Egyértelmű kudarc, hadjárat, hibás kormányzati intézmények – Matolcsy György már több ízben is bírálta a kormány gazdaságpolitikáját, jobbára óvatosan. Ezen a héten már új hangnemet ütött meg, és egy nap kormányzati üzemzavar után meg is érkezett a viszontválasz.
Nagy vihart kavart Matolcsy György hétfői beszéde, ami az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága előtt hangzott el. Az előadásban (amiről a Forbes.hu is beszámolt) a jegybankelnök az optimista víziói helyett ezúttal a magyar gazdaság borús kilátásairól beszélt. Olyan szokatlanul szókimondó stílusban, amit egy ellenzéki politikus is megirigyelhetett volna.
Válságközeli helyzet, inflációt gerjesztő ársapkák, a kormány és a jegybank megbomlott egysége – ezeket a gondolatokat már sok elemzőtől hallhattuk az elmúlt hónapokban. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökétől ugyanakkor most először.
Ha megnézzük az elmúlt két–három év Matolcsy-nyilatkozatait, akkor láthatjuk, hogy a jegybankelnök már többször ellentmondott az aktuális kormányzati narratívának. A hangnem ugyanakkor még teljesen más volt ezekben, a kritikákból leginkább az „érted haragszom, nem ellened” hozzáállás érződött ki. Nézzünk meg néhány példát ezekre.
Megérkezett a viszontválasz
Az első meglepetés után már az lett az izgalmas kérdés, hogy a kormány hogyan fog reagálni minderre, változhat-e a jegybank pozíciója a gazdaságpolitikai intézményrendszerben. A Matolcsy-beszédre a kormánypárt először óvatos hárításokkal felelt, az első visszatámadásra ugyanakkor egy napot kellett várni.
A kormánypárti KESMA-médiakonglomerátumhoz tartozó vg.hu ugyanis arról írt, hogy a kirohanás mögött a jegybankelnök személyes sérelmei állnak. Információik szerint a jegybank azt szerette volna elérni a kormánypártoknál, hogy a parlamenti többség úgy módosítsa a jogszabályokat, hogy Matolcsy élete végéig, de minimum 2031-ig a Magyar Nemzeti Bank elnöke maradhasson.
Jelen állás szerint 2025-ben jár le a mandátuma Matolcsynak, akinek ez a második hatéves ciklusa, harmadszorra pedig már nem indulhat.
Az értesülést az MNB még aznap cáfolta és a pletyka azonnali helyreigazítását kérte. Kedd estére Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője is megerősítette a portál információját.
Kudarcos lakáspolitika
Még a járvány kitörése előtt, 2020 januárjában a hazai lakáspolitikáról mondta el lesújtó véleményét a jegybankelnök.
„Miért is ne vallhatnánk be, hogy a magyar gazdaságpolitika egyik gyenge pontja a lakáspolitika, ahol minden jószándék végül fordítva sül el: siker helyett kudarcot szül” – tette fel a kérdést, sérelmezve, hogy az intézkedések csak a lakáspiac keresleti oldalát érintik, a kínálatot nem.
„A kudarc egyértelmű”
– hangzott a sommás ítélet, ugyanakkor magát a kormányzati szándékot nem bírálta, csak a megvalósítást.
Hadjárat a költségvetési egyensúlyért
2021 közepén az addig ultralaza monetáris politikát folytató MNB hozzáállása alapjaiban változott meg. Az emelkedő inflációra reagálva szigorítani kezdett, alapkamatot emelt és kivezette a legnagyobb hitelprogramjait.
A gazdaságpolitika másik jelentős ága, a kormány ugyanakkor nem követte ezt a hozzáállást, sőt a költségvetési kiköltekezéssel rátett még egy lapáttal a gazdaság túlpörgetésére és az inflációs nyomásra.
A költekezés a 2022-es választás előtti hónapokban lett csúcsra pörgetve, de már 2021 júniusában látszódtak a jelei, amikor a 2022. évi költségvetést 5,9 százalékos GDP-arányos hiány mellett fogadták el.
„A döntést hibásnak tartom, mert feleslegesen épít be jelentős kockázatokat a magyar gazdaság működésébe
– érvelt Matolcsy a kormánypárti Magyar Nemzetben megjelent cikkében, majd hadjáratot hirdetett a költségvetési egyensúly helyreállításáért. Szerinte ugyanis a 2022-es költségvetés a gazdaság újraindítása helyett csak további inflációt fog gerjeszteni. A mai húsz százalék feletti inflációs adatokat elnézve alighanem igaza volt ebben.
Agyak helyett vasbeton
Nemcsak a túlzott állami költekezéseket bírálta a jegybankelnök, a kormányzati beruházások rossz szerkezetét is.
„Az állam vasba és betonba, nem pedig képességekbe, intézményekbe és agyakba fektet”
– írta. Ami alatt azt értette, hogy az állam leginkább építési beruházásokra költ, miközben az „okos”, digitalizációt elősegítő beruházások aránya továbbra is alacsony itthon. Pedig utóbbi tudná elősegíteni a magyar gazdaság versenyképességének és hatékonyságának javulását.
És ami ezek mögött van
Egy 2021. augusztusi Matolcsy-cikkből pedig a nyilatkozatok mögötti hatalmi játszmákra is következtethetünk. Ebben a jegybankelnök azt fejtegeti, hogy milyen intézményi reformokra lenne szükség a gazdaságpolitikában.
- 2010 és 2013 között Matolcsy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) élén, még kormánytagként irányította a gazdaságpolitikát. Utólag is meg van elégedve a teljesítményével, mivel „hatékonyan működött a gazdaságpolitika centruma”.
- 2013-ban Matolcsy átült a jegybank elnöki székébe, miniszterként pedig Varga Mihály váltotta. Matolcsy értékelése szerint hiba volt megszüntetni az NGM-et és a Pénzügyminisztériumra bízni a gazdaságpolitikát. „Ez szakított a polgári oldal korábbi vezető elvével, ami szerint nem lehet az éves költségvetési érdek a gazdaságpolitika iránytűje.”
- Szerinte a költségvetési feladatokat külön kell választani a gazdaságpolitikai tervezéstől, az utóbbiba a fejlesztéspolitika is beletartozik.
- Az Innovációs és Technológiai Minisztérium létrejöttét üdvözölte Matolcsy, ugyanakkor szerinte az sem tudta betölteni a központ szerepét, mivel túlságosan szerteágazó feladatköröket kapott.
A sorok között ebből is kiolvasható a régóta ismert ellentét Matolcsy György és Varga Mihály, illetve a jegybank és a Pénzügyminisztérium között.
Idén tavasszal megjelent egy harmadik fél is a játszmában: Nagy Márton külön gazdaságfejlesztési miniszteri tárcát kapott és rögtön neki is látott a munkának. Amikor nem éppen a Ryanair-vezérrel folytat végtelen szájkaratét, akkor a saját monetáris politikai elképzeléseit érvényesíti, akár az MNB ellenében is.
Az elrendelt kamatstopok élesen szembemennek a jegybank szigorítási és kamatemelési törekvéseivel, ám ezek kapcsán a jegybankelnök eddig nem szólalt meg nyilvánosan. Hétfőn erre is kaptunk utalást, amikor Matolcsy a jegybank és a kormány megbomlott összhangjáról beszélt.