Azonnal leállítja az állampapír vásárlásokat az MNB, valamint a Növekedési Kötvényprogram lezárásáról is döntött. A júniusban megkezdett jegybanki alapkamat emelési ciklusát addig fogják folytatni, amíg el nem érik az árstabilitást – mondta Virág Barnabás, a jegybank alelnöke a döntés bejelentése után tartott háttérbeszélgetésen.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának kamatemelésről szóló döntése után Virág Barnabás, a jegybank alelnöke tartott online háttérbeszélgetést a monetáris politika aktuális kérdéseiről.
Virág a kamatdöntő ülésről, a főbb döntésekről kezdte a tájékoztatást. Elmondta, hogy a jegybank fő célja az infláció háromszázalékos célértékének elérése, a kamatokat ezért növeli az MNB, és addig maradnak az ilyen irányú szigorítások,
amíg a gazdaság el nem éri a jegybank alapvető céljaként kitűzött 3 százalékos inflációs szintet.
Az MNB szerint az infláció novemberi csúcsán már túl vagyunk, elkezdhet süllyedni a fogyasztói árindex. „De nem szabad hátradőlni” – mondta Virág. A Monetáris Tanács a kamatemelési ciklus havi ütemű folytatása mellett a monetáris politikai eszköztár többi eszközét is az árstabilitás minél gyorsabb elérése felé terelik: lezárják az állampapír vásárlásokat és a Növekedési Kötvényprogramot is.
Magyarország makrogazdasági helyzetének kilátásait pozitívumként értékelte a jegybank alelnöke, azonban a koronavírus miatt a 2022-es GDP-várakozásaikat csökkentették. „A koronavírus elhúzódása miatt 2022-ben alacsonyabb GDP növekedési ütemre számítunk, 2023-ra azonban növeltük az előrejelzéseink” – számolt be az alelnök a makrogazdasági kilátásokról.
Búcsút mondhatunk az állampapír-vásárlásoknak és a Növekedési Kötvényprogramnak is
A kamatpolitikai döntések – a jegybank alapkamat 30 bázispontos, 2,1 százalékról 2,4 százalékra való emelése, az egynapos betéti kamat 80 bázispontos emelése, valamint az egynapos és egyhetes fedezett hitelkamat 30 bázispontos emelése – mellett a jegybank a monetáris politikai eszköztár több részét is beveti az árstabilitás elérésére.
Az eszközvásárlási programokból jelentősen visszavág az MNB, az állampapír-vásárlási program lezárásáról, a vásárlások azonnali leállításáról, valamint a Növekedési Kötvényprogram (NKP) lezárásáról is döntött.
A jegybank alelnöke elmondta, hogy szükség esetén átmeneti, célzott állampapír-vásárlásokkal az MNB beavatkozhat az állampapírpiacba, ha annak stabilitása veszélybe kerülne, de ezek nem jelentik a monetáris politikai irányultság megváltoztatását. Az NKP keretén belül azonban több vállalati kötvényt már nem fognak vásárolni, a még folyamatban lévő kibocsátói tárgyalások befejezését követően leáll a kötvényprogrammal.
Makrogazdasági kilátások
“A magyar gazdaság helyreállítási potenciálja továbbra is erős” Virág szerint, azonban a koronavírus járvány negyedik hullámának megjelenése miatt csökkentették a 2022-es GDP-előrejelzést. A novemberi inflációs csúcson már túlléphetett a gazdaság, a fogyasztóiár-index fokozatosan csökkenhet.
2021-ben 6,3-6,5 százalék, 2022-ben 4-5 százalék, 2023-ban pedig 3,5-4,5 százalék között alakulhat a GDP növekedése.
A jegybank háttérbeszélgetésén elhangzottak szerint a magyar gazdaság válságból való kilábalása élénk marad, aminek fő hajtóereje a háztartások fogyasztásának növekedése lehet.
Borítókép: A Magyar Nemzeti Bank épülete Budapesten. Forrás: Wikimedia Commons