Az ország egyik leggazdagabb embere 212 millióért viszi az állami reprodukciós rendszer PR-ját, de százmilliók mennek informatikai fejlesztésekre és beszerzésekre is a lombikcentrumoknak – vagy épp az ezeket felügyelő igazgatóságnak. Más érdekes szerződések is súlyos kérdéseket vethetnek fel arról, mi a szektor állami kézbevételének valódi eredménye.
Miután a hazai reprodukciós rendszer államosításának következményeit, eredményeit, és a meddőségi kezelésekkel járó, sokszor erősen traumatikus élethelyzeteket vizsgáltuk, az érintettek egyre gyakrabban hívták fel a figyelmet szabályozási bizonytalanságokra, és úgy általában a kommunikáció és tájékoztatás hiányára vagy épp elégtelenségére. Hasonlóképp gyakran merülnek fel a hazai asszisztált reprodukciós ellátások eredményességét, valamint – főként – a szabályozási környezetet érintő aggályok.
Arról már sorozatunk előző részében is írtunk, hogy a rengeteg, ám mostanra sokkal több sikertelen eljárást végző állami reprodukciós intézményhálózat és a magyar szakembergárda jelentős korlátok között, szigorú finanszírozási protokollal végzi a munkáját. És noha az elvégzett beavatkozások száma meredeken nőtt az utóbbi években, az élve született gyermekek száma, azaz az eredményesség elmaradt a magyar lombikbeavatkozások korábbi átlagától, vagyis az államosított rendszer kevésbé hatékony.
A sajtó évek óta, szinte havi rendszerességgel cikkezik a témában, az utóbbi hetekben viszont rengeteg levelet kaptunk, amelyek már a trend fokozódását mutatják:
egyre többen választják a sokszor gyorsabb, hatékonyabb, kevesebb traumával és kiszolgáltatottsággal járó külföldi meddőségi kezeléseket – sok-sok millió forintért.
És ez az, ami az állami kézbe vett intézményrendszer irányításának hatékonyságát és a felelősséget kérdésessé, mindezek vizsgálatát pedig indokolttá teszi. Éppen ezért a Forbes megvizsgálta az állami meddőségi rendszert irányító szerv, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) Humánreprodukciós Igazgatóságának (HRI) közérdekű és közérdekből nyilvános – a Központi Információs Közadat-nyilvántartásban fellelhető – adatait, hogy megtudjuk, milyen érdemi lépéseket tett a Novák Katalin sógornőjének, Vesztergom Dórának nevével fémjelzett szervezet 2022-es megalakulása óta azért, hogy az érintett nők, párok és családok a lehető legtöbb és leghitelesebb információt és a legjobb ellátást kapják.
Kék plakáton a termékenységről?
A szerződések között találtunk néhány informatikai eszközbeszerzést, valamint az intézmények működési korszerűsítését érintő megállapodást is, ennél azonban sokkal érdekesebb tényekre is bukkantunk az OKFŐ közérdekű adatközléseiben. Ilyen például rögtön a:
„Komplex kommunikációs ügynökségi feladatok ellátása az OKFŐ Humánreprodukciós Igazgatóság számára 2023-2024”
– tárgyában szerződött tavaly év végén Vesztergom Dóra, illetve igazgatósága a – nemzeti konzultáción is nagyot nyerő – Balásy Gyula nevéhez fűződő New Land Media és a Lounge Design Kft.-vel.
A megbízás 2023 decemberétől idén június végéig volt érvényben, és 211 millió forintot kaptak az igazgatóság reklámozásáért. Balásyt a Forbes olvasóinak aligha kell bemutatni, hiszen legutóbb 56,8 milliárd forintra becsült vagyonával a 40. helyen szerepelt milliárdos listánkon, tavaly pedig újabb 21,6 milliárd forint jövedelme keletkezett osztalékként a cégeiből. A New Land Media (Lounge csoport) 2016-ban lett kisebb beszállítóból a kormányzati propaganda első számú ügynöksége, a cégcsoport munkái például a kékplakátos kampányok is. A csoport bevétele nem csak a plakátkampányokból jön, állami vállalatok is előszeretettel hirdetnek rajtuk keresztül, amit tehát most a Vesztergomékat népszerűsítő szerződés is erősíthetett.
Nagy kérdés ugyanakkor, hogy a PR-cégek milyen érdemi eredményeket mutathatnak fel a reprodukciós területen, hiszen például a HRI által létrehozott Vágyott Gyermekért honlap sok érintett szerint ismeretlen számukra, míg a HRI ugyanilyen néven futó Youtube-csatornának jelenleg 39 feliratkozója van. Eközben a még csak idén márciusban a Facebookon létrehozott Vágyott gyermekért oldal mintegy 320 követővel rendelkezik (Instagramon ennél kevesebbel), míg a lombikos önsegítő vagy intézményi csoportok és oldalak ugyanezen a felületen ennek sokszorosával bírnak – sőt: nem ritka az sem, hogy 6-10 ezer reprodukciós kihívással küzdő ember igyekszik egymástól információt gyűjteni a közösségi médiában.
De ha már Youtube, illetve tájékoztató videók: az OKFŐ közérdekű adatközléseiből kitűnik, Vesztergom Dóra hivatalba lépését követően, még 2022 végén a sokatmondó nevű Zsiger Kft. „HRI-Animáció tervezése és gyártása” kapott megbízást 14,7 millió forint értékben. A cég tulajdonosa felerészben az ügyvezető Eltuhami Ibrahim, aki a TV2 grafikai dizájner vezetője is. És nemcsak ez a szál fut a kormányzati kertévéhez: a Best Pictures Media Kft. 13 millió 535 forintot kapott „A Humánreprodukciós Igazgatóság tájékoztató kiadványának és kisfilm sorozatának készítése” címen. A filmsorozatot a TV2 műsorvezetőjeként ismert Váczi Gergely cége állította tehát össze, a 2-5 perces tájékoztató videók közül a legnagyobb elérést 200-600 megtekintés jelentette.
Követhetetlen szoftverbeszerzések és kormányközeli szálak
A HRI az államosított intézményhálózat működtetéséért, fejlesztéséért és a reprodukciós stratégiákat érintő szabályozási tervekért felel. Így nem meglepő, hogy az intézményhálózat állami felvásárlását követően számos átvilágítási, elemzői, vagy épp stratégiai és szakértői szerződést kötöttek az állami tulajdonosi jogok gyakorlójaként.
Egyebek mellett ilyen például, az Ilex Vezetési Tanácsadó Kft.-val kötött megállapodás már 2022-ben, majd azt követően újra szerződtek a céggel „szakértői tevékenység körében szakmai feladatok ellátása az asszisztált humán reprodukciós kezelést végző intézményeknél foglalkoztatott egészségügyi dolgozók egységes bérezése” tárgyban, 9,35 millió forint értékben. Hasonló megállapodásokat kötöttek a Syreon Kutató Intézet Kft-vel is, amely „andrológiai mikrosebészeti varicocelectomia egészség-gazdaságtani elemzési feladatainak ellátása” kapott például megbízást 2024.07.15. és 2024.11.30. között összesen 5,9 millió forintért, megelőzően, 2023 december és idén április között pedig ugyanez a cég „az OKFŐ Humánreprodukciós Igazgatóságának tevékenységéhez kapcsolódóan az Andrológiai mikrosebészeti műtétek egészég-gazdaságtani elemzési feladat ellátása” tárgyában, 12 millió forintért.
Ez utóbbi cégben a legérdekesebb az, hogy a meghatározó tulajdonos egy bizonyos Dr. Paul Anthony Gerrard Keown, aki a magyar kft.-ben társasági tag, lakcíme alapján ugyanakkor egy kanadai orvos. A cégről ugyanakkor azt is tudni lehet, hogy a 2008-ban alakult Syreon alkalmazott egészségügyi – egészség-gazdaságtani, népegészségügyi, egészségpolitikai – kutatásokkal foglalkozik, és megbízóik között szerepel a WHO, az Európai Bizottság, az egészségipar nemzetközi szereplői is. Szakmai fenntartások tehát aligha merülnének fel, ha csak a kormány, illetve Rétvári Bence korábban nem éppen azzal indokolta volna az állami meddőségkezelési ellátások államosítási szándékát, hogy egy ilyen nemzetstratégiai tevékenységnek 100 százalékban magyar kézben kell lennie. Az Emberi Erőforrás Minisztérium akkori (a Belügyminisztérium mostani) államtitkára azzal érvelt emellett, hogy a Kaáli Intézet részben külföldi tulajdonban volt:
„ami alkalmat jelenthetett az eredmény egy részének Magyarországról történő kivitelére”.
Emiatt lehet érdekes az a vállalkozási szerződés is, amelyet az OKFŐ-HRI a CompuTrend Zrt-vel kötött „egységes gazdálkodási rendszer bevezetése a Dunamenti REK telephelyein és kapcsolódó feladatok ellátása” tárgyában. Ez a név ugyanis az összevont 8 állami meddőségkezelési centrumot jelenti – így tömörítették egyetlen állami tulajdonú gazdasági társaságba az ország összes meddőségi intézetét az öt egyetemi lombikcentrum kivételével. Ennek, a magyarországi meddőségkezelési eljárások kétharmadát végző intézménynek a gazdálkodási rendszerét tehát a 2024.03.28. és 2025.04.27. közötti időszakban, 13,4 millió forintért egy olyan cég végzi, amely a i-Cell Mobilsoft Zrt. többségi tulajdonában van.
Utóbbinak pedig rengeteg – nem csak a reprodukciós rendszer érintő – OKFŐ-szerződése volt már, holott végső többségi tulajdonosai külföldi bejegyzésű cégek. Persze a Forbes 50 leggazdagabb Magyar listáján legutóbb 39. helyen szereplő Emőri Gábor érdekeltségébe tartozó i-Cellnek csak bejegyzése külföldi. Egyébként ez a cég egyebek mellett abban, a 13,4 milliárd forintos egészségügyi szoftver-beszerzés ügyében is érintett volt, aminek eredményeit maga az egészségügyi államtitkár Takács Péter is „használhatatlannak” nevezte.
Ennél – az OKFŐ-s nagyságrendben jelképes összegű – megbízásnál ugyanakkor jóval izgalmasabb lehet, hogy „Speciális meddőségi szakellátást támogató szakrendszer bevezetésére” is megbízást adott a HRI tavaly év végén. A megbízás a 2024. január és 2025. november közötti időszakra szól, és a Sysman Informatikai Zrt. látja el a feladatot, méghozzá 622 millió 800 ezer forintért. A információ-technológiai szaktanácsadással foglalkozó, 5 milliárd forintos forgalmat bonyolító cég többségi tulajdonosa egy bizalmi vagyonkezelő, a HMV Trust Kft., amelynek 100 százalékban tulajdonosa egy bizonyos Szabó Mária Antónia, aki több számviteli és informatikai cégben is érdekelt.
Mindeközben a HRI szerződést kötött nagy értékű informatikai beszerzésekre a kormány egyik kedvenc beszállítójával is: a listákon ugyanis rábukkantunk például egy egyedi szerződésre az IMG Solution Zrt.-vel „asztali számítógép és laptop beszerzése a Dunamenti REK Reprodukciós Kft. részére” tárgyban.
A 2024. februári megállapodás valamivel több mint 40 millió forintot juttatott Szentgyörgyi Gábor cégének.
Az informatikai vállalkozó közismerten régóta szoros kapcsolatban áll Orbán Viktor miniszterelnök családjával, éveken át cikkezett a sajtó erről a kapcsolatról. Kezdetben csak a birkózás szeretete kötötte össze ifj. Orbán Győzővel, majd feltűnt a felcsúti stadionban a miniszterelnök és idősebb Orbán Győző társaságában, pár éve pedig már üzleti jellegű kapcsolat is létrejött a családok között. Szentgyörgyi egyik cége ugyanis az Orbán család telkén kezdett új vállalkozásba, miközben egyéb cégei révén az állami informatikai közbeszerzések egyik legsikeresebb szereplőjévé vált. A Direkt36 már korábban bemutatta, hogy a vállalkozó cégcsoportjának központi cége, az IMG Solution 2013 és 2018 között százszorosára növelte a forgalmát, miközben sorra nyerte az állami megrendeléseket. És fellendülése azóta is töretlen.
Ezen felül összesen több százmillió forint értékben lehet számítógépek és mobileszközök beszerzését kifejezetten a HRI-hez kötni az OKFŐ listáiból, amelyekben ugyanakkor gyakran nem egyértelmű, hogy a meddőségi centrumok, vagy maga a 10 fős igazgatóság ellátását célozzák a kontraktusok. Például egy 60 millió forintot meghaladó mobileszköz-vásárláshoz kifejezetten azt írták: a HRI részére, így erről feltételezhető, hogy a tíz munkatárssal, valamint a – gyakran változó – tanácsadói körrel működő igazgatóság eszközellátására fordítottak ekkora összeget.
Ellátást végzőkből egyre nagyobb a hiány, tanácsadókból bőség van
Aligha kérdőjelezhető meg persze, hogy a rendszer – informatikai téren is – folyamatos fejlesztésre szorul. A reprodukciós centrumokban tapasztalt, az utóbbi öt államosított évben jelentősen, hónapokra, esetenként fél évig is megugró várólisták azonban nagyrészt annak köszönhetőek, hogy a kormány saját bevallása szerint sem állnak rendelkezésre a szükséges kapacitások. Sem az orvosok, sem a szakképzett személyzet, sem pedig a helyszínek és infrastruktúra terén.
Sőt: a hazai meddőségi ellátás mostanra komoly humánerőforrás-hiánnyal küzd, nemcsak azért, mert a jól, de legalább megfelelően képzett orvosok béremelése ellenére alacsony a létszám az állami intézetekben, hanem mert a reprodukciós ellátásokhoz tartozó egészségügyi szakszemélyzetből is országos hiány látszik. Nem is csoda tehát, ha a Dunamenti REK meghirdetett álláshelyei között találtunk egészségügyi adminisztrátor, laboratóriumi asszisztens, műtős/műtéti szakasszisztens, aneszteziológiai szakasszisztens, valamint egyéb asszisztens, szakasszisztens posztokat is.
Éppen ezért lenne fontos az is, hogy a HRI valójában hogyan készül az ellátást végzők helyzetének fejlesztésére, és így az intézmények hosszútávú működtetésére, adott esetben bővítésére. Ez utóbbi tárgyában ugyanakkor nem találtunk transzparens szerződéses információkat vagy megbízásokat – még elemzői vagy tanácsadói körben sem. Sőt, ma már a HRI vezetője inkább mintha tudományos oldalról venné körbe magát tanácsadókkal, miközben a szervezetfejlesztési és várható intézményi átalakulásokat előkészítő folyamatokra semmiféle rálátást nem adnak a közérdekű adatok.
Borítókép: Vesztergom Dóra, a Humánreprodukciós Igazgatóság igazgatója egy 2024. januári sajtótájékoztatón. Fotó: MTI/Hegedüs Róbert