Mészáros Lőrinc szerint jóval többet kellene érnie tőzsdei érdekeltségének, az Opusnak, amit már az OTP és társaival emleget egy lapon. Legutóbb 2018-ban járt a most bemondott célár felett a részvény.
Mi történt? Egy korábbi hírünkben is beszámoltunk róla, hogy a leggazdagabb magyar, Mészáros Lőrinc már a második interjúját adja az Indexnek azóta, hogy a NER 2020-ban megszállta a lapot. A megjelent cikk lehetséges üzeneteiről, funkciójáról ott részletesebben írtunk. Mindemellett, ahogyan az előző, 2021-es Index-interjúnak, úgy a mostaninak is fontos eleme, hogy érdekeltségéhez, a tőzsdén jegyzett, tavaly rekordévet záró Opus Global Nyrt.-hez, pontosabban annak árfolyamához kommentárt fűz és bemondja a szerinte kívánatos célárat.
Miért fontos ez? Két dolog érdekes.
- Egyrészt, bár erről nem először beszélnek, de Mészáros mindenképpen blue chipnek tekinti az Opust (ez a nagy forgalmú, nagy piaci értékű részvények gyűjtőfogalma). A magyar tőzsdén jellemzően az OTP-t, a Molt, a Richtert , valamint a Magyar Telekomot tekintjük blue chipnek, de Mészáros szerint míg a többi blue chip „egy-egy könnyen azonosítható területen működik, mint a bankszektor, a gyógyszergyártás, az olajipar, illetve a távközlés”, addig az Opus „többnemű tevékenységet folytat, élen járva az építőiparban, az energetikában, a mezőgazdaságban, élelmiszeriparban és a turizmusban is”.
- A második fontos megjegyzése maga a célár, Mészáros szerint az Opus papír valós értékének 500 forint fölött kellene lennie. A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), bár a hétfői nyitás óta 3 százalék körül erősödött az Opus-árfolyam, de most is csak 405 forinton áll, igaz, múlt pénteken 393 forinton zárt, feltehetően tehát a piac jól értékelte, hogy a cégcsoport legfőbb részvényese megszólalt, még ha természetesen nem is a szabad sajtó irányába. Év eleje óta a részvény 5,2 százalékot erősödött, de így is a BUX index alatt teljesít, ami most 9,99 százalék pluszban áll az év eleje óta.
Kontextus. Az Opus legutóbb a 2018-as választási évben járt 500-as szint felett a BÉT-adatok szerint, azóta pedig meredeken zuhant, 2023-ban nem sokon múlt, hogy 100 forint alá is benézzen. Részben ennek a tőzsdei kitettségnek is köszönhető, hogy Mészáros Lőrinc és családjának vagyona az eggyel korábbi milliárdoslistánkon csak a harmadik helyhez volt elég. A lista legújabb kiadásában viszont 591,3 milliárd forinttal már újra ők az elsők, a vagyon 150 milliárd forinttal nőtt a korábbi becslésünkhöz képest.