalásokat is, csak a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat kell fizetni, mely 0,45 százalék, de legfeljebb 20 000 forint tranzakciónként.
Az is számíthat, ha a bank pénzjóváírást ad a vállalkozói számla megnyitásakor. Az Erste Vállalkozói Extra Számlacsomagot új ügyfélként 2025. március 31-ig megnyitva, most 40 ezer forintot ad az Erste Bank, az első 6 hónapban pedig elengedi a számlavezetés havi díját.
A Gránit Banknál a Gránit Példakép és Gránit Startup számlacsomagokban, melyek 100 millió forint éves nettó árbevételt el nem érő, legfeljebb 1 éves kis- és középvállalatoknak szólnak, a havi első 5 átutalás csak az illetékért vehető igénybe.
A MagNet Banknál az Üstökös díjcsomagban, melyet legfeljebb 6 hónapja megalakult egyéni vagy társas vállalkozások igényelhetnek, a havi az első 5 átutalás, összesen legfeljebb 1 millió forintig díj- és jutalékmentes, vagyis ingyenes.
A Kisvállalkozói START számlacsomagot legfeljebb 1 éves vállalkozói múlttal lehet megnyitni az OTP Banknál. Online nyitva a bankszámlát, majd fiókban aktiválva, elektronikus számlakivonattal nincs számlavezetési díj 12 hónapig.
De vannak más kedvezmények is: a második évben rendkívül alacsony (jelenleg 550 forint) a havi számlavezetési díj, a havi első 2 darab, OTPdirekt szolgáltatásokon keresztül indított átutalásért csak a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat kell fizetni, ahogy a havi első OTP ATM készpénzfelvételért is.
A Raiffeisen Banknál a Vállalkozói Aktív Számla 1 konstrukcióban az első 12 hónapban nincs számlavezetési díj és a NAV utalásokért is csak az illetéket kell fizetni, legfeljebb 6 hónapos cégeknek szóló ajánlatként.
Célszerű figyelembe venni, hogy az induló vállalkozóknak kínált számlacsomagok nem tartanak örökké. Fotó: Pexels / Vlada Karpovich
Érdemes a legolcsóbbat választani?
A vállalkozási bankszámla nem feltétlenül kell, hogy egy új vállalkozásnak szóló legyen. Könnyen elképzelhető, hogy a többi cégnek kínált konstrukciók között jobbat találunk (ebben is segíthet az említett kalkulátor). Ugyanakkor célszerű figyelembe venni, hogy az induló vállalkozóknak kínált számlacsomagok nem tartanak örökké, így előbb-utóbb váltani kell majd egy hosszú távú céges vagy egyéni vállalkozói bankszámlára.
Ekkor újra érdemes lehet végignézni az ajánlatokat, mert a vállalkozói bankszámla-lehetőségek összehasonlításkor ki fog derülni, hogy akkor éppen melyik lesz a cégre szabottan legolcsóbb vállalkozói bankszámla. A kezdők esetében ugyanezek az ajánlatok a belépési kedvezményekkel együtt értelmezendők.
Ez pedig lehet a BinX pénzforgalmi számlavezetési ajánlata is. Jelenleg ingyenes számlavezetés mellett minden belföldi átutalásért 199 forintot kell fizetni, amely nagyon olcsónak számít, főleg a nagyobb összegek tekintetében. Ez egy bevezetési időszak díjazása, amelyet március 1-től két havidíjas csomag követ, így háromra nő a választható díjcsomagok száma.
Ezzel egyidőben a jelenlegi csomagban 199 forintról 399 forintra nő az átutalásonkénti díj. 2025. június 1-től ez a díj már csak tranzakciónként 5 millió forintig lesz érvényes, afelett 4.399 – 4.599 Ft / db fix díj lesz az átutalás díja
Na és mi van a mobilbankolással?
A legtöbb bank a kis- és középvállalkozásoknak is általában ugyanazt a felületet biztosítja bankoláshoz, mint amit a lakosságnak is kínál. De ha mégsem, akkor is érdemes utánajárni annak, hogy a mobilapplikáció képes-e azokra a szolgáltatásokra, amelyeket igénybe szeretne venni.
Érdemes ellenőrizni mindezt a Google Play áruházban vagy az iPhone App Store-ban, ahol a szolgáltatások ismertetése mellett még képernyőképeket is láthat a mobilalkalmazásból. Árulkodó jel lehet, hogy az alkalmazást mikor frissítették utoljára, mert ebből tud következtetni arra, hogy milyen sűrűn adnak ki újabb verziókat, vagyis milyen erőforrásokkal fejlesztik az appot. Az App Store még azt is megmutatja, hogy a múltban hogyan alakult ez az ütem, így onnan jobban el tudja dönteni, hogy mire számíthat a jövőben.
Persze egyenleg-lekérdezést, azonnali átutalást és számlatörténetet minden applikáció nyújt, de például a bankkártya blokkolását, vagy a tranzakciók címkézhetőségét, netán autópálya-matrica vásárlást már egyáltalán nem mindegyik, és akár több száz példát is lehetne sorolni ezekből az extrákból – amelyek egy-egy kezdő vállalkozás profiljához éppen szükségesek is lehetnek.