A kohéziós EU-támogatások hét százalékától búcsúzhat Magyarország, mert nem fizeti be a bírságokat.
Mi történt? A Népszava egy belső forrásra hivatkozva azt írja, hogy a Magyarországnak járó kohéziós pénzekből vonnák le azokat a büntetéseket, amelyet a magyar kormány nem hajlandó kifizetni, miután az Európai Bíróság kimondta, hogy a magyar migrációs szabályok ellenkeznek az uniós törvényekkel. Tavaly ezen egymilliárd eurót (kb. 400 milliárd forintot) már bukott az ország, most pedig már a lehívható keretet éljük fel bírság formájában.
Mennyi pénzről van szó? A mostani, 2021-2027 közötti ciklusban Magyarországnak 21,7 milliárd euró (kb. 8700 milliárd forint) járna kohéziós programokra, vagyis a fejletlenebb régiók felzárkóztatására. Ebből tavaly év végéig a hazánknak szánt pénzek kevesebb, mint 10 százalékát, 1,8 milliárd eurót fizette ki az EU a magyar költségvetés számára, amivel az uniós átlag körül vagyunk.
A büntetés. Az Európai Unió Bírósága tavaly nyáron elítélte Magyarországot, mert a migrációs jogszabálya az uniós joggal ellentétes, és ezt az ítélet ellenére sem módosította. Ezért a testület 200 millió euró (csaknem 80 milliárd forint) alapbüntetést szabott ki, ami minden nap további egy millió euró (400 millió forint) büntetéssel növekszik, ameddig végre nem hajtjuk az ítéletet.