„Felesleges és hamis állításoknak” nevezte Parragh László jegybankot bíráló kijelentéseit a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A sorok között a pedagógusok és tűzoltók felháborodását is jogosnak találta a jegybank, a forintárfolyamról szóló kritikákat ugyanakkor szó nélkül hagyta.
Kemény közleményben utasította vissza az MNB Parragh László “felesleges és hamis” nyilatkozatait. A jegybank főképp a monetáris politikára, de áttételesen a pedagógusok felháborodására is reagálva úgy fogalmazott, hogy
a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az elmúlt hetekben a gazdaság és a társadalom megbecsült szereplőivel kapcsolatban is számos alaptalan kritikát fogalmazott meg.
„Szakmailag abszurd”
Az MNB szerint hamis az az állítás, hogy a jegybank nem ismerte fel kellő időben az infláció veszélyeit. Ezzel szemben a jegybank, mint közleményükben írják:
- már a pandémiát megelőző években, 2017 és 2020 között szinte egyedüliként tudta teljesíteni inflációs célját,
- a világjárvány berobbanását követően pedig Európában az elsők között, már 2021 elején jelezte az inflációs veszély közeledését.
- Elsőként mondta ki a világ jegybankjai közül, hogy nem csupán egyszeri, hanem tartós kockázatot jelent a magas infláció az egész világon.
- Több mint 500 bázispontot emeltek az alapkamaton, ami az egyik legnagyobb mértékű az Európai Unióban.
Szintén visszautasította az MNB a monetáris és fiskális gazdaságpolitika együttműködésének hiányáról szóló állításokat is, hiszen elmondásuk szerint a Magyar Nemzeti Bank a kormánnyal és a gazdaságpolitika szereplőivel közösen hajtotta végre a sikeres válságkezelést.
A Magyar Nemzeti Bank zárásként arra kérte az MKIK elnökét, hogy “a szakmailag abszurd állításait a jövőben körültekintőbben, a tényeket jobban megismerve fogalmazza meg”.
Előzmények
Parragh László múlt heti interjúja kiváltotta a tanárok és a tűzoltók felháborodását, ugyanakkor az iparkamarai elnök az MNB-t is bírálta, amiért „végig tagadták” az inflációs kockázatokat. Az ATV-nek adott tegnap esti interjújában úgy fogalmazott Parragh, hogy a jegybank talán túlzottan is független a kormánytól, a monetáris és a fiskális politika közötti együttműködés komoly felhőkkel terhelt, aminek a levét az ország issza meg.
A jegybank árfolyampolitikáját sem kímélte az MKIK elnöke. Szerinte az MNB hátradőlt és nem foglalkozott a területtel, a gyenge forintárfolyam pedig hosszú távon egyértelműen probléma, nem szabadott volna ilyen szinten elengedni.
Az MNB mai közleménye ugyanakkor nem reagált ezekre az állításokra.