A Lightyear-en egyszerűen és ingyen nyithatunk tartós befektetési számlát (TBSZ), de azt a NAV-nak is be kell jelentenünk. Mutatjuk a feltételeket, és hogy hogyan kell lepapírozni a számlát.
Tavaly áprilisban lépett a magyar piacra a nemzetközi piacon terjeszkedő online befektetési szolgáltató, az angol Lightyear. Az online kereskedési platform a számlán tartott, nem befektetett pénzünkre is ad kamatot, alacsony díjakkal operál és számos befektetési lehetőséget kínál. Induláskor a Revoluthoz képest nagy előnye volt, hogy európai részvényekbe is be lehetett szállni, ezen a fronton a szolgáltatási díjaival is kitűnt a magyar mezőnyből.
Mit indítottak el most? Tartós befektetési számlát (TBSZ) is nyithatnak magyar adóalanyok mostantól a Lightyear-en, ehhez mindössze a mobilappot kell letölteni és regisztrálni. A TBSZ az adóelőnye miatt népszerű,
- ha 3 évig tartjuk az itt felhalmozott befektetéseinket, akkor 15 százalék helyett 10 százalék az adó,
- ha 5 évig nem nyúlunk a befektetéseinkhez, akkor adómentesen jutunk hozzá a hozammal növelt összeghez.
Miért olyan nagy szám ez? Mit tudnak a fintech cégek ajánlani? Technológiát, ami két dologban könnyíti meg az életünk: a mobilapp sokkal könnyebben használható, és le tudják szorítani a díjaikat (például azért, mert nem tartanak fent fiókokat és tanácsadóhálózatot). A TBSZ nyitása nagyjából minden brókercégnél, banknál ingyenes, de a Lightyearnél a számlavezetés, a kiutalások és például a – Xetrán kereskedett – euró alapú ETF-ek is ingyenesek.
Teljesen ingyenes? A Lightyear a fentiek alapján hirdeti azt, hogy ez „az egyetlen ingyenes TBSZ”*, de díjakat azért számol fel. Amikor befektetünk, akkor a legtöbb eszköz után fizetnünk kell: az európai és az amerikai részvények elég olcsók, befektetésenként maximum 1 euró illetve 1 dollár a díj. A devizaváltást 0,35 százalékos díj terheli, ennél van olcsóbb is a piacon.
Összességében: számlát nyitni és tartani valóban ingyenes, a befektetés pedig sok esetben olcsóbb, mint máshol.
* Cikkünk megjelenése után jelezte a Hold Alapkezelő, hogy náluk is van olyan befektetési opció, amikor a TBSZ gyakorlatilag ingyenes – a magyar szabályozás szerint ugyanakkor nem hirdethetik így a szolgáltatásukat. Ők ezért a befektetési periódus alatt fizetik vissza a számlavezetési díjat (egyéb díjakat ők is számítanak fel, ahogy a Lightyear is, amely az észt felügyelet alatt működik – lásd lejjebb).
Semmi bürokrácia? De, de, hiszen ahhoz, hogy meglegyen az adóelőny, a NAV-nak tudnia kell, hogy van ilyen számlánk. A Lightyear ehhez egy elég jól használható segédletet ad, az ügyintézés pedig elég egyszerű, de kell hozzá Ügyfélkapu-regisztráció. Így az E-papíron keresztül néhány adat megadásával elég egyszerűen letudhatjuk a bejelentést (a szolgáltató egy mintában megad mindent előre: milyen adatokat és hova kell pontosan küldeni, 3 percnél nem több ezt elintézni). Nekem
24 órán belül meg is jött a válasz a NAV-tól, hogy tudomásul vették, hogy külföldi szolgáltatónál vezetek TBSZ-számlát.
Állampapírba is be lehet fektetni? Különböző kötvényekbe igen, de
ha magyar állampapírt akarunk venni, akkor arra a legjobb megoldás a saját értékpapírszámla az Államkincstárnál.
Adómentes és viszonylag rugalmas befektetési forma ez. Ha TBSZ-számlán vásárolunk, arra a bankok, szolgáltatók díjat számolnak fel, a saját kincstári számlán mindez ingyenes.
A MobilKincstár applikációnak kijött az új frissítése, belépni is sokkal egyszerűbb és a befektetéseinket átláthatóbban, a korábbinál is egyszerűbben tudjuk kezelni.
És ha már itt tartunk, a szolgáltatás egyik hátránya, hogy magyar eszközökbe, például részvényekbe nem tudunk befektetni. A cég korábban azt kommunikálta, hogy folyamatosan bővítik az elérhető befektetési lehetőségeket.
Mennyire rugalmas a számlakezelés? Van, aki már rendelkezik Lightyear számlával és vannak is itt befektetései. Egyelőre ezeket nem tudja átvinni appon belül sem a TBSZ-számlára, a cég dolgozik ezen. Ugyanígy kívülről, más brókercégektől sem tud egyelőre átvenni befektetéseket.
Amire érdemes vigyázni. Ha van már Lightyear-számlánk, akkor arra érdemes figyelni, hogy épp azon, vagy a TBSZ-felületünkön járunk-e az appban. A bal felső sarokban kattinthatunk rá a kis ikonra és válthatunk a profiljaink között (a normál számlához jár egy és külön és a TBSZ-hez is). Ez elsőre nekem nem volt egyértelmű. A TBSZ-számlához egyelőre nem tudunk külön dizájnt vagy avatárt hozzáadni, hasznos lenne.
Ami minden fintechet érint. A globális fintech cégek egyik hátulütője, hogy hogyan kezelik, ha valami probléma akad, vagy legrosszabb esetben csalók élnek vissza a számlánkkal. A Lightyear is mindent megtesz a pénzünk biztonságáért, de a cég az észt bankfelügyelet alatt működik. Nagyobb problémák esetén az ügyintézés nehézkesebb ezekben az esetekben. (Az ilyen esetekről külön cikksorozatot írtunk).
Kinek ajánljuk? Az ingyenesség és az olcsóság egyik velejárója, hogy professzionális tanácsadást nem kapunk mellé. Persze a Lightyear a Revoluthoz hasonlóan összegyűjt elemzői véleményeket, célárakat, de
a különböző eszközök múltbéli teljesítménye és az elemzői várakozások átlagolása azért kevés hozzá, hogy mindig megalapozott döntést hozzunk.
Érdemes tehát olyanoknak számlát nyitni, akik jobban képben vannak a befektetésekkel, ETF-ekkel, részvényekkel, kötvényekkel. Arra, hogy egy kis konyhapénzt itt befektessünk, kiválóan alkalmas, és a legtöbb általam látott banki mobilappos felülethez képest tényleg nagyon egyszerű és kényelmes a használata (bár ebben a versenyben zárkóznak a magyar bankok is). Nagyobb összeg befektetésénél az is szempont lehet, hogy a banki vagy a brókercégek csomagjai kedvezőbbek lehetnek. Az biztos, hogy ha nem vagyunk profik, akkor
olyan és annyi pénzt érdemes itt befektetni, amiről 3-5 évre biztosan le tudunk mondani.
Fintech fronton csábító az adóelőny, a bankokhoz képest pedig az ingyenes és olcsó szolgáltatások és a felhasználóbarát felület.
Mi várható a befektetések piacán idén? Ács Gábor pesszimista és szkeptikus összesítése itt olvasható.