A tajvani születésű bevándorló, aki több mint 30 évvel ezelőtt egy Denny’s étteremben vázolta fel cégének terveit, elképesztő felemelkedést ért el.
Jensen Huang, az Nvidia alapítója a cég 3,5 százalékának tulajdonosa, a részvényár felrobbanása a leggazdagabbak közé repítette az AI-forradalom egyik arcát.
A chipgyártó Nvidia hatalmasat megy az AI-forradalom kirobbanása óta a tőzsdén. A vállalat múlt hét csütörtökön ismét rávert az elemzői várakozásokra a friss negyedéves számaival: magasabb forgalmat, magasabb profitot és persze magasabb egy részvényre jutó eredményt jelentettek.
De ami ennél is fontosabb: a vállalat közölte, hogy
a megrendelései alapján nemhogy nem fullad ki az AI-boom, de egyenesen arról van szó, hogy született egy új iparág.
És nem látszik, hogy ebben a szektorban most ki tudná megszorongatni az Nvidiát.
A cég a tőzsdei gyorsjelentése utáni napon rekordot döntött: a papírok ára 111 dollárral zárt magasabban, vagyis egy napon belül 277 milliárd dollárral nőtt a társaság értéke. Ilyen még sosem volt.
Huang vagyona is nagyot gyarapodott aznap: 9,5 milliárd dollárt vagyis több mint 3400 milliárd forintot „keresett” egyetlen nap alatt.
A vállalkozók szuperereje
Így lassan belép a világ leggazdagabbjainak elitklubjába, jelenleg 69,9 milliárd dollárral a 21. helyen szerepel. Jelenleg 17-szer akkora a vagyona, mint a Forbes 2019-es milliárdos listáján, amikor 3,8 milliárd dollárra becsülték azt.
„Az Nvidia felépítése milliószor nehezebb volt, mint amire számítottam”
mondta Huang az „Acquired” podcastnak még októberben. Azt mondta, mai fejjel már biztosan bele sem vágna. Azt azért hozzátette, hogy
a vállalkozók „szuperereje” abban rejlik, hogy képesek túllátni a „fájdalmon és szenvedésen”, ami egy vállalat alapokról való felépítésével jár, és előre haladni.
A 61 éves Huang a világ milliárdosainak Forbes-listáján 21,1 milliárdos vagyonnal szerepelt tavaly, ma közel 50 milliárd dollárral több a vagyona, hála annak, hogy az Nvidiát a szektor legmeghatározóbb szörnyetegévé tette.