A hazai bankbetétállomány csaknem nyolcada már külföldi bankoknál vezetett számlákon van. A kiáramlás már 2011 óta látványos, de igazán 2022-ben, az orosz-ukrán konfliktus hatására pörgött fel. 2023 év végén az állomány közel 1700 milliárd forint volt.
Mi történt? A Bank360.hu elemzéséből derült ki, hogy történelmi csúcson van a magyarok külföldi pénzintézeteknél tartott betétállománya. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai alapján 1676,6 milliárd forintnyi betét áll a lakosság határon túli számláin, ez a lakossági bankoknál és államkincstárnál lévő összes betétállomány 12 százalékának felel meg.
Miért a csökkenés? Az elmúlt évek csökkenését magyarázó tényezők között szerepelnek a kiugróan magas hazai infláció, a magas állampapírhozamok és a nulla közeli betéti kamatok is, valamint az orosz-ukrán konfliktus és az ahhoz kapcsolódó lakossági félelem is közrejátszott a kimenekítésben.
Nem most kezdődött. A lakossági betétek külföldre vándorlása 2010-11 környékén kezdődött, amikor a magánnyugdíjpénztárak államosítása, valamint a 2011 végi bankpánik is megtépázta a magyarok bizalmát a hazai pénzügyi rendszerben. Azóta közel 1000 milliárd forint ment ki külföldre.